تبیان، دستیار زندگی

خطاهایی که موقع شستن صورت انجام می‌دهید

شستشوی صورت یک عادت روزانه و به ظاهر ساده است.عملی کاملا بهداشتی و شاداب کننده که با چند حرکت سریع آن را به اتمام می‌رسانیم. اما در حین انجام همین کار ساده نیز امکان خطا و اشتباه است. فراموش نکنید که پوست صورت بسیار حساس است و باید با دقت شستشو داده شود. توصیه می‌شویم برای اصلاح خطاهایتان و یادگیری شیوه صحیح شستشوی صورت مطالعه این مطلب را از دست ندهید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 شستن صورت


خطای شماره یک: دست‌ها را نمی‌شویید

خیلی از افراد این خطا را مرتکب می‌شوند، یعنی قبل از شستن صورت، دست‌ها را نمی‌شویند. خیلی از افراد تصور می‌شوند اگر از محصولات پاک کننده استفاده می‌شوند، شستشوی دست‌ها قبل از صورت ضرورتی ندارد. اما باید بدانید که شستن دست‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. چون دست‌ها همیشه در معرض انواع باکتری‌ها قرار دارند و زمانی که آنها را بدون تمیز کردن به صورت بزنید، باکتری‌ها را به صورت انتقال خواهید داد.

خطای شماره دو: همیشه از یک پاک کننده برای صورت استفاده می‌شوید

همه ما از یک نوع صابون، ژل و یا هر محصول دیگری خوشمان می‌آید و مدام از آن استفاده می‌شویم. ممکن است از بافت، بو و یا تاثیر آن روی پوست مان راضی باشیم و نخواهیم به هیچ عنوان محصول مورد نظر را عوض کنیم.

اما یادتان باشد که محیط ما همیشه در حال عوض شدن است و هر فصلی آب و هوای خود را دارد. در واقع رطوبت و گرمای تابستان که باعث تعریق بیشتر می‌شود شباهتی با آب و هوای خشک و سرد زمستان ندارد. بنابراین لازم است که در هر شرایط آب و هوایی خاص، از محصولات مناسب استفاده کنید و به یک محصول خاص وفادار نمانید.

یادتان باشد که هر محصول پاک کننده مناسبی باید به خوبی کثیفی‌ها، آرایش و تمام سلول‌های مرده را از سطح پوست پاک کند، بدون اینکه به چربی طبیعی پوست آسیب بزند. توصیه می‌شویم از محصولات قوی مانند صابون‌های قوی که باعث خشکی و خارش پوست می‌شوند استفاده نکنید.

خطای شماره سه: لایه‌برداری نمی‌شوید

البته نیازی نیست که هر روز صورت‌تان را لایه‌برداری کنید، چون این کار باعث خشک شدن پوست می‌شود. برخی از محصولات لایه‌بردار باعث تخریب پوست می‌شوند، چون حاوی ترکیبات شیمیایی آسیب‌رسان هستند. فقط کافیست که هر روز صورتتان را با دقت شستشو دهید. برای از بین بردن سلول‌های مرده نیز بهتر است یک بار در هفته یا دو بار در ماه لایه‌برداری کنید. در این صورت پوستتان نرم و شاداب تر می‌شود.

اگر پوستتان را با آب خیلی گرم شستشو دهید، لایه چربی طبیعی سطح آن را از بین خواهید برد. این کار باعث خشکی پوست می‌شود.

 

خطای شماره چهار: به اندازه کافی مراقب پوستتان نیستید

آیا شما جزو آن دسته از افراد هستید که بعد از شستن صورت، حوله را محکم روی پوست می‌کشند؟ خیلی از افراد بدون اینکه متوجه باشند با پوست خود بسیار خشن برخورد می‌شوند. اگر تصور می‌شوید هر چه حوله را محکم‌تر روی پوست بکشید تمیزتر می‌شود سخت در اشتباهید. این کار به پوست آسیب می‌زند. 

برای تمیز کردن، لایه‌برداری و خشک کردن پوست نیاز به حرکات دورانی ملایم دارید. این کار باعث کاهش آسیب شده و پوست را تمیزتر می‌شود.

بهتر است برای خشک کردن پوست از یک حوله بسیار نرم استفاده کرده و آن را به صورت ضربه‌ای آرام روی پوست بزنید.

خطای شماره پنج: از محصول پاک کننده به درستی استفاده نمی‌شوید

لازم است که شیوه صحیح استفاده از محصول پاک کننده را نیز بیاموزید. منافذ پوست این محصول را جذب می‌شوند تا به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ دهند. به همین دلیل لازم است که محصول پاک کننده را با حرکات دورانی، بسیار ملایم و آرام به پوست بزنید. توصیه می‌شویم از حرکات عمودی یا افقی بپرهیزید و کمی زمان بیشتری برای این کار اختصاص دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

خطای شماره شش: درجه آب را درست تنظیم نمی‌شوید

اکثر مردم تصور می‌شوند که گرما منافذ پوست را باز و سرما آنها را می‌بندد. با وجود اینکه این مسئله به یک باور رایج تبدیل شده است، اما واقعیت ندارد. منافذ پوست عضله ای ندارند که آنها را باز یا بسته کند. یادتان باشد اگر پوستتان را با آب خیلی گرم شستشو دهید، لایه چربی طبیعی سطح آن را از بین خواهید برد. این کار باعث خشکی پوست و تولید غیرقابل کنترل سبوم می‌شود. بهترین کار استفاده از آب ولرم است که هیچ آسیبی به پوست نمی‌زند و به خوبی کثیفی‌ها و آلودگی‌ها را از سطح پوست می زداید.

باید صورت را بخوبی آب بکشید. باید چانه، خط رویش موها و بینی را به خوبی شستشو دهید

 

خطای شماره هفت: به خوبی صورت را آب کشی نمی‌شوید

خیلی از شما ساعت‌ها وقت برای جستجو در شبکه های اجتماعی اختصاص می‌دهید، اما هر کار مربوط به سلامتی را با عجله به اتمام می رسانید. یادتان باشد که نگهداری از پوست صرفا به تهیه محصولات گران و استفاده از آنها ختم نمی‌شود. لازم است که وقت کافی برای شستن صورت اختصاص دهید و در پی آن از محصولات تونیک پوست، مرطوب کننده‌ها، سروم‌ها و مهمتر از همه ضدآفتاب استفاده کنید.

یادتان باشد که آب کشی پوست بعد از استفاده از هر محصول آرایشی بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت عدم آبکشی صحیح، منافذ پوست مسدود می‌شوند و به این ترتیب نیز پوست خشک شده و سر و کله جوش‌های سر سیاه  پیدا می‌شود.

بنابراین زمانی که صبح با عجله این کار را انجام می‌دهید و یا اینکه شب ها خسته و خواب آلود صورتتان را می‌شویید یادتان باشد که باید صورت را بخوبی آب بکشید. باید چانه، خط رویش موها و بینی را به خوبی شستشو دهید. معمولا خیلی از ما این سه ناحیه را فراموش می‌شویم.

حرف آخر

با آنچه گفته شد معلوم است که برای شستشوی صورت، داشتن یک عدد صابون و کمی آب کافی نیست. باید برای این کار وقت بگذارید و با دقت بیشتری مراحل شستشو، آبکشی و خشک کردن پوست را انجام دهید. در غیر این صورت، به مرور پوست‌تان خسته شده و شادابی خود را از دست می‌دهد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.