تبیان، دستیار زندگی
دخترم بعد از طلاق چادرش را کنار گذاشته آرایش می کند، لباس های امروزی می پوشد، موهایش را بیرون می آورد و این مسأله مرا به شدت رنج می دهد از بس به او تذکر دادم، خسته شدم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دختر امروزی

دخترم بعد از طلاق چادرش را کنار گذاشته آرایش می کند، لباس های امروزی می پوشد، موهایش را بیرون می آورد و این مسأله مرا به شدت رنج می دهد از بس به او تذکر دادم، خسته شدم.

بخش اجتماعی تبیان
دختر امروزی

خانم میانسالی که برای طرح مشکل خود و دریافت راهنمایی به مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان اصفهان آمده بود، گفت: 34 سال قبل ازدواج کردم اما دخترم را پنج ماهه باردار بودم که همسرم را در تصادف رانندگی از دست دادم پنج ماه بعد از تولد فرزندم، خانواده همسرم گفتند باید بچه را به ما بدهی یا اینکه با بردار شوهرت ازدواج کنی. من که علاقه زیادی به دخترم داشتم و با همسرم عهد کرده بودم که بچه را رها نکنم بدون خواست خودم تن به ازدواج با برادر شوهرم دادم.

ازدواج من با احمد، تازه اول مشکلاتم بود او تریاکی بود و بسیار شکاک و بدبین، اغلب اوقات هم سر اینکه چرا به منزل پدرم می روم مرا کتک می زد و دخترم شاهد این رفتارها بود. 9 سال بعد با داشتن یک پسر و یک دختر از او جدا شدم و هر سه تا بچه را به تنهایی و با انبوه مشکلات بزرگ کردم.

دختر اولم بچه خوبی بود تا پایان دوره دانشگاه هم محجبه وسر براه و همانطور که می خواستم او را تربیت کردم تا اینکه ازدواج کرد و بعد از مدتی به دلیل مشکلات زیاد و تعارضاتی که با همسرش داشت از او جدا شد ، دخترم بعد از طلاق اما آدم دیگری شده بود از آن روز به بعد چادرش را کنار گذاشته آرایش می کند، لباس های امروزی می پوشد و موهای سرش را بیرون می آورد و این مسأله مرا به شدت رنج می دهد و اغلب که با هم بیرون می رویم از بس به او می گویم موهایت را بپوشان ، لباس بلند بپوش ، کم آرایش کن ، خسته شدم دلم نمی خواهد دخترم اینطوری بیرون برود.

دائم با هم دعوا داریم و کمتر با من بیرون می آید، بد جوری نگران دخترم هستم و نمی دانم آیا درست است که دائم به او تذکر بدهم یا باید او را به حال خودش بگذارم تا دوباره به آن حجاب و پوشش قبلی برگردد.

چگونه حجاب و عفاف را در خانواده ترویج دهیم ؟

کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان در این باره به سایت پلیس می گوید: پس از صحبت های این خانم به وی توصیه شد رفتار همدلانه با دختر خود داشته به طوری که کمتر با او به بحث و مجادله در خصوص نحوه پوشش بپردازد و سعی کنند با برقراری احترام متقابل و ایجاد فضای معنوی و صمیمی درباره معیارها و ارزشها به دور از هر گونه تحلیل بپردازد.

این کارشناس ارشد فرماندهی انتظامی استان گفت: اگر چه خودآرایی غریزه زن و مرد است ولی این غریزه در زن بیشتر است و دوست دارد که زیبایی او مورد توجه قرار گیرد آثار این غریزه را می توان در آراستن لباس ، آرایش مو ، انتخاب لباس های نامناسب و... مشاهده کرد.

وی افزود: از نظر اسلام زینت وتجمل زن فقط برای شوهرش باشد. او در مقابل شوهرش می تواند زیباترین لباس های و غلیظ ترین آرایش را به کار برد و هر با از نوعی زینت و خود نمایی استفاده کند. اما اینکه امروزه یک جابه جایی نامتعادل در این رفتارهای صورت گرفته وخانم ها به دنبال ارضا این نیاز در جامعه هستند باید نگاه فرهنگی داشت و برای اصلاح و سالم سازی آن تلاش وافری به کار برد.

این کارشناس ارشد مشاوره اظهار داشت: آشفتگی و تعارض خانوادگی و رفتار خصمانه والدین با نوجوانان موجب رشد خشم و رشد خشم موجب بزهکاری و رفتار بزهکارانه نوجوانان می شود. معمولاً میزان رفتار بزهکارانه در خانواده های آشفته بیشتر از خانواده های سالم است.

کارشناس ارشد مشاوره تصریح کرد: خانواده هایی که در آن نوجوانان با والدین خود روابط محکم تری دارند رفتار بزهکارانه کمتری دارند. کودکانی که توسط والدین خود نظارت نمی شوند به احتمال بیشتری به رفتار بزهکارانه روی می آورند. نظارت و کنترل اندک والدین بر فرزندان خود موجب وابسته شدن آنها برهمتایان منحرف می شوند.

وی بیان داشت: نوجوانانی که در خانواده های تک والدی زندگی می کنند و نوجوانانی که در خانواده های کامل زندگی می کنند، در معرض خطر رفتار بزهکارانه بیشتری هستند و کودک روابط گرم و صمیمی بین والدین و فرزندان موجب جریان یافتن بهتر اطلاعات بین آنها خواهد شد و از این طریق نظارت والدین افزایش می یابد.منبع:تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .