تبیان، دستیار زندگی
این روزها که اخبار فساد 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح است، معلمان گلایه های زیادی دارند چرا که در شرایط مشکلات معیشتی آنها، به راحتی اندوخته شان به تاراج می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دغدغه معیشت؛ بیت الغزل بی پایان زندگی فرهنگیان

این روزها که اخبار فساد 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح است، معلمان گلایه های زیادی دارند چرا که در شرایط مشکلات معیشتی آنها، به راحتی اندوخته شان به تاراج می رود.

بخش اجتماعی تبیان
زندگی فرهنگیان

جمعی از معلمان و فرهنگیان مناطق مختلف کشور در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش این خبرگزاری، از مشکلات و تنگناهای حال حاضر خود، علی رغم فعالیت دلسوزانه در طول سال های متمادی در نظام تعلیم و تربیت کشور گفتند که حاوی نکات قابل توجه و تأملی برای مسئولان ارشد نظام، خاصه مسئولان وزارت آموزش و پرورش است؛ دغدغه ها و دل مشغولی هایی مانند تأمین حداقل هزینه های جاری زندگی، بحث درمان بیماری ها و نبود خدمات بیمه تکمیلی مناسب و عدم سود و تسهیلات متناسب با مقدار پس انداز آنها در طول سال ها عضویت در  صندوق ذخیره فرهنگیان، از جمله موارد مطروحه در این گزارش است که مشروح آن از نظرتان می گذرد.

خانم «خ - ن»، از شهرری و بازنشسته آموزش و پرورش که در سال 77 خدمت 30 ساله اش به پایان رسیده است، با اشاره به وجود مشکلات فراوان فرهنگیان، اظهار داشت: بنده 18 سال پیش بازنشسته شدم؛ زمانی که ما جوان بودیم، نیرو و قدرت کافی برای کار در نظام تعلیم و تربیت را داشتیم،خیلی توقع زیادی از مسئولان مربوطه نداشتیم، اما در حال حاضر پس از پایان دوران خدمت 30 ساله و در زمان بازنشستگی، فرزندانمان ازدواج کرده دارای عروس، داماد، نوه و نتیجه شده ایم که خود هزینه های زیادی را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: اجحاف بزرگی در حق بازنشستگان به خصوص بازنشستگان فرهنگی شده است؛ باید بدانیم دکتر، مهندس، وزیر و وکیل را ما معلمان پرورش داده ایم و آنها از زیر دست معلمان به خصوص معلمان ابتدایی بیرون آمده اند.

این فرهنگی بازنشسته با تأکید بر نقش بسیار مهم معلمان مقطع ابتدایی یادآور شد: دلیل اهمیت معلمان این دوره به این خاطر است که دانش آموزان در این دوره هنوز به تکامل فکری لازم نرسیده اند و نیاز به کار بیشتری در امر آموزش دارند.

وی با بیان اینکه 30 سال کار تدریس در مقطع ابتدایی و نیز معاونت مدرسه را بر عهده داشته است، تصریح کرد: بنده در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کلاسی با 56 دانش آموز را اداره می کردم، بدون اینکه هیچ یک از آنها تجدید یا مردود بشوند.

این فرهنگی بازنشسته متذکر شد: در آخر فعالیت 30 ساله ام و زمانی که بازنشسته شدم، تنها مبلغ 3 میلیون به عنوان پاداش پایان خدمت به من تعلق گرفت که این مبلغ نیز بعد از سه الی چهار سال عملی شد و آن نیز یک دفعه پرداخت نشد، بلکه 200 هزار تومان آن را ابتدا و به تناوب مبالغ دیگر آن  را طی ماه های دیگر واریز کردند.

وی تأکید کرد: بعد از بازنشسته شدن در سال 77، هیچ حرکت مثبتی در خصوص معیشت ما فرهنگیان دیده نشده است و فقط حرف های خوبی در این خصوص بیا ن می شود که فاقد عملکرد لازم و مطلوب است.

*با 70 سال سن و 30 سال کار، یک چهارم حقوق معلمان فعلی را دریافت می کنم

این فرهنگی بازنشسته با اشاره به مهم ترین مشکلات حال حاضر فرهنگیان، عنوان کرد: برای نمونه؛ فردی که در حال حاضر در آموزش و پرورش استخدام می شود، حقوق نسبتاً خوبی می گیرد، اما بنده بعد از 70 سال سن و 30 سال کار، باید یک چهارم حقوق چنین افرادی را دریافت کنم، آن هم با همه مشکلاتی که در زندگی روزانه وجود دارد.

