تبیان، دستیار زندگی
نمایش مذهبی آیینی «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت» با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان با حضور سفرای کشورهای اسلامی، نخبگان فرهنگی، دینی و هنری در فرهنگ سرای ارسباران به روی صحنه می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«سلطانعلی» را سفرای کشورهای اسلامی می بینند

نمایش مذهبی آیینی «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت» با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان با حضور سفرای کشورهای اسلامی، نخبگان فرهنگی، دینی و هنری در فرهنگ سرای ارسباران به روی صحنه می رود.

بخش هنری تبیان

نمایش سلطانعلی

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی محسن خسروی با رویکرد معرفی ابعاد شخصیتی ملی و فراملی امامزاده بزرگوار جهان تشیع پس از یک سال تلاش برای نگارش، بازنویسی و تمرین به مدت سه روز پنجم، ششم و هفتم آبان  با 30 نفر از عوامل حرفه ای هنر صحنه ساعت 19 در فرهنگ سرای ارسباران برای عموم اجرا می شود.

برپایی نمایشگاه های عکس از آثار تاریخی کاشان، اردهال و آیین قالیشویان و نیز نمایشگاه های مفاخر و صنایع دستی، محصولات فرهنگی و گردشگری کاشان به همراه ارائه نمایش تصویری لوایح ثبت آیین های فرهنگی در سطح ملی و جهانی از جمله بخش های جنبی این مراسم فرهنگی هنری به شمار می رود.

مردم فین کاشان در سال 113 هجری قاصدی را به نام عامر بن ناصر فینی به مدینه نزد امام محمد باقر می فرستند و از ایشان درخواست می کنندکهشخصیرا به منطقه کاشان وفین واردهال فرستند تا شریعت اسلام و احکام دین را برای آنانبازگوکند. امامباقرشبهنگامجدبزرگوارشانحضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (صلوات الله علیه وآله) را درخواب زیارت می کنند، پیامبراسلام در خواب خطاب به امام باقر می فرمایند: سلطانعلی را روانه کن. امام فرزند خود سلطانعلی برادر امام جعفر صادق (علیه السلام) رابه شهر کاشان درایران می فرستند. سلطانعلیپس از رسیدن به کاشان درمحلهفینبزرگسکنیمی گزیند. نقل است که ایشان تابستانهابه دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال می رفت. چند سالی اوضاع بدین صورت بود تا اینکه امامزاده سلطانعل ٍی از نفوذ زیادی در بین مردم برخوردار شد و این باعث ترس حاکم اردهال که زرین نعلنام داشت شد. وی سپاهی را برای قتل حض  رت سلطان علی به منطق  ه می فرستد و آن حضرت سرانجام در یک جنگ نابرابر سه روز به همراه یارانش در 27 جمادی الثانی سال 116ه. ق در منطقه اردهال به شهادت می  رسد. به نقل از روایان که جنگ را از نزدیک دیده اند حوادث این جنگ و شهادت این امامزاده و یارانش شباهت زیادی به واقعه کربلا داشته است از آن جمله جدا کردن سر از بدن شریف این امامزاده که به نوعی تکرار واقعه کربلا است.

این امامزاده یکی از چهار امامزاده واجب التعظیم است.

علاقمندان برای تماشای این نمایش می توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی بالا تر از پل سیدخندان، خ جلفا مراجعه یا با شماره های 20-22872818 تماس بگیرند.


منبع: ایلنا