تبیان، دستیار زندگی
مهدی چمران با بیان اینکه امروزه سازمان محیط زیست ارکان محیط زیستی کشور را بر عهده دارد، اظهار داشت: موفقیت محیط زیست، موفقیت مردم و طبیعت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دود درختان خیابان ولیعصر را پوک و خشک کرده است

مهدی چمران با بیان اینکه امروزه سازمان محیط زیست ارکان محیط زیستی کشور را بر عهده دارد، اظهار داشت: موفقیت محیط زیست، موفقیت مردم و طبیعت است.

بخش اجتماعی تبیان

مهدی چمران

مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها در همایش مشترک مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست استان ها و رؤسای شورای استانی کشور و ابتکار معاون رئیس جمهور که (دوشنبه) در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه امروزه سازمان محیط زیست ارکان محیط زیستی کشور را بر عهده دارد، اظهار داشت: موفقیت محیط زیست، موفقیت مردم و طبیعت است.

وی افزود: بشر نتوانسته محیط زیست سالمی که به وی تحویل داده شده است را به درستی به نسل های آینده تحویل دهد، چرا که بشر امروزه محیط زیست را به تخریب کشانده است.

رئیس شورای عالی استان ها با تأکید بر اینکه در حال حاضر یکی از مشکلات شهر ها و روستا ها حفاظت از محیط زیست کشور است، گفت: انسان ها امروزه آب، هوا و خاک را آلوده کرده اند.

چمران ادامه داد: امروزه موشک هایی که به آسمان پرتاب می شوند در بالای جو به صورت سرگردان می گردند و این موضوع باعث شده که حتی جو را نیز آلوده کنیم.

وی با بیان اینکه امروزه در قعر دریاها هم تخریباتی انجام داده ایم، تصریح کرد: بدون تردید این تخریب تأثیر زیادی بر محیط زیست خواهد داشت.

رئیس شورای عالی استان ها با تأکید بر اینکه در شمال کشور نمی توان زباله ها را دفن کرد، گفت: باید برای مدیریت پسماندهای شمال کشور چاره ای اساسی اندیشیده شود چرا که پسماند بر روی شهرها، روستا ها، محیط زیست و انسان ها تأثیر زیادی دارد.

چمران با تأکید بر اینکه مدیریت شهری باید طرح ها و پروژه های خود را بر اساس پیوست زیست محیطی با شهر ها اجرایی کند، گفت: امروزه صنایع تولید ما از آغاز تا زمانی که به دست مردم می ر سد و به پسماند تبدیل می شود، به محیط زیست آسیب می رساند و به همین دلیل باید آن را مدیریت کرد چرا که انسان با خاک و آب و هوا ارتباط مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه شوراها به صورت گسترده با مسئله محیط زیست ارتباط مستقیم دارند، افزود: ارائه راه کار های خوب به مردم می تواند راه گشای حل برخی از مشکلات محیط زیست باشد چرا که شوراها و مردم مشکلات مستقیم دارند و برای رفاه حال آن ها تلاش می کنیم.

رئیس شورای عالی استان ها اضافه کرد: برای داشتن آب، خاک و هوای پاک باید محیط زیست را ارتقاء دهیم و پروژه هایی که محیط زیست را آلوده می کنند را کم کنیم.

چمران تصریح کرد: یکی از عواملی که در جهت مثبت و منفی می تواند تأثیر گذار باشد، پروژه های شهری است به همین دلیل باید مطالعه عمیقی بر روی پروژه ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: با شورای شهر لایحه ای را به تصویب رساندیم که در آن همه پروژه های شهری باید دارای پیوست مطالعاتی در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه نحوه شهرسازی امروزه ناهنجاری هایی را برای شهر ها به وجود آورده است، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که به دلیل شهرسازی غلط محیط های ناامن در شهر ها بوجود آید به همین منظور مدیریت شهری باید در تمامی پروژه ها نظارت داشته باشد.

چمران با تأکید بر اینکه بر اساس اصل 100 قانون اساسی نظارت بر کار همه مدیران شهرداری جزو وظایف شوراها محسوب می شود، افزود: شورای شهر توانست با همکاری سازمان محیط زیست بعد از گذشت 15 سال کار غیر قانونی معادن شن و ماسه منطقه 18 را تعطیل کند.

وی با اشاره به اینکه شوراها باید بر روی تولیدات کشاورزی شهر ها هم نظارت داشته باشند، گفت: امروزه خودروهایی در کشور تولید می کنیم که 30 سال پیش در دیگر کشور های دنیا تولید شده اگر چه ما امروزه موفقیت بهتری به دست آوردیم اما تأکید داریم که در همه موارد شورا باید در کار تولیدات خودرو هم نظارت داشته باشد.

رئیس شورای عالی استان ها با بیان اینکه شورا باید در فضای واقعی رسالت خود را اجرایی کند، تصریح کرد: شورا باید در شهر ها و روستا ها نظارت داشته باشد تا به رسالت خود برسد.

چمران به تفاهم نامه ای که در گذشته در سازمان محیط زیست کشور به امضاء رسیده بود اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه آن گونه که می بایست اجرایی نشده به همین دلیل باید هماهنگی هایی صمیمانه تر در رابطه با اجرای کامل این تفاهم نامه به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه امروزه خاک ارزشمند این روستا ها به زباله تبدیل می شود، تأکید کرد: برای حمل پسماند در کشور با مشکل مواجه هستیم،  در حالی که این کار آسیب فراوانی به محیط زیست و سلامت انسان وارد می کند.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: بر اساس قانون اساسی نظارت بر مدیریت شهری باید به درستی انجام شود و نگذاریم که آلودگی هوا و همچنین دود و گوگرد به درختان خیابان ولیعصر آسیب برساند و آن را پوک و خشک کند.منبع:خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .