تبیان، دستیار زندگی
استاد محمدتقی مروت، تنها قاری ایرانی است که سال­ها با استاد عبدالباسط و شیخ مصطفی اسماعیل، همنشین بوده است. این استاد پیشکسوت از سال­های اقامت در مصر و خوشه چینی از محضر اسطوره های فن تلاوت در این کشور، خاطره­ای بازگو کرده­اند که شنیدنی است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفتار عجیب عبدالباسط با رقیبش + صوت

استاد محمدتقی مروت، تنها قاری ایرانی است که سال‌ها با استاد عبدالباسط و شیخ مصطفی اسماعیل، همنشین بوده است. این استاد پیشکسوت از سال‌های اقامت در مصر و خوشه چینی از محضر اسطوره های فن تلاوت در این کشور، خاطره‌ای بازگو کرده‌اند که شنیدنی است.

شکوری_ شبکه تخصصی قرآن تبیان


استاد «محمدتقی مروت»، تنها قاری ایرانی است که به دلیل شدت علاقه به بزرگان فن تلاوت قرآن، پیش از انقلاب، رهسپار کشور مصر، مهد تلاوت قرآن در جهان اسلام، شده است و محضر بزرگانی همچون شیخ مصطفی اسماعیل، عبدالباسط، خلیل الحصری و... را درک کرده است.
متاسفانه این استاد پیشکسوت، که در کانادا به تعلیم علوم و معارف قرآن مشغول بودند، چندی پیش در اثر بیماری به دیار باقی شتافتند. دو روز پیش، جسم شریفشان با حضور باشکوه جامعه قرآنی کشور تشییع گردید و برای همیشه در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) آرمید.
شایان ذکر است مرحوم مروت، به عنوان بنیان‌گذار سبک نوین تلاوت در کشور، نهضت قرآنی کلاسیک را در ایران راه‌اندازی کرد. وی در سال 1354 در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی به عنوان نماینده کشورمان در این رقابت‌ها شرکت و موفق به کسب رتبه نخست شد. این نخستین بار بود که یک شیعه توانسته بود موفق به کسب رتبه نخست این مسابقات شود. ایشان این موفقیت‌های خود را مرهون دعای خیر آیت‌الله بروجردی در حق خود می‌دانست.
زنده یاد مروت، به عنوان نماینده اداره اوقاف وقت و به درخواست رادیو و تلویزیون ایران سعی در ضبط استودیویی تلاوت قاریان مصری کرد که هم اینک بخشی از تراث فرهنگی ماندگار از تلاوت های مشاهیر قاریان مصر، مرهون تلاش های این استاد فقید است.

وی از سال‌های اقامت در مصر و  دوران خوش خوشه‌چینی از محضر اسطوره های فن تلاوت در این کشور، خاطرات زیادی داشت که در جای خود شنیدنی و نکته‌آموز است. از جمله در گفتگویی با رادیو قرآن می‌گوید:
خداوند متعال، شیخ مصطفی اسماعیل، این انسان والا، سخاوتمند، وارسته، مردم‌دوست، خدوم و مورد احترام همگان، بی پیرایه و مهربان را به‌ حق کلام مجیدش ببخشد و بیامرزد، مصطفی اسماعیل کعبه قرآنی قاریان و عاشقان وحی الهی در سراسر جهان بود و اغلب هرگاه در محضر وی حضور داشتم، شاهد بودم مسلمانانی را که از نقاط مختلف جهان برای دیدن مصر و زیارت عتبات مقدسات آن و اهرام به مصر می‌آمدند و به ملاقات مصطفی اسماعیل نیز نائل می‌شدند و از او بسیار کسب فیض می‌کردند و او نیز با خوش‌روئی تمام و سخاوتمندانه از آنان پذیرائی می‌کرد. با وجود شخصیت‌هائی مانند مرحوم «محمود خلیل‌الحصری» شیخ القراء و رئیس کمیته تصحیح مصاحف و رئیس رابطه قراء جهان و قاریانی چون مرحوم «عبدالباسط محمد عبدالصمد» که تا امروز آوازه و شهرتش عالم‌گیر است، شیخ مصطفی اسماعیل قطب و محور قاریان قرآن و مشکل‌گشای آنان بود و همگی به وی اعتماد داشته و برای نظرش احترام ویژه‌ای قائل بودند و داوری‌های او را با دل و جان پذیرا بودند و بوسه‌زدن بر دستانش را افتخاری بزرگ برای خود می‌دانستند.

روزی در منزل استاد مصطفی اسماعیل بودم که استاد «عبدالباسط محمد عبدالصمد» که در آن زمان من را خوب می‌شناخت وارد شد و پس از سلام و علیک به سوی مصطفی آمد و استاد نیز برخاست و به پیشواز او رفت و شیخ عبدالباسط دست وی را با نوعی تواضع و احترام بوسید و مصطفی اسماعیل نیز صورت او را با مهربانی مانند فرزند خود بوسید، این صحنه برای من بسیار شگفت‌انگیز بود که چقدر صفا و صمیمیت و احترام متقابل در میان این بزرگواران وجود دارد.

در زیر، بخشی از خاطرات زنده یاد استاد مروت را می‌شنوید که حکایت از احترام فوق‌العاده قاریان بزرگ مصر نسبت به قطب عالم تلاوت، مرحوم شیخ مصطفی اسماعیل دارد.

خاطره مرحوم مروت از مشاهیر قاریان مصر