وی با اشاره به مصادیق مربوط به مشکلات جاری فرهنگیان تصریح کرد: ما فرهنگیان نیز فرزندان دانشجو داشته و دارای عروس، داماد،نوه و نتیجه هستیم که هزینه های زیادی را به دنبال دارد.

*در امر آموزش دانش آموزان، باید ابتدا فکر انسان آسوده و راحت باشد

این فرهنگی بازنشسته با تأکید بر اهمیت آرامش روحی و روانی در امر تعلیم و تربیت دانش آموزان یاد آور شد: وقتی فکر راحت نبوده و آرامش وجود نداشته نباشد، بدن و جسم نیز ناسالم می شود؛ در نتیجه باید برای انجام فعالیت صحیح به خصوص در امر آموزش دانش آموزان ابتدا فکر انسان آسوده و راحت باشد.

این فرهنگی بازنشسته تأکید کرد: وقتی فکر منِ معلم آسوده باشد و با فکری راحت به مدرسه بروم، دیگر احتیاجی به تنبیه دانش آموز نیست؛ چرا که دلیل وجود این تنبیه ها، به خاطر فکر ناراحت و مشغول معلم است که عصبانی شده و کارهای ناشایستی انجام می دهد و مهم ترین دغدغه ما فرهنگیان آب و نان است و اینکه باید همه حواس مان در پایان ماه معطوف پرداخت به قبوض برق، آب، گاز و تلفن باشد.

«ف - ع»، یکی دیگر از فرهنگیان که سابقه 11 تدریس در مقطع ابتدایی در منطقه 20 تهران را دارد، «در خصوص مهم ترین دغدغه امروز فرهنگیان»، اظهار داشت: مهم ترین موضوع در این خصوص، بحث مالی و حمایت دولت از فرهنگیان است؛ چرا که باید دولت از این قشر مهم و سرنوشت ساز جامعه به خوبی حمایت کند.

وی ادامه داد: بنده به عنوان یک فرهنگی، زمانی به علت ابتلا به یک بیماری در بیمارستان بستری شدم، اما در مراحل مختلف درمان هیچ گونه تسهیلات مالی قابل توجه ا ی برای پرداخت هزینه های درمان نداشتم؛ چرا که همه مراکز درمانی و آزمایشگاهی از بد قولی مسئولان آموزش و پرورش در پرداخت حق بیمه، گلایه داشتند و ما مجبور بودیم مدارک پزشکی خود را به بیمه ارائه دهیم تا پس از گذشت زمانی زیاد، تنها درصدی از آن را به ما پرداخت کنند؛ضمن اینکه  بیمه طلایی فرهنگیان را در همه مراکز درمانی قبول نمی کنند.

این فرهنگی یادآور شد: یکی دیگر از مهم ترین مشکلات حال حاضر فرهنگیان، بحث حقوق و مزایا است؛ چرا که در همین اولین ماه آغاز سال تحصیلی جدید، حقوق مهرماه ما را دیروز عصر واریز کردند، در حالی که بخش زیادی از فرهنگیان فاقد مسکن بوده و باید اجاره منزل پرداخت کنند.

وی با تأکید براینکه حقوق ما تنها کفاف چند روزه اول ماه را می دهد، تصریح کرد: میزان دریافتی خالص بنده با سابقه کار 11 ساله، پس از کسر حق بیمه، حق عضویت در صندوق ذخیره و اقساط وام، 720 هزار تومان است که در مجموع با در نظر گرفتن مزایا به یک میلیون و 370 هزار تومان می رسد.

*توجه به نیز مالی فرهنگیان، باعث موفقیت بیشتر آموزش و پرورش می شود

این فرهنگی در «خصوص عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان»، عنوان کرد: باید توجه بیشتری به این عملکرد صندوق شود؛چرا که فرهنگیان قشر بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند، در حالی که آموزش و پرورش یک ارگان مصرف کننده است و اگر به معلمان از نظر مالی توجه بیشتری شود، آرامش و امنیت حاصل از آن، سبب موفقیت و رسیدن به اهداف آموزش و پرورش می شود.

