تبیان، دستیار زندگی
تنبیه بدنی که به عنوان نقطه ای سیاه در تعلیم و تربیت کشور ریشه دوانده است، نه تنها در متون تربیتی روشی منسوخ است که به عنوان مهمترین عامل دلزدگی دانش آموزان از مدرسه شناخته می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف تنبیه بدنی با سنجش سلامت روان در معلمان

تنبیه بدنی که به عنوان نقطه ای سیاه در تعلیم و تربیت کشور ریشه دوانده است، نه تنها در متون تربیتی روشی منسوخ است که به عنوان مهمترین عامل دلزدگی دانش آموزان از مدرسه شناخته می شود.

بخش اجتماعی تبیان
حذف تنبیه بدنی

تنبیه بدنی که به عنوان نقطه ای سیاه در تعلیم و تربیت کشور ریشه دوانده است، نه تنها در متون تربیتی روشی منسوخ است که به عنوان مهمترین عامل دلزدگی دانش آموزان از مدرسه شناخته می شود.

سال تحصیلی 95-96 تازه آغاز شده بود که در نخستین ماه آن یعنی مهر، اخبار تنبیه بدنی دانش آموزان در رسانه ها منعکس شد و در برجسته ترین موضوع شاهد تنبیه بدنی دانش آموز روستایی منطقه بمپور سیستان و بلوچستان بودیم که با شلنگ توسط معلم مورد تنبیه قرار گرفت و از ناحیه چشم آسیب دید.

هر سال اخبار مختلفی از تنبیه بدنی دانش آموزان البته تنبیه های منجر به ضرب و جرح رسانه ای می شود و مسئولان نیز هربار از تشکیل کمیته های رصد تنبیه بدنی خبر می دهند اما به هر حال این معضل دیرین خیال رخت بستن از نظام آموزشی کشور را ندارد در چنین شرایطی این سؤالات به ذهن تداعی می شود، عوامل و پارامترهای تأثیرگذار در بروز تنبیه بدنی چیست؟ آیا تاکنون تحلیلی جامع در این رابطه صورت گرفته است تا براساس نتایج حاصل، اقدام به طراحی برنامه ها یا آموزش های لازم کرد؟

اقدام به تنبیه بدنی تا چه اندازه سلامت جسمانی دانش آموزان را تهدید کرده و اثرات منفی آن بر سلامت روان چیست؟ آیا معلمانی که اقدام به تنبیه بدنی می کنند از دوره های مشاوره و سنجش سلامت روان بهره مند می شوند؟

برخی معلمان معتقدند مشکلات معیشتی منجر به خستگی روحی و جسمی آنها شده است و همین مسئله منجر می شود طاقت معلم در کلاس درس اندک و در برابر شیطنت یا رفتار نادرست دانش آموز عکس العمل شدید نشان دهند.

از سوی دیگر سؤال مطرح برای خانواده ها و افکار عمومی جامعه این است « آیا فردی که قرار است به عنوان معلم در کلاس درس مشغول به کار شود از مشاوره های لازم قرار بهره مند می شود؟ و اگر فردی مرتکب به تنبیه بدنی و ضرب و جرح دانش آموزان شد به لحاظ وضعیت سلامت روان و توانایی اداره کلاس درس بررسی می شود؟»

** دوره های کنترل خشم ویژه معلمان برای نخستین بار از امسال

مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در این رابطه به تسنیم گفت: آموزش و پرورش موارد حاد را به ما ارجاع می دهد که این افراد در مراکز مشاوره مورد بررسی قرار می گیرند.

وی افزود: برای معلمانی که از طریق آزمون استخدامی و دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می شوند نیز تست های روانشناسی و روان سنجی و بررسی های لازم صورت می گیرد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: از امسال برنامه ای را برای انجام خدمات مشاوره ای به معلمان طراحی کرده ایم که بر مشاوره سازشی برای کنترل خشم متمرکز است.

نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش نیز با اشاره به اینکه معلمانی که مرتکب تخلف تنبیه بدنی می شود مورد مشاره های لازم قرار می گیرند، عنوان کرد: هر سال کارگاره ارتباط موثر با دانش آموزان را برگزار می کنیم و معلمانی که مرتکب تخلف تنبیه بدنی شده اند ملزم به شرکت در این کارگاه هستند از سوی دیگر مدیران مدارس در طول سال روند فعالیت معلمان از جمله نحوه تدریس و برخورد با دانش آموزان را رصد می کنند و مواردی را که دچار مشکل بوده و ارتباط موثر با دانش آموزان نداشته و به لحاظ روانی آمادگی کافی را برای اداره کلاس درس ندارند به مناطق معرفی می کنند، پس از بررسی های لازم این افراد از کارافتادگی دریافت کرده و از گردونه کلاس درس خارج و در سایر بخش ها به کار گرفته می شوند تا ارتباط کمتری با دانش آموزان داشته باشند.

مشاوران مدارس نظر متفاوتی را نسبت به دیدگاه مسئولان ستادی دارند.

طبق گفته یکی از مشاوران مدارس، دوره های روانشناسی و مشاوره برای معلمان برگزار نمی شود و صرفاً هنگام استخدام یک روان شناس باید معلم را تأیید کند که آن هم با چند سوال ساده تأیید می کند.

وی با اشاره به این که بحث تنبیه بدنی جزو اولویت های آموزش وپرورش نیست، ادامه داد: گاه به دلیل مسائل و مشکلات متعدد آموزش وپرورش، کتک خوردن چند دانش آموز جزو دغدغه های مسئولان نیست و این موضوع برایشان عادی است مگر اینکه موضوع رسانه ای شود.

این مشاور مدرسه تأکید کرد: دوره های آموزشی که مسئولان مطرح می کنند، جزو دوره های ضمن خدمت است در چنین شرایطی خروجی این کلاس ها چه می تواند باشد؟ در حالیکه مدیران و معلمان مدارس باید دوره های آموزشی و مشاوره های لازم را برای کنترل خشم و ارتباط با دانش آموزان طی کنند.منبع:تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .