تبیان، دستیار زندگی
در میراث حدیث شیعه، با روایاتی مواجه می شویم که افعال خارق عادات و کرامات ائمه (ع) را با هدف اثبات حقانیت ایشان در برابر مخالفان نقل می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی اسناد روایات دلایل و کرامات امامان شیعه

در میراث حدیث شیعه، با روایاتی مواجه می شویم که افعال خارق عادات و کرامات ائمه (ع) را با هدف اثبات حقانیت ایشان در برابر مخالفان نقل می کنند.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان
م

در میراث حدیث شیعه، با روایاتی مواجه می شویم که افعال خارق عادات و کرامات ائمه (ع) را با هدف اثبات حقانیت ایشان در برابر مخالفان نقل می کنند. این روایات مانند دیگر احادیث حاکی از قول و فعل  امامان (ع)، باید از نظر متن و سند بررسی و نقد شود. با توجه به این که نقل روایات دلایل و کرامات امامان (ع) محل توجه و علاقه غالیان بوده، نقد و پالایش این روایات ضرورت بیشتری دارد. مساله این پژوهش  که اسناد روایات دلایل امامان (ع) را بر اساس قواعد علم درایه الحدیث بررسی می کند این است که جایگاه کتب و روایات دلایل و راویان آن بر اساس قواعد درایه الحدیث چگونه است؟ محدوده بررسی این پژوهش کتب دلایل نگاری و مجموعه های روایی موجود شیعه تا قرن هفتم هجری و روایات کرامات و دلایل امام ششم (ع) تا امام یازدهم (ع) شیعیان اثنی عشری است. این بررسی نشان می دهد برخی اشکالات اساسی به مولفان متون دلایل نگاری یا اعتبار این کتب وارد است و اشکالاتی نیز به سند روایات و راویان آن ها که ضعیف اند یا مجهول، یا روایاتشان مرسل است؛ و البته اختلاف نظر رجالیان در توثیق یا تضعیف راویان، قضاوت را دشوار کرده است.

برای دریافت فایل مقاله، اینجا را کلیک کنید!


منبع:
سایت دانشنامه اهل بیت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.