تبیان، دستیار زندگی
پرسشی که در سال های اخیر مطرح شده این است که آیا ربات ها به عنوان تهدیدی برای شغل های انسانی به شمار می آیند یا خیر.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ربات صنعتی، تهدیدی برای موقعیت نیروی انسانی

پرسشی که در سال های اخیر مطرح شده این است که آیا ربات ها به عنوان تهدیدی برای شغل های انسانی به شمار می آیند یا خیر.

بخش دانش و زندگی تبیان

ربات صنعتی

در بسیاری از گزارش های خبری مربوط به ربات ها، کمی وضعیت طنزآمیز وجود دارد. اینکه ربات ها ی سرکش در آینده به ما نیازی نداشته باشند و یک آخرالزمان رباتی اتفاق بیفتد، شاید مضحک به نظر برسد. از سویی دیگر، بسیاری از مردم دغدغه های واقعی تری در مورد ربات ها دارند. مردم نگران این موضوع هستند که در آینده شاید کار خود را از دست بدهند و ربات ها شغل آنها را تصاحب کنند. باید اعتراف کرد که تکنولوژی در حوزه ی ماشین های خودران و ربات های خط تولید، پیشرفت های چشمگیری داشته است، اما فکر کردن به این موضوع که آنها ممکن است جای انسان ها را در شغل های مختلف بگیرند، کمی دور از انتظار به نظر می رسد. البته باید توجه کرد که با موضوع تازه ای سر و کار نداریم، اتوماسیون کارخانجات در سال های گذشته باعث شده که افراد زیادی شغل خود را از دست بدهند. بنابرین نگرانی جامعه شناسان در مورد اثرات اتوماسیون کاملا منطقی و توجیه پذیر است. پرسشی که شاید مطرح شود این است، اکنون که به عصر جدیدی از اتوماسیون وارد می شویم، جایگاه انسان در جهان آینده چه خواهد بود؟

ربات ها از راه می رسند

در دهه ی گذشته تکنولوژی رباتیک پیشرفت بسیاری به خود دیده است. ربات های ابتدایی به سختی می توانستند تعادل خود را حفظ کنند یا یک شی را بردارند. اما اکنون ربات هایی داریم که تقریبا نمی توان آنها را سرنگون کرد یا ربات هایی ساخته شده اند که می توانند با سرعت باور نکردنی، اشیا کوچک را جابه جا کنند. کافی است نگاهی به پیشرفت های شرکت فاکس کان (Foxconn) بیندازیم تا ببینیم که ربات ها به چه شکلی می توانند کارهای تکراری را با سرعت بالا انجام دهند.

سال گذشته شرکت فاکس کان اذعان کرد که نیروی انسانی را جایگزین بازوهای رباتیک خواهد کرد. آنطور که گفته شد این ربات ها دقت کافی در سرهم کردن گوشی های اپل را ندارند. اما تنها چند ماه بعد، این شرکت اعلام کرد که نسخه ی جدیدی از ربات های خود به نام فاکس بت (Foxbot) را طراحی و تولید کرده است. این ربات ها جایگزین ۶۰ هزار نیروی انسانی در کارخانجات فاکس کان شده اند، دلیل آن هم واضح است، چون ربات ها، کارهای تکراری را با دقت و سرعت بیشتری انجام می دهند و در ضمن نیاز به استراحت و حقوق ندارند.

در همین ارتباط شرکت آمازون که دارای شبکه ی وسیعی از انبارها در سرتاسر جهان است، اعلام کرده که استفاده از ربات ها را شروع کرده است. هنوز نیروی انسانی زیادی در انبارهای شرکت آمازون مشغول به کار هستند، اما این شرکت در پی افزایش اتوماسیون است و آنها قصد دارند تا در آینده کار های بیشتری را به ربات ها محول کنند. گفتنی است که ربات هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، در یکی از شرکت های تابعه آمازون به نام کیوا (Kiva) تولید می شوند. این ربات ها در داخل انبارها به پرواز در می آیند و قفسه ها و اشیای سنگین را بلند کرده و به مکان های از پیش تعیین شده منتقل می کنند. به این ترتیب کارکنان با سهولت بیشتری به اشیا و وسایل مورد نیاز دسترسی پیدا خواهند کرد. شرکت آمازون بر این موضوع پافشاری می کند که این نوع از اتوماسیون، هیچ نوع فرصت شغلی را حذف نخواهد کرد، اما واقعیت این است که تلاش های آمازون در زمینه ی اتوماسیون خلاف آن را بیان می کنند. این شرکت مسابقات رباتیک مختلفی برگزار می کند تا مهندسان را تشویق کند که ربات ها و سیستم های تصویری رایانه ای جدیدتری طراحی کنند. آنها به دنبال ربات هایی هستند که بتوانند محصولات را تشخیص داده و آنها را از قفسه ها بردارند، یعنی تنها کاری که نیروهای انسانی در حال حاضر در انبارهای آمازون انجام می دهند.