وی گفت: شاید عده ای بگویند که معلمان در طول سال، تعطیلی زیادی دارند اما باید بدانیم شغل ما شغل سخت و طاقت فرسایی است و آن را می توان جزو مشاغل سخت در نظر گرفت.

*بازنشستگی با دریافتی برابر با یک میلیون و 500 هزار تومان

«ط - ا»، یک فرهنگی بازنشسته از استان کرمان نیز در «خصوص مهم ترین مشکلات فرهنگیان»، اظهار داشت: مهم ترین دغدغه یک بازنشسته فرهنگی وجود تفاوت حقوق زمان بازنشستگی اش در گذشته با حقوق بازنشستگان فعلی است.

وی با بیان اینکه حقوق ثبت شده اش در حکم استخدامی، یک میلیون و 700 هزار تومان است، یادآور شد: از این مبلغ درصدی بابت بیمه عمر و عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان کسر می شود و در نهایت دریافتی خالص بنده، یک میلیون و 500 هزار تومان است.

این فرهنگی بازنشسته با بیان اینکه اگر افرادی مثل بنده با داشتن یک مدرک لیسانس، در همین استان کرمان در آزمایشگاه مس سرچشمه کار می کردند، حقوق بسیار زیادتری دریافت می کردند، متذکر شد: ما در سخت ترین شرایط کار کرده ایم؛ زمانی که جنگ تحمیلی علیه کشورمان اتفاق افتاد و بنده در هفته 56 ساعت کار می کردم، اما در حال حاضر امکانات بیشتری وجود دارد و معلمان از این جهت در شرایط بهتری کار می کنند.

وی با بیان اینکه همسر بنده نیز یک فرهنگی است و 10 سال پیش بازنشسته شده است، تصریح کرد: میزان حقوق دریافتی اش یک میلیون و 200 هزار تومان است.

این فرهنگی بازنشسته با تأکید براینکه بحث معیشت فرهنگیان از مهم ترین مشکلات  این قشر جامعه است، خاطرنشان کرد: ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان نیز فقط مربوط به مراکزی خاص است.

*بعد  از 30 سال کار، برای دریافت 500 هزار تومان مجبور هستم هفته ای 3 روز در مدرسه غیر دولتی فعالیت کنم

وی با بیان اینکه ما فرهنگیان، فرزندان دانشجو و در آستانه ازدواج داریم، افزود: چرا باید بعد از 30 سال کار طاقت فرسا، بنده برای دریافت 500 هزار تومان مجبور شوم، هفته ای 3 روز در مدرسه غیر دولتی فعالیت کنم؛ حال باید بدانیم اگر مشکل مالی نداشتم، هرگز این کار را نمی کردم؛ چرا که الان زمان استراحت بنده است.

این فرهنگی بازنشسته با تأکید براینکه معلمان از جان خود مایه می گذارند، تصریح کرد: بسیاری از معلمان هنوز مشکل مسکن دارند و همین دغدغه ها است که باعث کار کردن دوباره بعد از بازنشستگی شده است.

وی با اشاره به دیگر مصادیق و مشکلات موجود برای فرهنگیان متذکر شد: برای نمونه؛  برای سفر به عتبات و عالیات فقط 50 هزار تومان به ما تخفیف می دهند.

*مسئولان صندوق ذخیره بدون اجازه، عده ای از فرهنگیان را از این صندوق حذف کرده اند

این فرهنگی بازنشسته در «خصوص عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان»، تأکید کرد: بنیان گذار این صندوق افرادی مانند ما بودند، اما بدون اینکه از ما کسب تکلیف کنند به راحتی ما را از این صندوق حذف کردند؛ قرار بود هرچه در این صندوق پس انداز کرده ایم و نیز مبلغی را که دولت مؤظف به پرداخت به این صندوق است را در کنار سود حاصل از آن به ما پرداخت کنند، اما بعد از گذشت چند سال، فقط همان پس انداز خودمان را به ما می پردازند.

وی با بیان اینکه مراتب اعتراض خود را به مدیرعامل این صندوق اعلام کرده ایم، یادآور شد: ما بارها اعلام کرده ایم، اگر کارخانه ای به این وسیله ایجاد کرده اید، سرمایه اولیه آن از  جانب ما بوده است و باید شما ارزش افزوده و سود این سرمایه گذاری را به فرهنگیان بدهید.

