تبیان، دستیار زندگی
بیست و چهارمین دوره هفته کتاب، از ٢٤ آبان آغاز می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفته کتاب و کتابخوانی در راه است

بیست و چهارمین دوره هفته کتاب، از ٢٤ آبان آغاز می شود.

فرآوری: راحله خلیلی - بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
هفته کتاب و کتابخوانی در راه است

بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران کمتر از سه هفته دیگر اغاز می شود. اولین نشست شورای سیاست َگذاری هفته کتاب  نیز با حضور مسئولین نهادهای فرهنگی در سرای اهل اقلم برگزار شد و در آن، نماینده هر نهاد با قبول مسئولیت، ایده های جدیدی برای برگزاری هفته کتاب ارائه داد.

در ادامه برخی از برنامه های مربوط به هفته کتاب را می خوانید:

اولین نمایشگاه تخصصی پخش و فروش کتاب

اولین نمایشگاه تخصصی پخش و فروش کتاب، همزمان با هفته کتاب از 24 تا 28 آبان ماه در شبستان مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار می شود. در این رویداد فرهنگی و اقتصادی صرفاً کتابفروشان (در اشکال سنتی و جدید) و موزعان و پخش کنندگان کتاب و صنایع و خدمات وابسته به پخش و فروش کتاب حضور خواهند داشت.

این نمایشگاه علاوه براینکه محمل مناسبی برای تعاملات میان فعالان عرصه پخش و فروش صنعت  نشر فراهم می  کند، جاذبه لازم را برای دو حلقه دیگر نشر یعنی تولیدکننده (ناشران) و مصرف کننده (استادان دانشگاه، دانشجویان، پژوهشگران، عموم مردم و...) خواهد داشت.

هدف غایی نمایشگاه، تکرار بستر فروشگاهی نیست و  همان طور که از عنوان آن برمی آید، رویکردی تخصصی را مدنظر قرار داده است، هرچندکه امکان فروش را صرفاً برای کتابفروشان حاضر در نمایشگاه منع نمی کند و قصد دارد فرصت حضور در نمایشگاه را برای کتابفروشان و پخش کنندگان کتاب که تاکنون دسترسی کمتری به این امکان داشته اند، فراهم آورد.

٥٠ هزار نمایشگاه کتاب در ٥٠ هزار مدرسه

مهدی علی اکبرزاده در حاشیه نخستین نشست شورای سیاست گذاری هفته کتاب، گفت: یکی از وظایف مهم ما،  توسعه و ترویج فرهنگ کتاب خوانی در میان دانش آموزان و معلمان است. وزارت آموزش و پرورش در این راستا برنامه هایی از قبیل برگزاری مسابقات کتاب و کتاب خوانی، تجلیل از نویسندگان و مولفان دانش آموز و معلم صورت می دهد، البته برخی از برنامه های این وزارتخانه برهفته کتاب متمرکز است.

برنامه های 'چاپ اول' برای معرفی کتاب های چاپ اولی، 'روی جلد' برای نقد و معرفی کتاب های مرتبط با حوزه هنر، 'سیم زر' در حوزه نقد و بررسی کتاب های تازه منتشر شده، 'قدم زدن در کلمات' اخبار حوزه نشر و برنامه ای با عنوان 'آیینه جیبی' مرتبط با حوزه فناوری و کتاب از جمله برنامه های رادیو فرهنگ است.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش همچنین یکی از این برنامه ها را برپایی 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه خواند و افزود: این نمایشگاه در سراسر کشور با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود. طی فراخوان این نمایشگاه، ناشران کتاب های کودک و نوجوان، از شهریور ماه برای شرکت در آن ثبت نام می کنند. سپس کتاب های تازه منتشر شده به موسسه «مجری منادی تربیت» ارسال، و ارزیابی شده و به معرض دید گذاشته می شود و پس از آن توسط نمایندگان هر استان کتاب های نمونه انتخاب می شود.

او گفت: از اول آبان ماه فرآیند بسته بندی و ارسال کتاب به مدارس را آغاز کردیم. حدودا کتاب ها پس از 10 روز به مدارس می رسند. این مدارس نمایشگاهی را در هفته کتاب برگزار و کتاب ها را به صورت تخفیف دار در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. البته هیچکدام از کتاب ها بعد از برگزاری نمایشگاه مرجوع نشده و در کتابخانه مدارس باقی می ماند. امسال 400 ناشر در فراخوان 50 هزار نمایشگاه شرکت کرده اند و کتاب هایی که از استان ها خریداری شده بیش از 4 میلیارد تومان ارزش دارد.

کتاب در رادیو

محمد صادق رحمانیان با تاکید بر ترویج و تبلیغ نهادهای فرهنگی مرتبط در موضوع کتاب و کتاب خوانی به لزوم امیدوار بودن به آینده در حوزه کتاب و فرهنگ اشاره کرد.
وی با بیان اینکه برخی نهادها وظیفه تبلیغ، برخی ترویج و بعضی هر دو مسئولیت را به دوش می کشند، اظهار داشت: یکی از نهادهای موثر، رسانه و به طور مشخص رادیو است، در این زمینه از گذشته فعالیت های بسیاری انجام شده اما با توجه به برخی هشدارها درباره کاهش سرانه کتاب خوانی در کشور، تلاش ما نیز مضاعف شده است.
وی اضافه کرد: روزانه سه ساعت به طور مستقیم به کتاب می پردازیم، برنامه های 'چاپ اول' برای معرفی کتاب های چاپ اولی، 'روی جلد' برای نقد و معرفی کتاب های مرتبط با حوزه هنر، 'سیم زر' در حوزه نقد و بررسی کتاب های تازه منتشر شده، 'قدم زدن در کلمات' اخبار حوزه نشر و برنامه ای با عنوان 'آیینه جیبی' مرتبط با حوزه فناوری و کتاب از جمله برنامه های رادیو فرهنگ است.
عضو شورای سیاست گذاری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران مخاطبان رادیو را قشر میانسال خواند و افزود: برخی با گوش دادن به رادیو و کتاب صوتی، خود را غنی از کتاب خوانی می دانند اما همچنان این روش، یک نوع ترویج در این امر محسوب می شود.

میثاق با امام راحل

مدیران و معاونین و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با مسئولان و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی کشور روز شنبه 22 آبان ماه جاری در آستانه هفته کتاب با حضور در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس تجدید میثاق می کنند.
بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همانند سال های قبل در هفته پایانی آبان ماه برگزار می شود.


منابع:
ایرنا
لیزنا
ایسنا
فارس