تبیان، دستیار زندگی
نیکانپور با بیان اینکه دیوارهای مدارس در شهر تهران در مناسب فرهنگ و تجسم دانش آموزان نیست، ادامه داد: نقاشی دیواری ها باعث می شود تا دیدگاه تجسمی کودکان ارتقا یابد چراکه کتاب های هنر در مدارس درک درستی از فضاسازی ندارند و با مقوله هنر آشنا نیستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنرمند راهنمای مردم است

نیکانپور با بیان اینکه دیوارهای مدارس در شهر تهران در مناسب فرهنگ و تجسم دانش آموزان نیست، ادامه داد: نقاشی دیواری ها باعث می شود تا دیدگاه تجسمی کودکان ارتقا یابد چراکه کتاب های هنر در مدارس درک درستی از فضاسازی ندارند و با مقوله هنر آشنا نیستند.

بخش هنری تبیان

زیباسازی شهری

سازمان زیباسازی شهرداری تهران در فراخوان پاییزی خود باهدف زیباسازی دیوارهای مدارس؛ فراخوان هایی اعلام کرده و از میان طرح های ارسالی؛ آثاری برگزیده و توسط هنرمندان در حال اجراست. آیدا نیکانپور (تصویرگر) نیز با یازده طرح در این فراخوان شرکت پنج طرح آن انتخاب شده و در نقاط مختلف شهر در حال اجراست.

او درباره نقاشی دیواری خیابان ولیعصر، خیابان دمشق گفت: این کار فراخوان فصل پاییز است که ازسوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام شده بود. این فراخوان برای زیبایی دیوارهای بیرونی مدارس است.

نیکانپور با بیان اینکه دیوارهای مدارس در شهر تهران در مناسب فرهنگ و تجسم دانش آموزان نیست، ادامه داد: در برخی از این دیوار ها تصویرسازی های نامناسبی از گذشته بود که متاسفانه برخی افراد نیز روی آن ها با اسپری کلماتی نوشته شده و از آنجا که این دیوار ها هم تصویر شهر را نازیبا می کرد و هم مناسب برای مدرسه و کودکان نبود شهرداری تهران در فراخوانی طرح هایی را برای این کار انتخاب کرد تا با این بهانه شهر زیبا تر شود.

این تصویرگر افزود: این طرح ها توسط ناظرانی از سوی شهرداری تهران تایید و نظارت می شوند و در حقیقت ما کار را به صورت یک ورکشاپ ادامه دادیم و اتدهای مختلفی زده شد تا بهترین طرح ارائه شود در این کار نیز آقای رخ فیروز به عنوان ناظر همراه ما بودند.

نیکانپور درباره ارتباط دانش آموزان با این دیوار نقاشی ها گفت: این کار باعث می شود تا دیدگاه تجسمی کودکان ارتقا یابد چراکه کتاب های هنر در مدارس درک درستی از فضاسازی ندارند در حالی که ما در این کار طبیعت را با ذهن خلاق کودکانه تلفیق کردیم.

زیباسازی شهری

او تصریح کرد: همانطور که برای دانش انتهایی وجود ندارد برای هنر نیز پایانی نیست و برای اینکه بتوانیم این مفهوم را به کودکان منتقل کنیم باید از طریق تصاویری باشد که کودک بتواند با آن ارتباط برقرار کند. در این دیوار نقاشی ها نیز هم از طبیعت استفاده شده کتاب ها و مدادهایی هستند که بالدار شده اند و انسان هایی که از آن ها استفاده کرده اند نیز بال دارند و به نوعی در این نقاشی می خواهیم بگوییم که برای دانش هیچ پایانی وجود ندارد و مفهوم کار این است که با دانش از حالت زمینی به فرازمینی می رسیم.

این هنرمند با بیان اینکه از میان یازده طرح ارسالی به زیباسازی 5 اثر انتخاب شده اند، خاطرنشان کرد: بعد از اتمام این کار در خیابان ولیعصر، پروژه بعدی را در منطقه 5 آغاز می کنیم که آن هم در رابطه با همین موضوع مدارس است.

نیکانپور درباره رفتارهای نامناسب برخی افراد با این نقاشی  دیواری ها و خدشه دار کردن آن ها توضیح داد: معتقدم هنرمند باید افق دیدش را با افق دید مردم عادی نزدیک کند و به عنوان یک راهنما عمل کند و نباید آن چه را که می خواهد به مردم تحمیل کند.

او ادامه داد: هدف اصلی این نقاشی دیواری ها این است که دید مردم نسبت به هنر باز تر شود و شهروندان درباره طرح هایی که می بینند فکر کنند و طرح ها در ذهن مردم سوال ایجادکند. در حقیقت وظیفه هنرمند این است که به جامعه بفهماند آثار هنری نه تنها برای لذت بصری است بلکه هدف اصلی اش ایجاد تفکر در افراد است.

این هنرمند اضافه کرد: باز هم تاکید می کنم که هنرمند باید با صبرش و خصلت راهنما بودنش مردم را هدایت کند و این فرهنگ را در جامعه ایجاد کند که نباید به آثار هنری آسیب رساند بلکه باید بوسیله آن ها اندیشه و تفکر را تقویت کرد و معتقدم باید بنیادی تر در این زمینه کار کرد و با مقاله ها و ورکشاپ ها این فرهنگ را در جامعه گسترش داد.

نیکانپور با بیان اینکه به همراه پدرش در زمینه زیبایی بصری در شهر آثار فراوانی ارائه داده اند، گفت: اگر ورکشاپ هایی در زمینه زیباسازی شهر و فضای شهری ایجاد شود باعث می شود تا مردم نیز در این زیباسازی شرکت کنند تا درک بهتری نسبت به آثار و المان های شهری داشته باشند.


منبع: ایلنا