*مسئولان صندوق ذخیره فرهنگیان باید ارزش افزوده درآمد حاصل ازفعالیت مراکز اقتصادی را به معلمان بدهند

این فرهنگی بازنشسته اضافه کرد: مسئولان این صندوق حق ما را پایمال کردند؛ چرا که ما به عنوان اولین عضوهای این صندوق بوده ایم و سرمایه اولیه مراکز اقتصادی و بانک سرمایه از طریق ما تأمین شد و باید آنها ارزش افزوده درآمدهای حاصل از آن را براساس مقدار پس انداز هر فرد به آنها پرداخت می کردند، اما آنها فقط سود پس انداز و مقداری کمی از سود حاصل را به ما پرداخت کردند.

وی افزود: آن روز که بازنشسته شدیم، بدون کسب تکلیف از ما پول ما را به حساب بانک سرمایه ریختند و نام ما را از صندوق ذخیره حذف کردند، در حالی که آنها با سرمایه اولیه ما کارهای اقتصادی را در این صندوق راه انداختند و ما به آنها اعلام کردیم که در حق ما ظلم کرده اید.

* خط بازی ها و جناح بندی ها در صندوق ذخیره پنهان شده است

این فرهنگی بازنشسته متذکر شد: در این مسیر خط بازی ها و جناح بندی ها پنهان شده است و اگر در حال حاضر قوه قضاییه تخلفات آنها را زیر ذره بین قرار داده است، به این خاطر است که این قوه از حیطه اختیارات آنها خارج است وگرنه آنها باز هم همان رویه کاری خود را ادامه می دادند.

*درمان یکی از بزرگترین مشکلات فرهنگیان است

«ح - ش»، یکی دیگر از بازنشستگان فرهنگی و ساکن شهر مقدس مشهد با اشاره به مشکلات فرهنگیان اظهار داشت: بحث درمان یکی از بزرگترین مشکلات است؛ چرا که بیمه تکمیلی فرهنگیان جوابگوی همه مسائل مربوط به درمان نیست.

وی ادامه داد: بسیاری از فرهنگیان بیماری های مانند دیابت و فشار خون دارند؛ضمن اینکه قیمت داروها بسیار گران است و بیمه تکمیلی فقط هزینه درمان در بیمارستان را می دهد و برای نمونه؛ جهت تهیه یک عینک فقط مبلغ 50 هزار تومان پرداخت می شود، در صورتی که هزینه تأمین آن بسیار زیادتر از این مبلغ است.

این فرهنگی بازنشسته با اشاره به مشکل معیشت فرهنگیان یادآور شد: وقتی سن افراد بالا می رود، فرزندان آنها ازدواج می کنند، اما بعد از مدتی آنها به همراه فرزندان خود به خانه پدری برمی گردند، اما سفره ما خالی است؛ضمن اینکه فرزندان عده ای از فرهنگیان نیز بیکار هستند.

وی با بیان اینکه بنده تا سال گذشته به خاطر تأمین هزینه های زندگی و مخارج تحصیل دو فرزند دانشجویم، مجبور به کار کردن بودم، گفت: علاوه بر داشتن دو فرزند دانشجو یک نفر دیگر از فرزندانم نیز جویای کار است.

*فرزندان فرهنگیان اولویتی در اشتغال در آموزش و پرورش ندارند

این فرهنگی بازنشسته با اشاره به راهکارهایی برای ارتقاء سطح زندگی فرهنگیان، متذکر شد: در حال حاضر در دستگاه هایی مانند شرکت اتوبوسرانی، بانک ها، سازمان آب و وزارت نیرو فرزندان آنها بعد از بازنشستگی می توانند در محل کار پدر خود به کار گرفته شوند، اما در آموزش و پرورش این طور نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از بازنشستگان فرهنگی برای تدریس در مدارس غیر دولتی دچار مشکل هستند، خاطرنشان کرد: مشکل این افراد این است که باید بعد از 30 سال کار در آموزش و پرورش، هر سال برای تدریس در این مدارس گزینش شوند؛ در حالی که این بازنشستگان شناخته شده بوده و در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس نقش و حضور داشته ا ند.