خودروهای خودران

از طرف دیگر، ماشین های خود ران را داریم که البته هنوز به مرحله ی عملیاتی نرسیده اند، اما اگر روزی ماشین ها ی خودران وارد خیابان ها شوند، نحوه ی کار و زندگی انسان ها را به شدت تحت تاثیر قرار خواهند داد. گوگل از جمله شرکت های پیشرو در این زمینه از تکنولوژی است و سال هاست که روی این نوع از خودرو ها آزمایشات مختلفی انجام می دهد. کمپانی گوگل اعلام کرده که در طول هزاران مایلی که خودروهای خودران این کمپانی طی کرده اند، تقریبا هیچ تصادفی اتفاق نیفتاده است. تصادف هایی هم که اتفاق افتاده ناشی از اشتباهات انسانی است که رانندگان خودرو های دیگر داشته اند. اخیرا شرکت اوبر(Uber) نیز اعلام کرده است که در حال انجام تحقیقات روی ماشین ها ی خودرانی است که ضرورت حضور انسان در خودرو را حذف می کنند.

اما باید توجه داشت که تکنولوژی مربوط به خودروهای خودران در حال حاضر در مراحل اولیه ی خود قرار دارد. در حال حاضر، ماشین های خودران فقط در شرایط آب و هوایی خوب آزمایش شده اند و هنوز برای استفاده در دیگر شرایط جوی آماده نیستند. همچنین این خودران ها در خیابان های تعریف شده و منظم کار می کنند. با این حال، چنین مشکلاتی در آینده ی نزدیک حل شده و خودران ها تبدیل به سیستم های دقیق و قابل اطمینان خواهند شد. عملیاتی شدن خودروهای خودران، ضربه ی بزرگی به اقتصاد وارد خواهد کرد. در ایالات متحده ۳.۵ میلیون راننده ی کامیون وجود دارد که می توانند شغل خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهند.

ربات ها شغل شما را می خواهند!

البته همه ی ما می دانیم که ربات ها نمی توانند به طور مشخص چیزی را مطالبه کنند، اما صاحبان شرکت ها و تاجران می خواهند که ربات ها جایگزین نیروی انسانی شوند. اتوماسیون باعث کاهش هزینه ی تولید می شود، به همین دلیل است که شرکت های بزرگ روی تکنولوژی ربات و هوش مصنوعی سرمایه گذاری های هنگفتی کرده اند. اما برخی بر این باور هستند که افزایش استفاده از تکنولوژی، به طبقه متوسط جامعه آسیب های جدی خواهد زد. آنها معتقدند که تکنولوژی پیشرفته ی امروزی، قابلیت های زیادی دارد و به تبع آن تاثیرات بی سابقه و اجتناب ناپذیری را نیز روی جوامع خواهد گذاشت.

با ظهور اتوماسیون در جوامع پیشرفته و به کار گرفته شدن آن در خطوط تولید، سال ها است که صنایع تولیدی دیگر منشا ایجاد فرصت های شغلی به شمار نمی آیند. همین اتفاق برای کشاورزی هم رخ داده است. صد سال پیش وقتی استفاده از ماشین آلات کشاورزی رایج شد، بسیاری از کشاورزان شغل خود را دست دادند. درصد زیادی از کسانی که بیکار شدند بسوی مشاغل سرویس محور سوق داده شدند، اما همان مشاغل نیز امروزه توسط ربات ها و هوش مصنوعی تهدید می شوند. بعضی از اقتصاد دانان معتقند که «تکنولوژی بیشتر از اینکه فرصت های شغلی تولید کند، آنها را حذف می کند.». با توسعه ی علوم رباتیک، بینایی رایانه ای (computer vision) و هوش مصنوعی، به نظر می رسد که در آینده ی نزدیک کارهای بیشتری به ربات ها سپرده شود.

