تبیان، دستیار زندگی
بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر 15 هزار کارتن خواب در خیابان ها پرسه می زنند که یک سوم آنها زنان هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روایتی از زنان کارتن خواب

بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر 15 هزار کارتن خواب در خیابان ها پرسه می زنند که یک سوم آنها زنان هستند.

فرآوری: فاطمه ناظم زاده - بخش اجتماعی تبیان
کارتن خواب

دور هم نشسته اند، چند نفر پایپ در دست گرفته اند، عده ای هم زرورق هایشان را آماده می کنند، یکی شان رفته هروئین بخرد، غرولندکنان برمی گردد و می گوید جنس آشغالش را باز گران کرده، کمی از جنسی که خریده به دوستانش می دهد، می نشیند لوله ای را که از کاغذ درست کرده گوشه لبش می گذارد، تکه ای هروئین را روی زرورق قرار می دهد و شعله فندکش را روی آن می گیرد، بعد از مکثی طولانی دود را بیرون می دهد. می گوید زنی که برچسب اعتیاد خورد، در هیچ خانه ای جایی ندارد.
چند کیسه لباس که لابه لای شاخه های درختان پنهان شده و آرزو هایی برای برگشت به جمع خانواده، تمام دارایی های کارتن خواب هایی است که در پارکی در حاشیه خیابان خاوران جمع شده اند، یکی از آنها که می گوید نامش شراره است و حدود 14 سال است مواد می کشد، ادعا می کند زنان کارتن خواب زیادی را می شناسد، از سالخورده تا نوجوان. افرادی که مثل خودش گاهی در پارک می خوابند، گاهی در خانه افرادی که برایشان مواد را جور می کنند یا ...

انگار نه انگار افرادی که آنجا کار می کنند روزی خودشان معتاد بوده اند. خیلی برخوردشان زننده است. از این گذشته غذای مناسبی هم به افراد نمی دهند و خلاصه شرایط جوری است که به این نتیجه می رسید که کارتن خوابی بهتر است.

هروئین تنها موادی نیست که شراره مصرف می کند، در حالی که پایپش را نشان می دهد، می گوید: اولین بار به خاطر این که وزن کم کنم شیشه کشیدم، اما حالاهمه چی مصرف می کنم.
شراره یکی از ده ها کارتن خوابی است که در این پارک روز را به شب گره می زند به این امید که یکی از معتادان اینجا به او جنس تعارف کند یا پیشنهاد دیگری برایش داشته باشد.
براساس آمارهای رسمی در حال حاضر 15 هزار کارتن خواب در خیابان ها پرسه می زنند که یک سوم آنها زنان هستند.
اگر از شراره به عنوان یک کارتن خواب درباره تن فروشی زنان معتاد بپرسید، می گوید: برخی برای این که تهدید نشوند تن فروشی می کنند، عده ای هم برای تهیه مواد یا جایی برای خواب.
زن میانسال تاکید می کند دلیل اصلی معتاد باقی ماندن او و دوستانش حمایت نکردن خانواده هاست و این که در این بین خیلی ها به بهانه حمایت فقط از زنان معتاد سوء استفاده می کنند.
وقتی از او می پرسم چرا برای درمان به کمپ نرفته، یکی از دوستانش می گوید که در کمپ احساس حقارت به افراد دست می دهد، چون رفتار بیشتر افرادی که در کمپ ها کار می کنند اصلا مناسب نیست.
زن میانسال می گوید: انگار نه انگار افرادی که آنجا کار می کنند روزی خودشان معتاد بوده اند. خیلی برخوردشان زننده است. از این گذشته غذای مناسبی هم به افراد نمی دهند و خلاصه شرایط جوری است که به این نتیجه می رسید که کارتن خوابی بهتر است. یکی دیگر از معتادانی که در پارک نشسته، می گوید اینجا روزی صدبار باید از دست ماموران فرار کنیم، اما بهتر از کمپ رفتن است.
شراره تا به حال چند بار ترک کرده اما هر بار خیلی زود دوباره مصرف مواد را شروع کرده است، او در حالی که بغض کرده می گوید: چند بار ترک کردم، اما وقتی پاک شدم هیچ چیز تغییر نکرد. نتوانستم کار پیدا کنم، در هیچ خانه ای به رویم باز نشد، مگر آنهایی که مصرف کننده هستند.
اما نقاط دیگری هم در شهر هستند که زنان کارتن خواب در آنها مستقر هستند. زنان و مردانی که شبها گروه گروه در خیابان مولوی مشغول پهن کردن رختخواب هایشان هستند؛ کنار پیاده رو خیابان اصلی. از خانمی در آن حوالی سوال می کنیم،او درباره واکنش نیروهای گشت می گوید: «معمولا هر کدوم از زن ها با یک گروه سه، چهارنفره مردان همراه می شه یا دوتا دوتا، تک نمی افتن. اینطوری اگر گشت بیاد، می گن زن وشووریم و آدرس یه خونه را هم حفظ می کنن که بدن تا دربرن.»
از نحوه کارش می گوید و از اینکه شب ها به سمت ستارخان می رود

...می پرسم چطور می روی ستارخان؟ توضیح می دهد که «هرشب حدودای 12 سوار بی آرتی خاوران به آزادی می شم بعد از اونجا میرم ستارخان.» پاتوقش انجاست.

از پشت سرم صدای چلیک چلیک راه رفتنش می آید. از توی آینه عقب را نگاه می کنم دارد شیشه می کشد. «خیلی از کارتن خواب ها شب تا صبح رو تو همین اتوبوس های خاوران- آزادی صبح می کنن.»

