تبیان، دستیار زندگی
کتاب «تن تن و سندباد» در نماز جمعه های کشور معرفی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«تن تن و سندباد» هم به نماز جمعه رفتند

کتاب «تن تن و سندباد» در نماز جمعه های کشور معرفی شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
«تن تن و سندباد» هم به نماز جمعه رفتند

در آستانه روز دانش آموز و مبارزه با استکبار، برای آشنایی نوجوانان عزیز با مسئله استعمار و تهاجم فرهنگی، کتاب «تن تن و سندباد» در نماز جمعه های کشور معرفی شد.

کتاب «تن تن و سندباد» که انتشارات قدیانی آن را به چاپ رسانده است، داستان تقابل افسانه های کهن مشرق زمین و داستان های خیالی غرب با زبانی استعاری و در قالب دو شخصیت تن تن و سندباد به نمایندگی از دو فرهنگ غرب و شرق است. محمد میرکیانی، نویسند   کتابِ «تن تن و سندباد» با نگاهی دقیق و انتخابی درست، گروه سنی نوجوان را به عنوان مخاطب خود برگزیده و آن ها را پای نقل این داستان نشانده است، نوجوانانی که در آستان   ورود به دوران جوانی و ورود جدی به عرص   اجتماع قرار دارند و بیش از هر زمان دیگری در معرض بحران انتخاب هویت و آیند   خود هستند.

داستان کتاب «تن تن و سندباد» داستان تهاجم همیشگی فرهنگ غرب بر سرزمین های شرقی است، اما این بار در قالب ماجرای جذاب گروهی از قهرمان های پوشالی و خیالی داستان های غربی مثل «تن تن»، «سوپرمن»، «تارزان» و «کینگ کُنگ» که راهی مشرق زمین می شوند تا بتوانند بر سرزمین و اندیش   آنها مسلط شوند؛ اما محمد میرکیانی تمام اسطوره های خاطره انگیز مشرق زمین مانند «سندباد»، «علی بابا»، «پهلوان پنبه»، «رستم» و «علاءالدین» را از دل تاریخ احضار می کند تا با قدرت عقل، خودباوری، و اتحادشان و با تکیه بر اراد   الهی، سرزمین خود را نجات دهند. در حقیقت میرکیانی تلاش کرده است حقیقتی تاریخی را در قالب یک داستان خیالی برای نوجوانان بازگو کند؛ مانند بخشی از کتاب که مسئل   ماهواره و خدمت ابزاری آن در دگرگونی فرهنگی توسط غرب را چنین به تصویر می کشد:

علاءالدین پرسید: «چطور از آسمان حمله کرده اند؟» پیرمرد آهی کشید و گفت: «می گویند با ماهواره. صنعت این قرن است. آن ها این بار از بالا به سرزمین قصه های مشرق زمین حمله کرده اند. می گویند قصد کرده اند با این دستگاه همه چیز ما را عوض کنند. می خواهند رنگِ رو، زندگی، حرف زدن، راه رفتن، خورد و خوراک؛ پوشاک و همه  چیز ما را به جانبی که خودشان صلاح می دانند ببرند.»

اگرچه کتاب «تن تن و سندباد» بیش از بیست سال پیش در واکنش به تهاجم فرهنگی غرب و تأکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب در این زمینه نوشته شده است اما امروز در سال هایی که هجم   تهاجم فرهنگی نسبت به سال های قبل به مراتب بیشتر شده است و ابزارهای رسانه ای جدیدتر و پیچیده تری برای تسلط و یکسان سازی فرهنگی به میدان آمده  است، اهمیت بیشتری برای نوجوانان انقلاب اسلامی پیدا کرده است؛ به گونه ای که مقام معظم رهبری در یادداشت کوتاهی بر کتاب «تن تن و سندباد» چنین نوشته اند: «من هم، همین قصه را همیشه تعریف می کردم! حیف که خیلی ها آن را باور نداشتند... حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخ   این کتاب را به هم   بچه ها بدهم.»

لذا این رمان که در طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در نماز جمعه های کشور که به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری شورای سیاست گذاری ائم   جمع   سراسر کشور در حال اجرا است، معرفی شد، علاوه بر نوجوانان، برای بزرگسالان نیز اهمیت ویژه ای دارد، مضاف بر این که خاطرات شیرین دوران کودکی و نوجوانی را برای مخاطب نیز بزرگسال تداعی می کند.


منبع: خبرگزاری فارس