شاید چنین روندی خیلی هم بد نباشد

زمانی یک متفکر اقتصادی هشدار داده بود که استفاده از ماشین آلات باعث نابودی تمام نیروی کار انسانی در آینده ی نزدیک خواهد شد. هزاران انسانی که در آستانه ی از دست دادن شغل هایشان بودند چه کاری می توانستند انجام دهند؟

این نوع طرز فکر برای ما غریب نیست. چون همان طور که چند سطر بالاتر اشاره کردیم، در دنیای امروز ما افرادی نگران این موضوع هستند و همان استدلال را به کار می گیرند. اما نکته ی قابل توجهی که وجود دارد این است که سخن فوق از زبان یک اقتصاد دان عصر جدید بیان نشده است. فردی به نام توماس مورتیمر (Thomas Mortimer)، نویسنده و اقتصاد دان انگلیسی این نگرانی را در سال ۱۷۷۲ در کتاب خود با عنوان «اصول تجارت» اظهار کرده است.

از ابتدای ظهور اتوماسیون و تولید ربات هایی که می توانستند کارهای تکراری را با کارآمدی بیشتری نسبت به انسان انجام دهند، این نگرانی بنیادین وجود داشته است که نیروی انسانی کاربرد گذشته را ندارد و به درد نخور و منسوخ شده به شمار می روند: و به راستی نیز اتوماسیون صنعتی در ادامه، استفاده از نیروی انسانی را به تدریج از صنایع حذف کرد.

وقتی در مورد نوآوری های جدید در حوزه ی رباتیک صحبت می شود، همیشه این نگرانی وجود دارد که در چه زمینه ای استفاده از نیروی انسانی کنار گذاشته خواهد شد. باید به این موضوع اذعان داشته باشیم که وقتی دانشمندی ربات انسان نمای جدیدتر و پیشرفته تری می سازد که قابلیت وارد شدن به زندگی روزمره انسان ها را دارد، همه هیجان زده می شوند. جهان امروز حول محور انسان بنا شده است، بنابرین تولید ربات انسان نما کاری غیر منطقی به نظر نمی رسد. نباید این طور فکر کرد که پیشرفت های توقف ناپذیر تکنولوژی از روی بدخواهی و در راستای اهداف پلید هستند.

وقتی به تاریخ اتوماسیون نگاه می کنیم، می بینیم که هیچ یک از پیش بینی های آخرالزمانی درست از آب درنیامدند. اتوماسیون هیچگاه باعث ظهور بیکاری فراگیر و طولانی مدت نشده است. از دست دادن شغل با تولید ربات های جدید غیر قابل اجتناب است و این حقیقت تلخ بر همگان روشن است. هیچ کس از بیکاری دیگران خوشحال نمی شود، ولی باید این را در نظر بگیریم که اتوماسیون باعث شده تا انسان ها دیگر مجبور به انجام کارهای دستی و طاقت فرسا نباشند. کارهایی که هیچ کس با رضایت خاطر انجام نمی دهد. این که اجازه بدهیم ربات ها کارهای تکراری را انجام بدهند در طولانی مدت باعث بالا رفتن کیفیت زندگی مردم و ظهور صنایع جدید و موقعیت های شغلی جدید خواهد شد. شرکت ها بر اساس منافع خود عمل می کنند و اگر شغلی باشد که استفاده از نیروی کار انسانی به صرفه تر باشد، مطمئن باشید که شرکت ها سراغ آن خواهند رفت.

واقعیت این است که ما هنوز در حالت گذار قرار داریم. گذشتن از این مرحله به همکاری انسان ها احتیاج دارد، یعنی دقیقا همان چیزی که نمی توانیم به خوبی انجام دهیم. بعضی از مردم بر این عقیده اند که جامعه به مرحله ای خواهد رسید که دیگر نیاز نخواهد بود تا تمام افراد جامعه کار کنند. اگر این اتفاق بیفتد، در آن صورت چه مشوقی برای داوطلبان و کارآفرینان باید در نظر گرفت؟ آیا وضع یک حقوق پایه در سطح بین الملل می تواند راه حل این مسئله باشد؟ شاید روزی برسد که یک ربات شغل شما را تصاحب کند، اما این موضوع در نهایت به نفع شما تمام خواهد شد. هنوز نمی دانیم چطور ممکن است این اتفاق رخ دهد، ولی شاید پاسخ این سوال را در سال های پیش رو بیابیم.


منبع: زومیت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .