تبیان، دستیار زندگی
وقوع فساد مالی در صندوق ارزی فرهنگیان ؛ خسارت سنگینی به جامعه فرهنگیان و معلمان وارد کرده که انتظار می رود مجلس کار را با قدرت ، جدیت ، شفافیت و سرعت بالایی پیگیری کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روند رسیدگی به پرونده اختلاس میلیاردی

وقوع فساد مالی در صندوق ارزی فرهنگیان ؛ خسارت سنگینی به جامعه فرهنگیان و معلمان وارد کرده که انتظار می رود مجلس کار را با قدرت ، جدیت ، شفافیت و سرعت بالایی پیگیری کند.

فرآوری: ع. امانی -بخش سیاست تبیان

صندوق ذخیره فرهنگیان

اختلاس 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان ؛ شوک عظیمی به جامعه بالاخض اعضای این صندوق وارد کرده است و بنا به ضرورت رسیدگی ویژه به آن باید موضوعات بررسی شده در این زمینه از سوی سازمان بازرسی و دیوان محاسبات و مسیرهایی که اطلاعات جامع تری دارند به کمیته تحقیق و تفحص ارائه خواهد شد تا به نتیجه قطعی در این زمینه دست پیدا کنیم.
وقوع فساد مالی در صندوق ارزی فرهنگیان ؛ خسارت سنگینی به جامعه فرهنگیان و معلمان وارد کرده که انتظار می رود مجلس کار را با قدرت ، جدیت ، شفافیت و سرعت بالایی پیگیری کند و نتیجه آن را به جامعه فرهنگیان کشور منعکس کند و بی تردید مجلس در این زمینه ذره ای کوتاه نخواهد آمد.

تعیین وضعیت و تغییر در ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان و حسابرسی از گردش های مالی سنوات گذشته دغدغه امروز فرهنگیان و نمایندگان است.

در این مسئله حقوق کسانی که تمام زندگی و هستی آنها از مسیر سلامت و پای تخته سیاه صرف می شود مورد دست َاندازی قرار گرفته است. دستبرد به اموال فرهنگیان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.
آقای مدیرعامل ، همسر و فرزندش که الان در بازداشت هستند ، در این دولت سر کار آمدند و این نشانه ی بارزی است که این اختلاس در این دولت رخ داده است و این جریان که بخواهیم اتفاقات را به دیگری نسبت دهیم اشتباه است هرچند که در دادگاه تمام این مسائل شفاف سازی خواهد شد.
فانی و پاسخگویی به جریان اختلاس
از آنجا که فساد صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان مسئولیت آقای علی  اصغر فانی (وزیر سابق آموزش و پرورش) صورت گرفته است منطقی این بود که خود او پاسخگوی این تخلف باشد. به گفته ی "اسدالله عباسی" عضو کمیسیون آموزش مجلس ؛ "حال که آقای فانی دیگر برای استیضاح به مجلس نمی  آید پاسخگوی اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان خود رئیس جمهور خواهد بود. هر چند که وزیر جدید می  تواند عنوان کند این اختلاس در زمان مسئولیت من صورت نگرفته است اما خود آقای دکتر روحانی می بایست که پاسخگوی مسائل و مشکلاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان پیش آمده است باشد." (علی اصغر فانی یکی از وزیران پُرحاشیه ی دولت تدبیر و امید بوده است که چندین بار طرح استیضاح وی در مجلس مطرح شده بود.)

گردش مالی سالانه 28 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش می تواند بزرگترین سرمایه هر بانکی باشد.

حائز اهمیت آن که صندوق ذخیره فرهنگیان در طول سه سال گذشته ؛ هیچ گزارش روشن و شفافی بابت عملکرد خود به سهامداران نداده  ، مجمع عمومی نداشته و پست  های کلیدی مدیریتی را بین خود و بستگانشان توزیع کرده  اند و این ها مسائلی نیست که به  راحتی بتوان از آنها چشم  پوشی کرد.
خروجی کار این صندوق نیز پس از این همه نقائص این بود که حقوق  ها و مزایای غیر متعارف به اعضای هیات مدیره دادند.
از دیگر سو با مسایل پیش آمده در این موسسه ، تعیین وضعیت و تغییر در ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان و حسابرسی از گردش های مالی سنوات گذشته دغدغه امروز فرهنگیان و نمایندگان است و تاسیس "بانک قرض الحسنه فرهنگیان" و انتقال حقوق و دستمزد فرهنگیان به این بانک برای حل مشکلات این حوزه ضروری است.
باید توجه داشت که گردش مالی سالانه 28 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش می تواند بزرگترین سرمایه هر بانکی باشد و بلاشک در به بهبود خدمات دهی و اختصاص تسهیلات با کارمزد پایین به فرهنگیان تاثیرگذار خواهد بود.


منابع : خبرگزاری فارس / آرمان پرس / مرصاد نیوز