تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه آثار چند رسانه ای سارا عباسیان شامل آثاری مفهومی در نقد دنیای معاصر با عنوان «گرانش تباهی ناپذیر» در گالری محسن تهران برپا می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«گرانش تباهی ناپذیر»؛ نمایشگاهی در نفی خشونت

نمایشگاه آثار چند رسانه ای سارا عباسیان شامل آثاری مفهومی در نقد دنیای معاصر با عنوان «گرانش تباهی ناپذیر» در گالری محسن تهران برپا می شود.

بخش هنری تبیان

گرانش تباهی‌ناپذیر

نمایشگاه آثار چند رسانه ای سارا عباسیان شامل آثاری مفهومی در نقد دنیای معاصر با عنوان «گرانش تباهی ناپذیر» از هفتم تا بیست و ششم آبان ماه در گالری محسن تهران برپا می شود.

این هنرمند که مدرک کار شناسی خود را در رشته نقاشی دانشگاه پیام نور تهران به پایان رسانده، تاکنون نمایشگاه های انفرادی و گروهی متعددی در ایران، خاورمیانه و اروپا از جمله «توتال آرت» دبی، «گالری AB» لوسرن کشور سوئیس، «ایماگو موندی آرت» ونیز ایتالیا و گالری «مونوروکینگ» لس آنجلس آمریکا برگزار کرده است.

در توضیح این نمایشگاه چند رسانه ای آمده است:

«سارا عباسیان در آثار چندرسانه ای خود به بررسی نقش خشونت در جامعه  بشری می پردازد. در چیدمان «ما هرگز گذشته را برای تلافی به خاطر نخواهیم آورد» (1394)، پیکره هایی واقع نمایانه از گوشت و استخوان در پس چهره  هایی محو دیده می شوند. ظاهراً هنرمند این تصاویر را با اِعمال نیرویی زیاد خلق کرده و سپس آن ها را از شکل انداخته است؛ بنابراین، خود تصاویر نیز قربانی نوعی خشونت هستند. تصاویر سوژه ها از زوایای نیم رخ و روبه رو، تداعی کننده ژاسی های انسان شناسان قرن نوزدهم اروپاست که درگیر علم نژادپرستانه? جمجمه سنجی بودند.

مجموعه  دیگر   همان سال با عنوان «شب کور ها به هم رحم نمی کنند» را نیز می توان به یک سری چهره نگاری با سوژه های غیرانسانی تأویل کرد. در این مجموعه، عباسیان گونه ای از خفاش های آدمخوار را موضوع کار خود قرار داده: هدف وی طبیعی جلوه دادن خشونت نیست بلکه ارائه? استعاره ای از بی رحمی و خودتخریبی نوع بشر است.

در نمایشگاه حاضر، عباسیان برای انتقاد از وضعیت معاصر به موضوع دیگری روی آورده است. در منطقه ای که هر روزه بر اثر فشارهای داخلی و خارجی، زندگی مردم به بی ثباتی کشانده می شود، هنرمند دیدگاهی آخرالزمانی را ارائه می کند که توام با ابهام است: از سویی لاک پشت که نماد صبر و عمر طولانی است احساس می کند باید پناه بگیرد و آماده  دفاع از خود باشد و از سویی دیگر آن ها خود به جلادانی ترسناک و بی رحم تبدیل می شوند. در بخش دیگر، بازدیدکنندگان وارد دپو می  شوند که بخش دائمی نمایشگاه های آتی سارا عباسیان است و بر چیدمانهای تندیس گون و فضاهای مفهومی پسا-آخرالزمانی تمرکز دارد. سارا عباسیان هر بار در دپو براساس موضوع هر مجموعه اشیا را به طور هجوآمیزی برای نمایش جنبه هلاکت آمیز انسانیت می انبارد.

این بار دپو در فضای داربست به یک انبار مهمات تغییر شکل یافته و انواع ماسک گاز، زره، جلیقه های انفجاری و نارنجک در ابعاد فیگور لاک پشت در آن چیده شده است. بازدیدکنندگان می توانند این ابزار ترور را لمس کنند، آنها را بپوشند، همزمان با شورشگر و قربانی هم ذات پنداری کنند و نزدیکی آن  را دریابند. در کنار این مجسمه های آهنی با ابعاد واقعی طراحی هایی قرار دارد که با فشار زیاد مداد از لاکپشت هایی در قامت مخلوقات چند سر و هیولاوار ترسیم شده، که ظاهراً به واسطه  درگیر شدن در جنگ از ریخت افتاده اند.

«گرانش تباهی ناپذیر» مجموعه ای تأمل برانگیز و در عین حال تکان دهنده است که نقش آیینه ای خیالی را برای جهان معاصر ما ایفا می کند و بازتاب نابودی و مرگی است که ما را احاطه کرده است. سارا عباسیان با هنرش، آگاهانه به مخاطب تلنگر می زند و به همه ما هشدار می دهد.»

نمایشگاه چند رسانه ای «گرانش تباهی ناپذیر» روز جمعه هفتم آبان ماه از ساعت 16 تا 21 افتتاح و طی روزهای هشتم تا بیست و ششم آبان از ساعت 11 صبح تا 20 در گالری محسن میزبان علاقه مندان به هنر چند رسانه ای است.


منبع: تسنیم