تبیان، دستیار زندگی
شهید «علی اخلی» دانشجویی است که در عملیات والفجر 4 به آسمان پر کشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرگشودن در آسمان


شهید «علی اخلی» دانشجویی است که در عملیات والفجر 4 به آسمان پر کشید.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
شهید علی اخلی


دانشجوی شهید «علی اخلی» از شهدای دانشجوی استان گلستان است که اول آبان ماه سال 1362 در مریوان به شهادت رسید. در سطور زیر زندگینامه پر این شهید گران مایه را مرور می کنیم:
شهید علی اخلی، اسفندماه سال 1343 در روستای سعدآباد فندرسک از توابع رامیان دیده به جهان گشود. وی در دامان پرمهر و محبت خانواده ای مستضعف ولی مومن پرورش یافت و از همان کودکی در مجالس وعظ و سخنرانی و نیز مراسم سوگواری سرور و سالار شهدای کربلا حضرت امام حسین (ع) شرکت می کرد.
اهل ذوق و هنر بود و گاهی هم در نمایشنامه بازی می کرد. تحصیلات ابتدایی را در همان روستا و راهنمایی را در خان ببین سپری نمود. سپس برای گذراندن مقطع دبیرستان به شهرستان علی آباد کتول عزیمت کرد و تحصیلاتش را در هنرستان امام خمینی آن شهر در رشته راه و ساختمان به پایان رساند.

با تشکیل نهاد مقاومت بسیج مستضعفین که به دنبال حمله نظامی رژیم بعثی عراق صورت گرفته بود، به عضویت آن نهاد مقدس درآمد و فعالیت های خود را در زمینه حل مشکلات مردم و حضور در میدان های نبرد آغاز کرد.

او انسانی فعال با روحیه ای انتقاد پذیر بود و در مواجهه با مسائل سیاسی و دینی با اندیشه واقع بینانه برخورد می کرد. همچنین بر شرکت در نماز جمعه و جماعات به منظور حفظ وحدت مسلمین بسیار تأکید می کرد.

شهید علی اخلی پس از گذراندن دوره آموزش نظامی عازم جبهه های نبرد گردید و مدتی را در آنجا سپری کرد سپس به شهرش بازگشت و در کنکور سراسری دانشگاه شرکت کرد و موفق شد در دانشگاه تربیت معلم شهر ورامین پذیرفته شود.

او در کنار امر تحصیل، لحظه ای از جنگ غافل نبود و آن را در رأس همه امور می دانست. پس از مدتی تحصیل در دانشگاه، مجدد به میدان نبرد عزیمت نمود و سرانجام اول آبان ماه سال 1362 در عملیات والفجر 4 و منطقه مریوان به فیض عظیم شهادت نائل آمد. پیکر مطهرش بعد از تشییع، در روستای سعدآباد فندرسک رامیان و در محل امامزاده بی بی یان به خاک سپرده شد.


منبع: دفاع پرس