تبیان، دستیار زندگی
یکی از میوه های جنگلی که در دامنه ارتفاعات شمال البرز در اوایل فصل پاییز خودنمایی می کند، اناری است که بیشتر طعم ترش دارد و از آن برای پختن رب انار استفاده می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تنها جنگل انار ترش وحشی خاورمیانه

یکی از میوه های جنگلی که در دامنه ارتفاعات شمال البرز در اوایل فصل پاییز خودنمایی می کند، اناری است که بیشتر طعم ترش دارد و از آن برای پختن رب انار استفاده می کنند.

فرآوری:علیرضا عابدینی- بخش گردشگری تبیان
برداشت انار

برداشت انار ترش وحشی جنگلی از جنگل های میانکاله از 24 مهرماه آغاز شده است.در برداشت انارهای جنگلی میانکاله حدود 600 مرد و زن از 10 روستا شرکت می کنند و مردان در حالیکه آواز های دسته جمعی می خوانند در برگریزان پاییزی جنگل، انارهای ترش وحشی را از شاخه ها می چینند.

ویژگی های منحصر به فرد انار ترش جنگلی میانکاله

جنگل و پناهگاه حیات وحش میانکاله با ده هزار هکتار وسعت تنها جنگل انار ترش خاورمیانه است. این انارها چون ارگانیک ، بدون کود و سم و طبیعی است ، هواداران زیادی از استان های مختلف دارد. انار میانکاله به صورت درختچه ای و ارگانیک است که بشر هیچ دخالتی در آن ندارد. این گونه انار مصرف تازه خوری ندارد و بیشتر به صورت رب استفاده می شود که رب بسیار خوبی دارد. ترشی و تلخی انار میانکاله نسبت به سایر انارهای ترش و خودروی منطقه بیشتر است و برداشت آن طبق تمهیدات محیط زیست انجام می‌شود، اما اگر زمان برداشت آن از ۱۵ آبان به بعد اختصاص داده شود، تندی و تلخی آن از بین می رود.

برداشت انار

برداشت محصول از 50 درصد اراضی جنگلی

به منظور حفاظت از محیط زیست امسال به شرکت های تعاونی اجازه داده شد به مدت دو هفته و فقط از دو هزار هکتار انارستان میانکاله ، انار برداشت شود.برداشت انار در خارج از منطقه زون امن صورت می گیرد. حدود 50 درصد از درختچه های انار در منطقه زون امن قرار دارد که محصول انار جنگلی آن نباید برداشت شود و برای تغذیه حیوانات و پرندگان جنگل بر روی شاخه درختان باقی می ماند. میوه های این جنگل غذای حیوانات بومی جنگل مانند گراز ، روباه و پرندگان را تشکیل می دهد. در بقیه 50 درصد درختچه های خارج از منطقه زون امن برداشت انار صورت می گیرد.

تدابیری برای حفظ محیط زیست

بومیان میانکاله و سازمان های مردم نهاد با تاسیس 7 شرکت تعاونی برای مردم محلی اشتغال فصلی ایجاد کرده اند. در طرح جدیدی که از امسال اجرا شده است 600 نفر نیروی آموزش دیده به جای شصت هزار نفر کار برداشت انار را انجام می دهند که همین امر آسیب های وارده به درختان جنگل و محیط زیست را کاهش می دهد.

برداشت انار

عواید اقتصادی

مردم محلی عضو تعاونی ها در گروه های 8 نفره وارد جنگل می شوند و روزانه شش کیسه انار برداشت می کنند. آنها برای برداشت هر کیسه چهار هزار تومان عوارض پرداخت می کنند. اعضای تعاونی ها روی هم رفته روزانه 32 تن انار برداشت می کنند. در آمد سالانه پانصد میلیون تومانی که از این راه برای جوامع محلی ایجاد می شود ، باعث تقویت اقتصاد خرد روستا می گردد.غالبا محصول انار از طریق ایجاد یک بازارچه محلی در ورودی شبه جزیره میانکاله به فروش می رسد.عواید حاصل از فروش انار صرف تجهیز و نگهداری از میانکاله و فعالیتهای زیست محیطی می‌شود که از جمله آن می‌توان به فنس‌کشی، تعمیر دکل دیده‌بانی، نظافت و جمع‌آوری زباله اشاره کرد. زنان همسایه نیز با هم جمع می شوند وضمن دانه کردن انارها آنها را در دیگ ریخته و می پزند. مقداری را برای مصارف شخصی نگه داشته و مابقی را به قیمت کیلویی 15 تا 25 هزار تومان به فروش می رسانند.منابع : باشگاه خبرنگاران جوان، قدس آنلاین، خزر خبر