تبیان، دستیار زندگی
اگر به تصمیم های دشواری که من در آنها دخیل بودم نگاه کنید می بینید که وقتی من وزیر خارجه بودم تحریم ها ضد ایران را قرار دادیم که باعث شد ما به مذاکرات برسیم و برنامه تسلیحات هسته ای شان را متوقف کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستور ویژه برای تحریم جدید ایران!

اگر به تصمیم های دشواری که من در آنها دخیل بودم نگاه کنید می بینید که وقتی من وزیر خارجه بودم تحریم ها ضد ایران را قرار دادیم که باعث شد ما به مذاکرات برسیم و برنامه تسلیحات هسته ای شان را متوقف کنیم.

فرآوری: ع. امانی-بخش سیاست تبیان

هیلاری کلینتون,تحریم,مذاکرات هسته ای,بن لادن,انتخابات,نتیجه انتخابات,انتخابات ریاست جمهوری,

ظاهرا دولتمردان آمریکا قصد دست کشیدن از بازی دیرینه ی تحریم ها را نداشته و باز هم برنامه هایی جدید برای ادامه تحریم ها در سر دارند. اخیرا خبرهایی مبتنی بر نشست های در راستای روند جدید تحریم ها علیه ایران به گوش می رسد. منابعی خک در کاخ سفید می گویند مجلس نمایندگان آمریکا خود را برای رای دادن به "تمدید بدون شروط جدید" تحریم های درحال انقضای ایالات متحده علیه ایران آماده می  کند و کاخ سفید نیز قصد دارد با کنار کشیدن خود، اجازه دهد این لایحه به یک قانون تبدیل شود. (قانون تحریم های سال 1996 با هدف بخش انرژی ایران که پایان سال 2016 منقضی می شود، وجود دارد.)
گفته می شود "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا این تمدید را که به "لایحه ی تمیز" شهرت یافته، وتو نمی کند زیرا دولت به این جمع بندی رسیده که این امر مفاد توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی را نقض نمی کند.

رسانه جمهوریخواه از مواضع تندتر و "تهاجمی تر" وی در قبال ایران ، سوریه و ایران سخن گفته و خطرات روی کار آمدنش را گوشزد کرده اند.

یک مقام آگاه در این باره به رول  کال می گوید: استدلال من این است که این لایحه، بعنوان "تمدید تمیز" مورد بحث قرار گیرد...بنظر می رسد نمایش کاخ سفید با هدف حفظ محدودیت ها و تنبیه های جدید بر تهران است.
"مارک دوبوویتز" رئیس مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی با بیان اینکه تمدید قانون تحریم های ایران از سوی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات حمایت می شود، گفت علی رغم مخالفت کاخ سفید با این قضیه اما در انظار عمومی به گونه ای وانمود خواهد کرد که اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد، شامل تحریم های جدید نخواهد شد و فقط تحریم هایی است که از سال 1996 بر ایران وضع شده است.
"رایان کاستلو" عضو شورای ایرانیان آمریکا با اشاره به احتمال پذیرفته شدن "تمدید تمیز" از سوی دولت آمریکا تصریح کرد: "اما ]کاخ سفید] نگران است کنگره با اضافه کردن بندهای مسموم، توافق هسته ای را به خطر بیاندازد."
این در حالی است که "جاش ارنست" (سخنگوی کاخ سفید) گفته بود هیچ اطلاعی درباره احتمال وتوی چنین مسئله ای ندارد و درباره اینکه رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد یا نه، از پیش قضاوت نخواهد کرد.
یک مقام ارشد کاخ سفید پیش تر به "رول  کال" گفته بود:  منقضی شدن قانون تحریم های ایران بر توانایی ما برای اعمال تحریم هایی ]علیه این کشور[ در زمانی که نیاز باشند، تاثیر نمی گذارد. مقامات زیادی داریم که مسائل مرتبط با فعالیت های موشکی، نقض حقوق بشر، فعالیت های شرورانه سایبری و دیگر اقدامات نگران کننده را زیرنظر دارند.
خدمات تحقیقاتی کنگره درباره قانون تحریم های 1996 ضد ایران تصریح می کند: این قانون عضو محوری تحریم های آمریکا علیه بخش انرژی ایران از زمان صدور آن در سال 1996 بوده است. اثرات این قانون در ادامه به بخش های دیگر از صنایع ایران نیز سرایت کرده است.

"هیلاری کلینتون" (نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) از حامیان تمدید قانون تحریم های بخش انرژی ایران است.

سناتورهای دموکرات اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر) در نامه ای به "میچ مک کانل" (رهبر اکثریت سنا) ادعا کرده بودند: تمدید این قانون حیاتی است زیرا ابراز اساسی برای پیشگیری و به عقب راندن انداختن افراد و شرکت هایی است که از توسعه سلاح های عمومی و کشتارجمعی توسط ایران حمایت می کند. "رول  کال" تاکید می کند که "هیلاری کلینتون" (نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) از حامیان تمدید قانون تحریم های بخش انرژی ایران است.
این در حالی است که "هیلاری کلینتون" در یکی از سخنرانی های انتخاباتی خود گفته بود : "اگر به تصمیم های دشواری که من در آنها دخیل بودم نگاه کنید می بینید که وقتی من وزیر خارجه بودم تحریم ها ضد ایران را قرار دادیم که باعث شد ما به مذاکرات برسیم و برنامه تسلیحات هسته ای شان را متوقف کنیم، از طریق مذاکرات آتش بین اسرائیل و حماس یکی از جنگ ها در غزه را خاتمه دادیم ، شما می توانید به سابقه من نگاه کنید و ببینید که پنجمین سالگرد "بن لادن" هم گذشته است. من رویکردی جدی و متمرکز دارم تا به فکر امور کشور باشم." و بنا به همین سخنان کلینتون ، رسانه جمهوریخواه از مواضع تندتر و "تهاجمی تر" وی در قبال ایران ، سوریه و ایران سخن گفته و خطرات روی کار آمدنش را گوشزد کرده اند.


منابع : خبرگزاری فارس / خبرگزاری صدا و سیما / الف