تبیان، دستیار زندگی
نشست خبری اولین کنگره بین المللی «کودکان شهید» صبح یکشنبه دوم آبان ماه برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنگره ای برای کودکان شهید

نشست خبری اولین کنگره بین المللی «کودکان شهید» صبح یکشنبه دوم آبان ماه برگزار شد.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
کودکان شهید

سردار حق طلب دبیر ستاد اولین کنگره بین المللی کودکان شهید در این نشست خبری بیان کرد: در سال های اخیر و سال های دورتر شاهد جنایات غیرقابل قبول و وسیع از سوی بعضی قدرت ها نسبت به کودکان معصوم و مظلوم در سراسر جهان بوده و هستیم. وضعیتی که برای هیچ آزاده ای قابل قبول نیست معصومیت و مظلومیت این کودکان و عدم توانایی آن ها برای دفاع در برابر سلاح های پیشرفته و وحشتناک گروهی و جمعی را مشاهده می کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از بسیاری از این سلاح ها در برابر مردم و به خصوص کودکان بر اساس کنوانسیون ها و قوانین ممنوع است و بی توجهی جنایتکاران به این موضوع شرایطی را در منطقه و جهان به وجود آورده که ضرورت دارد به صورت جدی به این موضوع پرداخته شود. ما سه تکلیف جدی و سنگین در این خصوص داریم که اولین تکلیف دینی و شرعی است. دومین تکلیف ما تکلیف انقلابی گری ماست بعد از انقلاب از امام راحل یاد گرفتیم که نسبت به حوادث پیرامون خود بی تفاوت نباشیم و موظفیم از مظلوم دفاع کرده و بر ظالم بتازیم.

حق طلب گفت: سومین تکلیف، تکلیف انسانی است که فارغ از هر گرایش سیاسی بر هر انسانی واجب است که نسبت به حوادث خصوصاً ظلم علیه کودکان ژس العمل نشان دهد و ما با هدف تبیین این موضوع برای مردم جهان و مسلمین موظفیم جنایات را بر ملأ کنیم ابرقدرت ها با استفاده از رسانه های بین المللی خود را مدافع کودکان و حقوق بشر نشان می دهند ولی بیشترین جنایت ها را انجام می دهند.

دبیر ستاد اولین کنگره بین المللی کودکان شهید یادآور شد: اطلاعات و اخبار مربوط به این جنایتکاران خصوصاً آمریکا باید به سمع و نظر همه مردم جهان برسد باید این قدرت ها رسوا شوند فعالیت های این کنگره که به حول و قوه الهی اقدامات خود را شروع می کند انشاء الله منجر به این شود که قدرت ها حداقل تا حدودی از جنایات خود بکاهند و سازمان هایی که به ظاهر مدافع حقوق بشر هستند به خاطر افکار عمومی مجبور به تجدیدنظر در سیاست های خود شوند.

وی گفت: از اهداف بلندمدت این کنگره این است که سازمان های مردم نهاد در منطقه و جهان متوجه این خطر بزرگ بشوند که کودکان عزیزمان در معرض این جنایات قرارگرفته اند و برای دفاع از حقوق کودکان فعالیت هایشان را افزایش دهند چراکه این سازمان های مردم نهاد سهم خوبی در متوجه کردن افکار عمومی دارند.

حق طلب ادامه داد: این کنگره می تواند چهره واقعی ابرقدرت ها خصوصاً آمریکا و اسرائیل و دست نشانده های آن ها مثل عربستان سعودی و برخی از کشورهای اروپایی را نشان داده و آمار دقیقی از این جنایات را منتشر کند. هم اکنون خبرگزاری ها و رسانه های آن ها روش خودسانسوری را در ارائه آمار جنایات در پیش گرفته اند. از سال ها پیش شاهد جنایات آمریکا در ویتنام یا جنگ کره بودیم ژس ها و فیلم های این جنایات هنوز در ذهن مردم تداعی خاطرات تلخ می کند بچه های مجروح و زخمی که جسم نازک و لطیفشان با سلاح های پیشرفته جنگی هدف گرفته شد.

وی افزود: امروز صفحه هایی که به نمایش گذاشته می شوند هرچند محدود دل هر آزاده ای را آزرده خاطر می کنند فقط در یک مدرسه توسط هواپیماهای هدیه شده از آمریکا به عربستان سعودی 50 کودک دانش آموز در یک حادثه کشته شدند و تنها به یک عذرخواهی بسنده می کنند با این توجیه که اشتباه شده است.

حق طلب گفت: شعار کنگره با توجه به اینکه در همه جنایات علیه کودکان دست آمریکا دیده می شود «هفتادسال ابرقدرتی آمریکا، هفتادسال جنایت علیه کودکان» در نظر گرفته شده است. همایش مقدماتی کنگره در اسفندماه سال جاری و اجلاسیه اصلی در اوایل آبان ماه سال 96 خواهد بود، علت انتخاب این تاریخ به خاطر داشتن زمان کافی برای ارائه آمار دقیق و امکان ارتباط با کشورهای دیگر است که حداقل یک سال زمان می طلبد. در این فاصله یادواره های کودکان شهید در شهرها و شهرستان ها و مراکز استان ها به ترتیب برگزار می شود تا در آبان ماه سال 96 تمام مراکز استان ها حداقل یک یادواره را برگزار کرده باشند.

وی افزود: در مرحله اول از کشورهایی همچون عراق، پاکستان، افغانستان، ویتنام، سوریه، نیجریه و آفریقای مرکزی دعوت می کنیم تا با این کنگره همکاری کنند چراکه حوادث این کشورها به روز است و در مرحله دوم به آمریکای لاتین و حتی کشورهای اروپایی پیشنهاد خواهیم داد.

سردار حق طلب در پایان مراسم گفت: همچنین امروز سایت اختصاصی کودکان شهید با نخستین پوستر با عنوان «فراخوان آثار بین المللی کودکان شهید» راه اندازی شد و آدرس این سایت www.koodakaneshahid.com است که به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در ابتدا فعالیت می کند و در آینده زبان های روسی و اسپانیولی نیز به این فعالیت ها اضافه خواهد شد.

در ادامه این نشست خبری مینو اصلانی سخنگوی ستاد کنگره خاطرنشان کرد: مستند 13 قسمتی از کودکان شهید ساخته شده است که به بسیاری از آمارها اشاره دارد و پایه خوبی برای این حرکت است که ادعاهای دروغین جنایتکاران را مبنی بر اینکه از حقوق بشر دفاع می کنند بر ملأ خواهد کرد. سال آینده مستندهای قوی تری بسازیم و قرار است در روز شهادت حضرت رقیه (س) ویژه برنامه های سه ساله های حسینی را در سراسر کشور و در سوریه برگزار کنیم.

وی گفت: در روز پنجم صفر در تهران در حرم امام خمینی (ره) این مراسم برگزار می شود و از همه اهالی رسانه برای حضور در این مراسم دعوت می کنیم و در 500 شهرستان نیز ویژه برنامه داریم که توسط رسانه ها اعلام می شود و از رسانه ها می خواهیم که در طول این یک سال با ما همراهی داشته باشند.

اصلانی در مورد فعالیت های کنگره ادامه داد: ایجاد بانک اطلاعات از شهدای کودک، تدوین پنج کتاب در ژانر کودک، تهیه کتاب مصور، ساخت موسیقی و سریال و فیلم بلند، نام گذاری پارک ها، فراخوان مقاله و گنجینه ای با موضوع کودکان شهید از فعالیت های کنگره است.


منبع: ایسنا