تبیان، دستیار زندگی
در دنیایی که مملو از تغییرات تکنولوژی است ما اغلب به حضور برخی امکانات دقت نداریم یکی از این امکانات استفاده از آموزش الکترونیک در فرآیند ارتباطات از طریق پلت فرم های اجتماعی است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

9 ابزار پیشنهادی برای ترکیب شبکه های اجتماعی و آموزش الکترونیک

در دنیایی که مملو از تغییرات تکنولوژی است ما اغلب به حضور برخی امکانات دقت نداریم یکی از این امکانات استفاده از آموزش الکترونیک در فرآیند ارتباطات از طریق پلت فرم های اجتماعی است. در این مقاله به بررسی فرصت های استفاده از شبکه های اجتماعی در دوره های آموزشی الکترونیک می پردازیم.


آموزش الکترونیک واژه ای است که معمولا برای توصیف آموزش از طریق روش های آموزشی فن آور محور و نوآورانه می پردازد. تعداد کمی از ما نقش شبکه های اجتماعی در آموزش را می شناسیم و با ترکیب آن با آموزش الکترونیک آشنا هستیم، در ادامه می توانیم با روش های ترکیب این دو مقوله با یکدیگر برای آموزش بهتر دانشجویان آشنا شویم.

9 ابزار پیشنهادی برای ترکیب شبکه های اجتماعی و آموزش الکترونیک

1-به اشتراک گذاری صوت از طریق iTalk
بعضی اوقات احساس می کنید نمی توانید روی ارائه و سخنرانی تان تمرکز کنید؟ از پادکست استفاده کنید. برنامه کاربردی iTalk در زمینه ایجاد، ویرایش و به اشتراک گذاری فایل صوتی با پیشرفته ترین امکانات به کمک شما می آید. وقتی از برداشتن نوت و یادداشت خسته شدید، می توانید صدای خود را ضبط کنید و ایرادات خود را پیدا کنید.

اگر به Instagram سری زده باشید، با انبوهی از عکس های به اشتراک گذاشته شده بر می خورید. این عکس ها با یک هشتگ نشانه گذاری می شوند. عکس های آموزشی خود را با یک هشتگ خاص نشانه گذاری کنید.


2- به اشتراک گذاری عکس و تصویر از طریق Instagram Instagram هیجان انگیز!
اصلا به فکرتان هم نمی رسید که بتوانید از این برنامه کاربردی برای آموزش استفاده کنید! ولی اینکار شدنی است، بیشتر دانشجویان از این طریق آموخته هایشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. Instagram در ایجاد مجموعه های تصاویر و مدیریت آنها بهترین گزینه است، می توانید یا یک هشتگ تصاویر را بارگذاری کنید تا برای دانشجویان به راحتی قابل دسترس باشد.

3- میزبانی اطلاعات زیاد با Wunderlist
این برنامه مبتنی بر وب به شما در سازماندهی همه موارد مورد نیاز برای یک فرآیند کمک می کند. فولدرها، زمان بندی، نظرات، یادآورها، چک لیست ها و ... به مسئول گروه برای انجام کارها کمک خواهد کرد.

4- همکاری از طریق Google Docs
همه این روزها با گوگل و خدمات مختلف آن آشنا هستند، ایجاد دسترسی مخصوص به یک سند یا فایل از طریق ابزار Google Docs فراهم می شود. به علاوه این ابزار هم در کسب و کار و هم در تحصیل استفاده می شود بنابراین امکانات مختلف و مناسبی دارد.

5-یادداشت برداری از طریق Evernote
در اصل به عنوان یک پایگاه داده برای به خاطر سپاری همه چیز ایجاد شده! Evernote ابزاری مفید برای نویسندگان است، در حال حاضر به عنوان وسیله ای دیجیتالی که هم روی لپ تاپ و هم موبایل قابل استفاده است عرضه می گردد و البته به قابلیت یادآوری نیز مجهز است، به علاوه کمک می کند تا لیست انجام کار دقیقی ایجاد کنید.

6- نشانه گذاری به وسیله  Pocket
از نشانه گذاری (Bookmark ) مرورگر خود ناراضی هستید؟ همیشه صفحه ای نامرتب و پر از لینک های مختلف و نامرتبط جلوی شماست؟ Pocket به شما کمک می کند! این ابزار هرچه فکرش را بکنید برای مرتب کردن و منظم کردن لینک های مورد نیاز به شما ارائه می کند، سطوح مختلفی دارد و می توانید لینک ها به منابع اینرنتی را با استفاده از آن مرتب و یک جا داشته باشید.

9 ابزار پیشنهادی برای ترکیب شبکه های اجتماعی و آموزش الکترونیک

7- به اشتراک گذاری ویدئو از طریق Vine
ویدئوهای آموزشی ارزش زیادی دارند، اما طولانی بودن آنها می تواند از میزان جذابیت آنها بکاهد، با استفاده از Vine می توانید نکات مهم ویدئوها را به صورت متنی به اشتراک بگذارید، تعداد کمی از افراد حوصله دیدن ویدئوهای طولانی را دارند، اما Vine با به تصویر کشیدن ویدئوهای آموزشی کوتاه توانسته مخاطبان بسیاری جذب کند.

با استفاده از Trello می توانید برای فعالیت های تیم خود، برنامه ریزی کنید و یادداشت بردارید.


8- تنظیم برنامه ها با Trello
شرکت های بین المللی بسیار از Trello استفاده می کنند و تیم های دانشجویی نیز می توانند از ویژگی های آن بهره ببرند، برنامه ریزی پیشرفته و میزبانی فایل ها آن را به یک پلت فرم خاص تبدیل کرده است. رابط کاربری آن شبیه به یک کاغذ یادداشت است که به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می کند.

9- ارتباط از طریق Snapchat
این ابزار محبوب بین دانشجویان است که به شما اجازه همکاری آنلاین برای حل مسئل و طرح درس رامی دهد. اگر توسط یک استاد در کلاس استفاده شود، دانشجویان می توانند نظرات، راه حل ها، لینک ها و تصاویر مورد نظر برای درس را به اشتراک بگذارند.

حتما تعداد ابزارهای بیشتری قابل استفاده در آموزش وجود دارد. استفاده بهتر و بیشتر از این شبکه های اجتماعی در آموزش الکترونیک می تواند تجربه آموزش ارزشمند را به شما بدهد، پس سعی کنید با کارکردهای این ابزارها آشنا شده و هر چه بیشتر از آنها استفاده کنید!

 

بخش آموزش الکترونیکی سایت تبیان
تهیه: سید فائزه سیدخاموشی


منابع:
Growing in to Education Via Social Startups
9-ways-social-networks-in-eLearning