محمدرضا زائری: اشتباه استراتژیک در یکسان سازی رسانه منبر با رسانه ملی

محمدرضا زائری نویسنده کتاب «زندگی حسینی» در ششمین گفت وگوی آیینی در بنیاد دعبل گفت: این تلقی غلط است که تفاوت منبر و رسانه فقط در تعداد مخاطبین است، منشا مشکلات مناسک آیینی در تلویزیون و صدا و سیما شده است.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان
م

محمدرضا زائری گفت: فضای رسانه ای جدید که در اثر پیشرفت تکنولوژی و گسترش رسانه های عمومی ایجاد شد، نیاز به بازشناسی، دقت، تأمل و مطالعه دارد.

زائری عنوان کرد: در ابتدای انقلاب، بعد از ده ها سال فرصتی برای جریان متدین و مذهبی و نهادهای دینی سنتی به وجود آمد تا از رسانه های جدید استفاده شود. اما از آنجایی که جز امام خمینی (ره) کسی باور قطعی به پیروزی نداشت لذا خیلی از مسائل انقلاب بدون برنامه ریزی شکل گرفت؛ یکی از این مسئله ها برنامه سازی در رسانه ها بود که بدون هیچ آمادگی و فکر قبلی برنامه سازی شروع شد و امروز هم پس از ۳۷ سال تجربه، هنوز آن چنان که باید در حوزه برنامه سازی قوی نشده ایم.

وی تأکید کرد: اقدامات مثبت بسیاری در این حوزه شکل گرفته مثل ترجمه برخی از آثار مربوط به برنامه سازی در رسانه اما باید اذعان کرد این ها به هیچ وجه کافی نبوده است.

مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه ادامه داد: تصور کنید یک جریان مذهبی سنتی که تا قبل از این با اقتضائات خاص خودش فقط منبر در اختیار داشت، بعد از این مقطع این جریان جریان اختیار دو شبکه تلویزیونی را به طور کامل بر عهده می گیرد.

وی ادامه داد: شما تصور کنید ورود به یک حوزه بدون برنامه سازی دقیق و مدون چه عواقبی را در پی خواهد داشت.

اشتباه استراتژیک در تلقی نادرست از منبر و رسانه ملی!
زائری ادامه داد: همین عدم برنامه ریزی منجر به تلقی نادرستی در مقایسه رسانه ای مثل منبر با رسانه ملی مثل صدا و سیما شد. اینکه تفاوت منبر با صدا و سیما را فقط در تعداد مخاطب آن ببینیم اشتباه استراتژیکی بود که به نظر می رسید در سیاست های صدا و سیما به آن دچار شدیم.

ما باید اقتضائات و لوازم و ضرورت های این رسانه جدید را در نظر می گرفتیم. جنس مخاطب این دو رسانه کاملا متفاوت است و در نظر گرفتن این نکته در برنامه سازی ها بسیار با اهمیت است.

زائری اضافه کرد: آیین و مناسک دینی مقدمات خاصی دارند که با پیش زمینه های اعتقادی و فرهنگ عمومی معنا پیدا می کند و اگر قرار باشد این مناسک را بدون در نظرگرفتن پیش زمینه و صحنه ها نمایش دهیم یک نمایش فولکوریک و خام از قضیه ایجاد خواهد شد. تا وقتی باور به موضوعی وجود نداشته باشد، فهمی به وجود نخواهد آمد. از طرفی ادبیات محفلی و منبری با ادبیات رسانه ملی تفاوت دارد. سخنرانی مذهبی در رسانه باید گونه ای باشد که برای مخاطب عام قابل درک و فهم باشد. تقیه که متاسفانه در ادبیات ما آن را به محافظه کاری تعبیر می کنند در اصل بدین معنا است که با هر مخاطبی باید با سطح درک و فهم وی سخن گفت.
شما در نظر بگیرید مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در منطقه ای در حال برگزاری است. این مراسم به عنوان مثال ۳ ساعت طول می کشد و مقدمه ای برای شروع آن وجود دارد اما تلویزیون قسمتی از آن را بدون در نظر گرفتن این مقدمه پخش می کند. حال شما مخاطبی را در نظر بگیرید که از فضای رسانه های خارجی سراغ رسانه ملی می آید و در یک قاب بسته به عنوان مثال عزاداری فردی در حس و حال خاص خود را می بیند. به نظر شما می تواند با این نوع از برنامه ارتباط بر قرار کند؟ نه مسلما این گونه نیست.

لزوم استفاده از تجارب سایر مذهب ها در امور مربوط به رسانه
زائری در ادامه اظهار داشت: ساخت برنامه های مذهبی در تلویزیون ما، متأسفانه ساده ترین، بی اهمیت ترین و بی ارزش ترین کارها تلقی می شود؛ در ارزیابی و بودجه، کم ترین برآورد برای آن در نظر گرفته می شود. درحالی که برای تولید آثار مذهبی نیازمند مطالعه، طراحی، کارگردانی هستیم.

زائری خاطرنشان کرد: برنامه سازی مذهبی حساس ترین، دقیق ترین کار در حوزه برنامه سازی تلویزیون است .

وی مدعی شد: متأسفانه تلویزیون های اسلامی از تجربه مسیحی عقب تر هستند و تلویزیون جمهوری اسلامی از تجربه اسلامی برخی از کشورهای اهل سنت عقب تر است. به دلیل اینکه ما احساس می کردیم هر چه پخش کنیم مخاطب مجبور است آن را تماشا کند، چرا که رثابتی در این حوزه وجود نداشت.به عنوان مثال در رسانه های مسیحی معمولا مراسم مربوط به شادی را در قاب بسته نمایش می دهند اما مراسم عزاداری را در نمای کلی به تصویر می کشند.

مدیر سردبیر ماهنامه «خیمه» ادامه داد : برای اقناع مخاطب رادیو و تلویزیون، منطق استدلالی لازم است و باید توجه داشته باشیم که مرجع مناسک، درون افراد و مرجع رسانه بیرون افراد است و طبعا رسانه عمومی وظیفه دارد تا جنبه بیرونی پیام را پوشش و نمایش دهد. بر همین اساس برنامه هایی که نمایش دهنده آیین و مناسک خاص مذهبی هستند باید با قاعده و برنامه ریزی پخش شوند.

شکاف بین مخاطب و رسانه در ایران
وی اذعان داشت: متاسفانه برنامه سازان ما فضای مخاطب را نمی شناسند و درک نمی کنند لذا همواره شکاف بین رسانه و مخاطب وجود دارد.
چرا من نوعی به عنوان یک روحانی نمی توانم در یک برنامه تلویزیونی یک آیه یا حدیث و روایت درباره شرب خمر و یا برخی مشکلات رایج در جامعه نقل کنم اگر چنین کاری انجام دهم ناظر پخش، اجازه پخش برنامه را نمی دهد. در حالیکه این معضلات به وفر در سطح جامعه قابل مشاهده است و عدم پرداختن به این نوع موضوعات آن ها را حل نخواهد کرد.

زائری در پایان گفت: پیشنهاد بنده این است که صدا وسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و مراکز دینی کارگاه تولید برنامه سازی دینی برگزار کنند و از خلال این بحث ها در کارگاه اصول علمی کار را تدوین کنیم. اگر اصول علمی و قوانین حرفه ای کار تدوین شود می تواند برای ساخت برنامه های مذهبی راهگشا باشد به این ترتیب شیوه بازنمایی مناسک و مراسم آئینی مشخص و باقاعده می شود.


منبع:
سایت کرب و بلا