در ستارخان هنوز خبری نیست. راهی اتوبان ستاری می شویم. به گلفروش های زن و دختر اشاره می کند و می گوید: «اینها کارشون پوشش برا کارای دیگه ست.» می گوید: «جنگل و پارک حاشیه اتوبان ستاری پاتوق موادفروشای زن و مرد است.» با چراغ قوه می زنیم به دل محدوده درختکاری شده حاشیه اتوبان اما خبری نیست. زنی آن سوتر می دود و از دید پنهان می شود. می گوید: «حتما ماموربازار شده من خیلی شبا میام اینجا برا تهیه مواد.»

کارشناسان اعتقاد دارند آمار زنان معتاد در حال دگرگونی است به همین دلیل باید تمرکز برنامه ها را در درمان اعتیاد به سمت توانمندسازی برد.

گشت نیروی انتظامی را که می بینیم، می گوید: «گفتم چرا اینقدر خلوته ماموربازاره.»

زنان آسیب پذیرترند

اعتیاد یکی از آسیب هایی است که این روزها زنان را بیش از گذشته تهدید می کند، اما از اعتیاد زنان گفتن نباید به گونه ای باشد که سبب شود زنان معتاد تصمیم بگیرند اعتیادشان را پنهان کرده و برای درمان آن قدم بر ندارند؛ چرا که این روزها به آسانی به زنان معتاد برچسب هایی مانند تن فروشی می زنند.
مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در گفت و گویی دلیل افزایش آمار زنان معتاد را حضور بیشتر آنها در جامعه می داند، اما تاکید می کند،این به آن معنی نیست که باید زنان از خانه های خود خارج نشوند. آن طور که او می گوید، باید برنامه های توانمندسازی ویژه بانوان نیز مانند آقایان گسترش یابد، چراکه زنان آسیب پذیرتر هستند. برای نمونه بانوان در مساله طلاق نیز بیشتر از مردان آسیب می بینند به همین خاطر در مسائل پیشگیری و توانمندسازی باید اولویت را به زنان و کودکان داد.
کارشناسان اعتقاد دارند آمار زنان معتاد در حال دگرگونی است به همین دلیل باید تمرکز برنامه ها را در درمان اعتیاد به سمت توانمندسازی برد؛ زیرا در بیشتر مواقع با اعتیاد به شکل فیزیکی برخورد می شود، یعنی سعی بر این شده معتادان را از جامعه جدا کنند. به همین خاطر رضازاده تاکید می کند باید در درمان اعتیاد، شأن و کرامت انسان ها حفظ شود تا درمان اعتیاد نتیجه مطلوب تری داشته باشد.

پرده دری فقر

مساله اعتیاد زنانی مانند شراره را اگر با کارشناسان در میان بگذارید، آنها علت های زیادی در این باره مطرح می کنند؛ دلایلی مانند فقر که سبب شده پرده از اعتیاد برخی از آنها کنار برود.
در این میان عباس دیلمی زاده، مدیرعامل جمعیت خیریه «تولد دوباره» قبول ندارد آمار زنان معتاد افزایش یافته، او پای فقر را وسط می کشد و تصریح می کند: از قبل اعتیاد در میان زنان بوده، اما این روزها فقر اقتصادی سبب شده اعتیاد زنان به مرحله نیمه پنهان برسد.
آن طور که دیلمی زاده می گوید، هنوز اعتیاد زنان وارد مرحله آشکار نشده، اما مدتی است که اعتیاد زنان از حالت پنهان به مرحله نیمه پنهان وارد شده و دلیل اصلی این مساله فقر اقتصادی است، چراکه اعتیاد زنان در دهک های پایین جامعه عریان تر شده است، اما اعتیاد زنان در دهک های بالای جامعه همچنان پنهان است.
بنابراین شرایط بد اقتصادی سبب شده زنان معتادی که در دهک های پایین جامعه حضور دارند، به کارتن خوابی روی آورده یا برای تامین مواد مخدر مورد نیازشان به کارهایی مانند فروش کودکانشان یا تن فروشی روی بیاورند؛ آسیب هایی که ناشی از اعتیاد و فقر است، اما برای جامعه پیامدهای ناگواری مانند بالارفتن آمار ایدز را به دنبال می آورد.
زنان کارتن خواب و معتاد این روزها بیشتر از گذشته در جامعه به چشم می خورند، چراکه حمایت های مناسبی از آنها نمی شود، در واقع آنها به حداقل ها نیز دسترسی ندارند، این مساله تلخی است که مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره نیز از آن انتقاد و تصریح می کند: سیستم درمانی و بازتوانی برای زنان معتاد فعال است، اما نظام رفاه اجتماعی نیازهای اولیه آنها را تامین نمی کند، به همین خاطر تلاش ها برای درمان اعتیاد نیز بخوبی نتیجه نمی  گیرد.
بنابراین با توجه به اظهار نظر زنان معتادی مانند شراره و کارشناسان می توان گفت زنان معتادی که این روزها در حاشیه بزرگراه ها یا پارک های پایین شهر زندگی می کنند، اگر به سرپناه، خوراک و درآمدی حداقلی دسترسی داشتند، کارتن خواب نمی ماندند یا اگر در کمپ های ترک اعتیاد برخورد مناسبی با آنها شود، یعنی شأن و کرامت انسانی شان حفظ شود، راضی به کارتن خواب ماندن نمی شوند این درحالی است که سازمان های مسئول باید برای درمان و بازگشت این افراد به جامعه برنامه ای داشته باشند؛ زیرا آگاه سازی خانواده ها و متقاعد کردن آنها به حمایت از زنان معتادی که برای درمان اقدام می کنند، از ضرورت هایی است که تاکنون مغفول مانده است.


منابع: جام جم انلاین / عصر ایران