این فرهنگی بازنشسته در «خصوص عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان»، عنوان کرد: دلیل این تخلفات، ما بزرگترها هستیم؛چرا که به عنوان یک الگو، خوب عمل نمی کنیم و علت آن نیز ایمان ضعیف به خداوند و روز قیامت است و این باعث می شود دچار خطا و تخلف شویم.

*با 24 سال سابقه کار ،هنوز هیچ گونه تسهیلاتی از صندوق ذخیره فرهنگیان دریافت نکرده ام.

خانم «م - ع»، یکی از معلمان بخش های مربوط به آموزش و پرورش ناحیه ری که سابقه 24 سال تدریس در مقطع ابتدایی را دارد، در خصوص مهم ترین مشکلات حال حاضر فرهنگیان، اظهار داشت: مهم ترین مشکل، بحث مالی است.

وی با اشاره به عملکرد نامناسب صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این صندوق برای نمونه؛ در سال یک بار شرایط توزیع خودرو را در سایت خود قرار می دهد و اعلام می کند باید بین متقاضیان خودرو قرعه کشی صورت گیرد، اما باید اعلام کنم بنده با 24 سال عضویت در این صندوق، هنوز هیچ گونه تسهیلاتی از جمله دریافت وام و خودرو از این مجموعه دریافت نکرده ام.

* با 24 سال سابقه، خالص دریافتی ام یک میلیون و 300 هزار تومان است

این فرهنگی با اشاره به حقوق ناچیز فرهنگیان، تصریح کرد: بنده با 24 سال سابقه تدریس، مبلغ ثبت شده در حکم استخدامی ام، 2 میلیون و 700 هزار تومان است که اگر اقساط و حق بیمه و مالیات را از آن کم کنیم در نهایت دریافتی ام برابر با یک میلیون و 300 هزار تومان است.

وی با اشاره به کیفیت پایین ارائه خدمات پزشکی در مراکز طرف قرارداد با آموزش و پرورش تأکید کرد: برای نمونه؛ مراکز دندانپزشکی که طرف قرارداد آموزش و پرورش هستند، فاقد کیفیت لازم در امر درمان است؛ به طوری که بنده در درمان دندان هایم در یکی از این مراکز، دچار خسارت های زیادی شده ام.

*وقت مان بیشتر صرف مسائل حاشیه ای می شود

این فرهنگی با انتقاد از وجود کاغذبازی های زیاد در سیستم آموزشی، تصریح کرد: ما فرهنگیان را درگیر کاغذبازی های زیاد در حین فعالیت های آموزشی و تربیتی کرده اند و باید به جای اینکه وقت خود را صرف کار کردن با دانش آموزان کنیم، هر روز گزارش کار خود را همراه با عکس به آنها ارائه دهیم و وقت مان بیشتر صرف مسائل حاشیه ای می شود.

وی با بیان اینکه بنده خود سرپرست خانواده هستم، عنوان کرد: با دریافت یک میلیون و 300 هزار تومان حقوق چگونه باید مخارج زندگی و رفت و آمدهای فرزندان و داماد هایم را تأمین کنم؛ضمن اینکه باید برای تأمین هزینه درمان دندان های خود، مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت کنم که این هزینه بسیار بالایی است.

این فرهنگی در «خصوص ارائه پیشنهادهایی در ارتقای کیفیت خدمات به فرهنگیان»، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید لااقل با مراکز درمانی قرارداد ببندد که دارای کیفیت مطلوبی در امر درمان باشند و در کنار آن نیز تخفیفات بیشتری به جامعه فرهنگیان ارائه دهند.

آنچه گروهی از جامعه فرهنگیان کشور در این گزارش مطرح کردند، تنها قسمتی از مشکلات روزمره و قابل لمس و احصاء موجود آنان در جامعه است، اما باید نیک بدانیم کلاف پر پیچ و خم مشکلات مختلف، آن چنان نفس های مسیحانه جامعه فرهنگیان را در احیا و استمرار منظومه دانایی و توانایی و تربیت آینده سازان کشور به شماره انداخته است که آنان را نای رفتن در این مسیر و ماراتن طاقت فرسا، اما گران سنگ و حیات بخش نیست و تنها نسخه شفابخش از جانب طبیبی حاذق و درد آشنا، توانایی درمان این بیماری مزمن را دارد.منبع:Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .