تبیان، دستیار زندگی
کتاب خاطرات فیروز احمدی، از دیده بان های هشت سال دفاع مقدس روانه بازار کتاب شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«حاجی فیروز» به بازار کتاب آمد

کتاب خاطرات فیروز احمدی، از دیده بان های هشت سال دفاع مقدس روانه بازار کتاب شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان

حاجی فیروز

میثم رشیدی مهرآبادی، روزنامه نگار، از انتشار کتاب جدیدش با عنوان «حاجی فیروز» خبر داد و گفت: جانباز فیروز احمدی از دیده بان های موفق لشکر 10 سید الشهدا(ع) و تیپ 100 خاتم بود. آشنایی من با احمدی به حضور در یک اردوی فرهنگی بازمی گردد که در فیروزکوه برگزار شد. بیان روان و بی تکلف خاطرات و نگاه خاص احمدی به جنگ، با توجه به اینکه به عنوان یک دیده بان، بیشتر از یک رزمنده پیاده و کمتر از فرماندهان در جریان نبرد بود، باعث شد به خاطراتشان علاقمند و ترغیب شوم که آنها را بنویسم.

وی به شیوه جمع آوری خاطرات و تدوین کتاب اشاره کرد و افزود: برخی از این خاطرات را احمدی به عنوان راوی کتاب، نوشت و من ویرایش کردم و برخی دیگر را نیز مستقیماً برایم تعریف کرد و من آنها را نوشتم. در نهایت تلاش کردم لحن خاطرات به همان صورت اول و متناسب با شخصیت این دیده بان محفوظ بماند.

به گفته رشیدی مهرآبادی؛ مراحل نگارش و آماده سازی کتاب، از زمان تصمیم به نگارش و جمع آوری خاطرات تا آماده شدن ویراست نهایی آن، حدود دو ماه به طول انجامید. اصلی ترین دلیل برای نوشتن این خاطرات، ایجاد انگیزه به دیگر دیده بان ها بود که در یک گروه تلگرامی با آنها هر روز مکالمه می کنم و ارتباط دارم.

وی به تفاوت نوع نگاه دیده بان ها با دیگر افراد حاضر در میدان مبارزه به جنگ اشاره کرد و ادامه داد: دیده بان ها مواضع دشمن را می بینند و تحلیل خاص خودشان را از جنگ دارند. در حقیقت چیزی را که دیده بان می بیند، فرمانده می شنود و براساس آن تصمیم می گیرد، لذا همین واقعیت باعث می شود که دیده بان ها نگاه خاصی به جنگ داشته باشند؛ گاهی نگاهشان انتقادی می شود و گاهی به خوبی می توانند از تصمیمات فرماندهی دفاع کنند.

کتاب «حاجی فیروز» از سوی نشر نارگل با قیمت 60 هزار ریال روانه بازار کتاب شده است.


منبع: حلقه وصل