تبیان، دستیار زندگی
محققان دانشگاه کلمبیا به تازگی کشف کرده اند که الکترون ها در داخل گرافن رفتاری شبیه به نور از خود نشان می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

الکترون ها در گرافن رفتاری شبیه به نور دارند

محققان دانشگاه کلمبیا به تازگی کشف کرده اند که الکترون ها در داخل گرافن رفتاری شبیه به نور از خود نشان می دهند.

بخش دانش و زندگی تبیان
الکترون

محققان دانشگاه کلمبیا به تازگی کشف کرده اند که الکترون ها در داخل گرافن رفتاری شبیه به نور از خود نشان می دهند.

هر بار که قانع می شویم گرافن نمی تواند خاصیت جذاب ِ دیگری را از خود نشان دهد، فیزیکدان ها با کشف خاصیت جدیدی از آن ما را غافل گیر می کنند. این بار دانشمندان برای اولین بار، مشاهده کردند که ذرات الکترون در این ماده ی نازک اتمی، رفتاری شبیه به نور دارند.

این رفتار عجیب الکترون ها، اولین بار در سال ۲۰۰۷ پیش بینی شد اما تا پیش از این، راهی برای اثبات آن پیدا نشده بود. در صورتی که از این پدیده می توان در ساخت ابزارهای فوق العاده کارآمد در حوزه ی الکترونیک استفاده کرد.

یک بررسی جدید نشان داده است که الکترون ها، انکسار منفی دارند - به این معنا که مسیر آن ها در هنگام عبور از مرز بین دو منطقه از گرافن تغییر پیدا می کند. در واقع می توان گفت که گرافن برای الکترون ها نقش یک دستگاه نوری، مانند لنز و منشور را ایفا کرده است.

"کوری دین" (Cory Dean) از دانشگاه کلمبیا و سرپرست این تحقیقات می گوید:این موضوع که ماده ی رسانا بتواند با الکترون ها رفتاری مشابه نور نشان دهد، افق های فکری جدیدی را در دنیای الکترونیک باز خواهد کرد. برای مثال، سوییچ هایی که تراشه های کامپیوتری را تشکیل می دهند، عملیات روشن یا خاموش کردن کل دستگاه را امکان پذیر می کنند و این امر مستلزم مصرف مقدار قابل توجهی از انرژی است. در صورتی که اگر از عدسی ها برای هدایت اشعه ی الکترون در بین الکترودها استفاده شود، نتیجه به شکل چشمگیری، کارآمدتر خواهد بود و یکی از مشکلات مهم برای دستیابی به شرایط سریع تر و مقرون به صرفه تر در دنیای الکترونیک، حل خواهد شد.

گرافن در میان خواص جذاب دیگری که دارد، یک رسانای فوق العاده نیز محسوب می شود که می تواند الکترون ها را با سرعت بالا در ساختار کربنی خود به حرکت وادار کند. در این سرعت های بالا، الکترون ها می توانند در مسیر مستقیم و بدون هر گونه پراکندگی، درست مثل پرتوهای نور، به حرکت خود ادامه دهند و خواص نور-مانندی از خود پدیدار کنند.

یکی از معروف ترین ویژگی های نور آن است که در عبور از ماده ای به ماده ی دیگر تغییر جهت داده یا به اصطلاح شکسته می شود. به همین دلیل وقتی پاهای خود را در داخل آب فرو می برید، ظاهر عجیب و لرزانی در زیر آب از خود نشان می دهند و به همین دلیل برای هدایت و متمرکز کردن نور از ابزارهایی مثل لنز و منشور استفاده می کنیم.

مواد معمولی مانند شیشه، دارای ضریب شکست مثبت هستند. این به آن معنا است که آن ها نور را در جهتی که انتظار داریم منحرف می کنند، اما این امکان هم وجود دارد که ضریب شکست بعضی مواد منفی باشد و نور را در جهت مخالف منحرف کنند.

چنین پیامدهایی، به محققان اجازه می دهند تا با استفاده از شکستن نور اشیا را نامرئی کنند. در واقع، دانشمندان تا مدت ها به دنبال پدیده ی شکست منفی نور برای الکترون ها بودند و محققی به نام "آویک گاش" (Avik Gosh) توانست ممکن بودن این قضیه را ثابت کند. در حقیقت، الکترون ها، این رفتار شکست منفی را ساده تر از نور نشان می دهند.

بر خلاف نور که مهندسی کردن آن سخت است و نیاز به استفاده از فرامواد نوری دارد، الکترون ها بین مرز دو ماده ی مختلف رسانا که به عنوان اتصال p-n شناخته شده است، شکست منفی را نشان می دهند. p (یا بخش مثبت اتصال) بیان گر حفره و n (بخش منفی اتصال) بیان گر الکترون است.

در گذشته، محققان تنها قادر بودند تا شکست منفی الکترون ها را در موارد نادری چون دماهای فوق سرد مشاهده کنند که در الکترونیک مدرن کارآیی مفیدی نداشت. در حال حاضر، محققان دانشگاه کلمبیا همین پدیده را در مورد گرافن و در دمای اتاق مشاهده می کنند. این بدان معنا است که خواص نوری الکترون، موضوع جدیدی است که به تازگی وارد یافته های قرن بیست و یکم شده است.

با این حال، رسیدن به این نتیجه گیری، کار ساده ای نبود. در واقع دو مانع بزرگ در مسیر وجود داشت: نخست این که پژوهشگران مجبور بودند که یک گرافن فوق العاده تمیز را تولید کنند که هیچ گونه عیب ساختاری نداشته باشد تا مطمئن شوند مسیر الکترون ها مانند نور، مستقیم خواهد بود و در طول مسیر پراکنده نمی شوند.

در مرحله ی بعد، آن ها مجبور بودند تا نقشه ی دقیقی از مسیر عبور الکترون ها از اتصال p-n تهیه کنند. بنابراین آن ها توانستند به این نتیجه برسند که چطور می توان الکترون ها را در محل اتصال متمرکز کرد تا بتوانند شکست منفی را نشان دهند.

در نهایت آن ها توانستند که با استفاده از یک میدان مغناطیسی به عنوان نوعی لنز، بر الکترون های عبوری از اتصال p-n تمرکز کنند و انحراف مسیر آن ها را ببینید که این امر، تاییدی بر پیش بینی صورت گرفته در حدود ده سال پیش بود.

هنوز هم تا زمان استفاده از این خاصیت در زمینه ی الکترونیک، مسیر زیادی باقی مانده است. با این حال، کشف جدید می تواند کلیدی برای عملی کردن قابلیت های گرافن باشد. ماده ای که اگر چه پیش از این هم به عنوان یک رسانای فوق العاده شناخته شده است اما به سختی می توان جریان الکترون را در آن برقرار کرد.

در حال حاضر، تیم قصد دارد تا با استفاده از خاصیت کشف شده به دنبال راه حلی برای ایجاد جریان الکترون ها در داخل گرافن باشد. آویک در این خصوص می گوید:در صورتی که این تلاش ها به موفقیت منجر شوند، ابزارهای سوییچ کم مصرف تر بوده و سرعت فوق العاده بالاتری چه در دستگاه های آنالوگ و چه در درستگاه های دیجیتال از خود نشان خواهند داد. ضمن این که با کاهش قابل توجهی در هزینه های انرژی و بودجه های حرارتی روبرو خواهیم شد.


منبع:زومیت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .