تبیان، دستیار زندگی
<p>ماجرای پیوستن هنرمندان ایرانی به شبکه ی جم، ماجرایی بود که از یکی دو سال پیش سر زبان ها افتاد و تا امروز هم ادامه داشت. </p>
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«جم» به روایت «ماه چهره خلیلی»

ماجرای پیوستن هنرمندان ایرانی به شبکه ی جم، ماجرایی بود که از یکی دو سال پیش سر زبان ها افتاد و تا امروز هم ادامه داشت.

بخش سینما و تلویزیون تبیان

title

کارگردان ها و بازیگران ریز و درشت زیادی در این چند وقت اخیر در رابطه با پیشنهادهای ارسال شده از طرف شبکه  جم حرف زدند. عده ای پیشنهاد داشتند و رفتند و خیلی ها هم پیشنهادها را قبول نکردند. کوروش تهامی، شهره سلطانی، پرستو صالحی، و ماه چهره خلیلی جزء بازیگران مطرح تلویزیون بودند که در این مدت از جم پیشنهاد داشتند ولی نخواستند پایشان به این شبکه باز شود و با وجود این که بعضی از آن ها اخیراً کم کار شده بودند، بی خیال سفر به ترکیه شدند.


*شما چه زمانی از جم پیشنهاد داشتید؟

یک بار حدود دو سال پیش برای یک پروژه در شبکه جم به من پیشنهاد شد.

*همان زمان که این مدل پیشنهادها روی بورس بود؟

بله، یادم هست آن زمان از طریق وایبر از شماره ای ناشناس با پیش شماره ی خارجی برای من یک پیغام آمد. من حتی نمی دانستم پیش شماره ی ترکیه است، چون در آن جا هیچ کس را ندارم. در آن پیام به من نوشته بودند پیشنهادی برای کار دارند؛ در همین حد؛ دیگر ننوشته بودند این پیشنهاد برای کجاست و صرفا از من برای مکالمه ی تلفنی و صحبت کردن در مورد کار، زمان خواسته بودند.

*یعنی تا همین حد امنیتی؟ بعد قرار شد با شما صحبت کنند؟

خب من فکر کردم یک پیشنهاد کاری است، مثل مابقی کارها و یک تایمی را با آن ها هماهنگ کردم. دفعه ی دوم هم باز از طریق وایبر زنگ زدند و گفتند از شبکه ی جم هستیم و یک کار مشترک با ایران و با مجوز می خواهیم بسازیم.

*شما نمی دانستید جم کار مشترک با ایران نمی سازد؟

راستش من شبکه جم را فقط به حرف می شناختم، چون ماهواره ندارم و اصلا این شبکه را نمی شناسم و نمی دانستم این شبکه فقط در ترکیه است یا با ایران هم همکاری می کند.

*بعد از این تماس چه اتفاقی افتاد؟

بعد قرار شد سناریو برای من ایمیل کنند. گفتند پروژه ای صد قسمتی دارند و هفت، هشت قسمتش آماده است. من هم گفتم خب، یک فیلمنامه است دیگر، می خوانم. وقتی شروع کردم به خواندن، همان طور که جلو رفتم، دیدم این داستان داستانی نیست که در ایران قابل ساخت باشد. توضیحات سناریو را که می خواندم، با خودم می گفتم این صحنه را چطور می خواهند بسازند، این چطور محصول مشترکی است؟ سه قسمت خواندم و دیدم واقعا امکان ندارد این سریال در ایران ساخته شود.

*نتیجه ی فیلمنامه خوانی را از شما نپرسیدند؟

چرا، بعد از چند روز با من تماس گرفتند و گفتند چه شد؟ من گفتم نمی دانم این را چطور می خواهید با این داستان و روابط عجیب و غریب بسازید، سناریوتان مشکل دارد. به من گفتند که ما با بازیگران بزرگ صحبت کردیم، اسم عده ای بازیگر را گفتند که آن موقع در ایران بودند و بعضی هایشان هنوز هم هستند و گفتند این ها هم قبول کردند در پروژه باشند.

*فکر می کنید مهم ترین چیزی که جلوی شما را گرفت تا به این شبکه نروید چه بود؟

آن موقع هنوز خیلی از این بازیگران نرفته بودند و صدای رفتن بازیگران مثل این چند وقت اخیر درنیامده بود. من با خودم فکر می کردم آن جا شاید برای کسی که کارش در این جا دیده نشده، گزینه ی خوبی است و ممکن است دیده شود ولی برای من هیچ ارزش افزوده ای ندارد.

*البته نتیجه ی فیلم و سریال های جم اصلا مورد استقبال قرار نگرفت.

بله، حالا من که به دلیل مشغله ی زیاد ماهواره ندارم و اصلا نمی رسم کارها را ببینم ولی شنیدم که سریال های جم زیاد هم کیفیت نداشتند و کارهای جذابی از آب در نیامد. هر کاری اگر خوب باشد حتما نام عوامل آن سر زبان ها می افتاد، حتی این سریال هایی که بازیگران قدیمی ایران هم در آن بازی کردند، هیچ کدام واکنش های مثبتی از طرف مردم در پی نداشت.

*خب چرا بعضی از بازیگران خودمان این پیشنهادها را قبول کردند؟

به نظرم اشتباه کردند. یک بازیگر باید درست فکر کند و تصمیم بگیرد که پایش را یک جای محکم بگذارد.


منبع: همشهری جوان


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .