تبیان، دستیار زندگی
حمیدرضا شاه آبادی می گوید:سینماگران ما حوصله بحث با نویسندگان را ندارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از بی حوصلگی سینماگران تا انتظار نویسندگان

حمیدرضا شاه آبادی می گوید:سینماگران ما حوصله بحث با نویسندگان را ندارند.

بخش ادبیات تبیان
از بی حوصلگی سینماگران تا انتظار نویسندگان

حمیدرضا شاه آبادی مشکلات موجود در زمینه اقتباس های سینمایی از آثار ادبی را که در جامعه ما اغلب بی  اطلاع نویسنده انجام می شود بیان کرد.

این نویسنده اظهار کرد: سینماگران ما حوصله بحث با نویسندگان را ندارند. همین طور تهیه کنندگان و تولیدکنندگان ترجیح می دهند از هزینه های تولید اثر به طرق مختلف بکاهند و همین موضوع باعث می شود که سهم نویسندگان اغلب نادیده گرفته  شود.

او تأکید کرد:  در کشور ما فیلم های  زیادی با مختصر تغییری بر اساس متون ادبی تولید می شود و بعد تولیدکنندگان منکر هر نوع اقتباس  می شوند و گاه حتی از موضع تحقیر با پدیدآورنده اصلی اثر برخورد می کنند و در واقع فرار به جلو دارند. چند سال پیش کارگردان بنامی کار نویسنده جوانی را اقتباس کرده بود و وقتی آن نویسنده معترض شد کارگردان گفت من نمی دانم چرا بعضی نویسندگان جوان اصرار دارند من را وادار کنند تا داستان هایشان را بخوانم. این یعنی همان فرار به جلو.

نویسنده رمان «لالایی برای دختر مرده» افزود: یکی دیگر از موانعی که در زمینه اقتباس سینمایی از آثار ادبی در جامعه ما وجود دارد مربوط به دریافت نویسندگان از موضوع اقتباس است.  نویسندگان ما اغلب انتظار دارند که خط به خط متون شان در قالب اثر تصویری دیده شود و به هیچ وجه به کارگردان اجازه هیچ تغییری را نمی دهند. در حالی که سینما و رمان دو مدیوم متفاوت اند و شکل گیری داستان در هر دو مدیوم شکلی متفاوت می طلبد. یک کارگردان بنا نیست همه آنچه را در داستان هست به فیلم بدل کند.

شاه آبادی یادآور شد: یکی از فیلمنامه نویسان مشهور هالیوود به نام هوارد هاکس می گوید وقتی بناست بر اساس یک رمان فیلمنامه بنویسید رمان را بخوانید و آن را از پنجره به بیرون پرت کنید و بعد شروع کنید به نوشتن فیلمنامه . این یعنی آن که نویسنده فیلمنامه نباید خود را ملزم به اقتباس سطر به سطر داستان بداند. منتها این گفته ظریف تر از آن است که ما با اتکا به آن بتوانیم از بی دقتی برخی از فیلمسازان وطنی که دست به اقتباس ادبی می زنند بگذریم.

او تأکید کرد: نکته دیگر این است که در ادبیات مدرن و رمان نویسی جدید گاهی به سمتی می رویم که اصولا اقتباس ناممکن است و اثر آنقدر به ادبیات ناب نزدیک می شود و آنقدر تکیه آن بر زبان و کلمات تقویت می شود که اصولا نمی تواند مورد اقتباس تصویری قرار بگیرد. در چنین مواردی داستان صرفا نه در قالب سینما قابل انتقال است و نه هیچ قالب دیگری جز ادبیات.


منبع: ایسنا