تبیان، دستیار زندگی
محمد مهدی فرقانی درباره آسیبهای فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که ما به بررسی یک مقوله می پردازیم نباید صرفاً نکات مثبت یا منفی آن را در نظر بگیریم بلکه باید نسبت فواید را با چالشها و آسیبها در ترازو قرار داده و سپس قضاوت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«انزوای فردی» مهمترین آسیب فضای مجازی است

محمد مهدی فرقانی درباره آسیبهای فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که ما به بررسی یک مقوله می پردازیم نباید صرفاً نکات مثبت یا منفی آن را در نظر بگیریم بلکه باید نسبت فواید را با چالشها و آسیبها در ترازو قرار داده و سپس قضاوت کنیم.

بخش اجتماعی تبیان
انزوای فردی

محمد مهدی فرقانی رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی؛ درباره آسیبهای فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که ما به بررسی یک مقوله می پردازیم نباید صرفاً نکات مثبت یا منفی آن را در نظر بگیریم بلکه باید نسبت فواید را با چالشها و آسیبها در ترازو قرار داده و سپس قضاوت کنیم؛ همانطور که فضای مجازی به عنوان دستاوری برای بشر در کنار موضوعات مفید و کاربردی، آسیبها و چالشها فراوانی را برای افراد پدید آورده است.

وی افزود: فرصتهای ایجاد شده توسط فضای مجازی به نوعی انکار ناپذیر است و خدمات متنوعی را برای بشر پدید آورده اما موضوعی که مورد بحث است، آسیبهای این حوزه و چالش های اساسی ایجاد شده در این فضا است.

فرقانی درباره این چالشها خاطرنشان کرد: فضای مجازی یک سری آثار متناقض را با خود به همراه آورده است؛ به تعبیری یک نوع انزوای افراد در فضای حقیقی که با وجود حضور در جمعهای مجازی به قوت خودش باقی است همچنین که ارتباط چهره به چهره و مستقیم با دیگران و اعضای خانواده نظیر پدر ، مادر و خواهر کم شده و در عین حال افراد عضو گروه های مجازی و مشغول گفتگوی محتوایی یا علمی با یکدیگر هستند.

وی تصریح کرد: دور شدن از فضای خانواده و فراموشی عواطف و احساساتی که در گذشته بوده یا فاصله گرفتن از ارتباطهای واقعی خانوادگی می تواند از خود بیگانگیهایی را پدید بیاورد که در دراز مدت آسیبهایی را برای کاربران شبکه های مجازی به دنبال خواهد داشت و این به نوعی تهدید کانون خانواده محسوب می شود.

فرقانی یادآور شد: انزوایی که از فضای مچازی به وجود می آید مهمترین آسیب آن است؛ امکان دروغ گفتن و برچسب زدن و پنهان کردن چهره و شخصیت خود و معرفی های کاذبی که صورت می گیرد از جمله مواردی است که باعث می شود فرد در یک فضای غیر قابل اطمینان و نادرست رشد کند و اینها جزء آسیبهایی است که صورت می گیرد البته راهکار برخورد این نیست که برخورد فیزیکی انجام دهیم اما باید به ارتقای فرهنگی جامعه فکر کرد.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به برگزاری همایش فضای مجازی خاطر نشان کرد: به نظرم در این میان، سازمانهای مردم نهاد بیش از هر سازمان دولتی می توانند اثر گذار باشند زیرا آنان از جنس خود مردم هستند و پیام و نظرشان بیشتر شنیده می شود و در نتیجه موثر تر و کارساز تر هستند؛ باید توجه داشت که مجموعه هایی نظیر «بنیاد پیشگیری و ارتقاء سلامت آینده» که مردم نهاد نیز هستند در زمینه تولید محتوا و در زمینه گوشزد کردن چالشها مناسبت ترین مراجع اند که می توانند آسیب های فضای مجازی را نیز به گوش مسئولان برسانند.

نخستین همایش «بررسی فرصتها و چالشهای فضای مجازی» چهارم و پنجم آبان ماه به همت سازمان بهزیستی کشور و بنیاد پیشگیری و ارتقاء سلامت آینده برگزار می شود.منبع:تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .