تبیان، دستیار زندگی
۶۳ سال پیش، سیا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا به کودتایی دست زدند که نخست وزیر ایران را سرنگون کرد و قدرت را بار دیگر به شاه بازگرداند تا سپری محکم در مقابل حملهٔ شوروی در منطقه ایجاد کند. از عواقب این کودتا ایجاد دیکتاتوری در ایران بود که به انقلاب اسلامی ۱
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زمان آن رسیده که تاریخ واقعی کودتای 32 منتشر شود

63 سال پیش، سیا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا به کودتایی دست زدند که نخست وزیر ایران را سرنگون کرد و قدرت را بار دیگر به شاه بازگرداند تا سپری محکم در مقابل حمله ی شوروی در منطقه ایجاد کند. از عواقب این کودتا ایجاد دیکتاتوری در ایران بود که به انقلاب اسلامی 1979 منجر شد و رادیکال ها را به قدرت رساند.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
زمان آن رسیده که تاریخ واقعی کودتای ۳۲ منتشر شود

استدلال آمریکا برای محرمانه نگاه داشتن اسناد کودتا چیست؟

اکنون با گذشت بیش از شش دهه، کودتا علیه مصدق همچنان بر روابط ایران و آمریکا سایه افکنده است. اگرچه اسناد از رده بندی خارج شده اند (دست کم آن بخشی که توسط سیا نابود نشده است) اما با این وجود آمریکایی ها هنوز به طور کامل به اسناد تاریخی مربوط به نقش آمریکا در این کودتا دسترسی ندارند.

چندی پیش وزارت امور خارجه به ریاست جان کری، که با فراست روابط با ایران را اداره کرده است، تصمیم گرفت که مجموعه ی اسناد رسمی این وزارتخانه مربوط به کودتا را منتشر نکند و دلیل این تصمیم را شکنندگی روابط با ایران مطرح کرد.

توافق هسته ای سال 2015 با دشواری به دست آمده و تلاش برای حفظ آن قابل درک است، اما این تصمیم بر اساس استنباطی غلط از مخاطرات و تهدیدات، شکل گرفته و منافع انتشار چنین اسناد مهم تاریخی نادیده گرفته شده است.

مهم تر از همه آنکه وزارت امور خارجه از انتشار جلد مربوط به این بخش از تاریخ در مجموعه  «اسناد و تاریخچه ی رسمی» سیاست خارجی ایالات متحده که با عنوان روابط خارجی ایالات متحده FRUS منتشر می شوند، ممانعت می کند. (منبع سایت وزارت امور خارجه آمریکاست.)

این مجموعه پیش تر نیز در بخش مربوط به ایران با جنجال همراه بوده است. در سال 1989، وزارت امور خارجه در مجلد مربوط به سال های اول دهه ی 1950، هرگونه ردپایی از دخالت آمریکا و بریتانیا در کودتای 1953 ایران را حذف و سانسور کرد.

محققان این کار را کلاه برداری نامیدند و کنگره تا حدی خشمگین شد که قانونی تصویب کرد که FRUS را موظف می ساخت تا «اسناد تاریخی سیاست خارجی ایالات متحده به شیوه ی دقیق، کامل و قابل اعتماد» ثبت شوند. بخش مطالعات تاریخی وزارت امور خارجه وعده داد که یک جلد جدید به مجموعه اضافه خواهد کرد؛ با زحمات فراوان در طول چندین سال این مجموعه کامل شد و انتظار می رفت در سال 2013 منتشر شود. کمیته ی تاریخی وزارت امور خارجه در گزارش سالیانه اش اعلام کرد که این مجموعه آماده ی انتشار است، اما هنوز خبری از انتشار این مجموعه نیست.

در این چند سال بهانه های مختلفی برای ممانعت از انتشار اسناد مربوط به کودتای ایران مطرح شده است. جوامع اطلاعاتی دلایل معمول برای حفاظت از «منابع و روش های کار» را مطرح کردند.

حفاظت از جان افراد مربوطه قابل تقدیر است اما در این مورد خاص بی معناست زیرا تمامی افراد کلیدی درگیر ماجرا از دنیا رفته اند.

عدم افشای روش ها و تکنیک ها نیز درست است اما ادعاهای سیا باید مورد موشکافی و بررسی دقیق قرار بگیرند، برای نمونه این سازمان برای تکنیک های مورد استفاده در جنگ جهانی اول - تکنیک هایی همچون استفاده از جوهر نامرئی - نیز ادعای مشابهی داشت اما با گذشت یک قرن این روش ها کاملاً منسوخ شده بودند.

علاوه بر این، گزارش های داخلی سیا در زمینه? این کودتا به تعداد 200 صفحه در سال 2000 به روزنامه ی نیویورک تایمز درز پیدا کردند، همچنین دو بخش تاریخی دیگر این سازمان مطابق با قانون آزادی اطلاعات در دسترس قرار گرفته اند و تقریباً تمامی روش های به کار گرفته شده توسط این سازمان برای انجام کودتای 1953 افشا شده است.

دلیل دیگر وزارت امور خارجه و سیا برای ممانعت از دسترسی به این اسناد، درخواست بریتانیا برای سرپوش گذاشتن بر نقش این کشور در کودتاست.

اما مشکلی در این نوع استدلال وجود دارد: از نقش بریتانیا در این کودتا سال هاست که پرده برداری شده است. برای نمونه کرمیت روزولت که مسئولیت عملیات تهران را بر عهده داشت در اواخر دهه ی 1970 و با تأیید سیا زندگینامه ی خود را منتشر کرد و در این کتاب به نقش بریتانیا نیز اشاره شده است. علاوه بر آن در تاریخچه ی 200 صفحه ای سیا که پیش تر به آن اشاره شد، نقش بریتانیا در طراحی عملیات با جزئیات بسیاری ذکر شده است. در صورتی که هنوز اطلاعاتی باقی مانده باشد که نیاز به حفاظت داشته باشد - البته بسیار بعید به نظر می رسد - ماموران دولتی که وظیفه ی انتشار اسناد را بر عهده دارند می توانند از انتشار این جزئیات خودداری کرده ولی اطلاعات کلی را بدون خدشه منتشر کنند.

به نظر می رسد که سیا در سال های اخیر از بهانه های قدیمی اش درباره ی کودتای 1953 ایران کمتر استفاده کرده است. حتی باید اذعان داشت که در سال 2011 سیا بالاخره بخشی از گزارشات درون سازمانی در تأیید کودتا را از رده بندی محرمانه خارج کرد و بخش تاریخی سازمان سیا نیز با همتایانشان در وزارت امور خارجه به خوبی همکاری کرده اند تا مجموعه کتاب های روابط خارجی ایالات متحده FRUS را منتشر کنند. دیگر بخش های دولت نیز بیش از پیش در این زمینه همکاری می کنند. همچنین روسای جمهور بیل کلینتون و باراک اوباما رسوم سابق را نادیده گرفته و به وضوح نقش آمریکا در کودتا را پذیرفتند.

اما حالا وزارت امور خارجه موضوع دیگری را بهانه کرده تا از دسترسی عموم به اسناد کامل تاریخی ممانعت به عمل بیاورد: بهانه ی این بار ترس از واکنش تهران است.

ترس از انتشار مجموعه های FRUS از سال های قدیم (حتی از سال 1978) نیز وجود داشته است؛ در آن زمان یکی از مشهورترین متخصصین روابط آمریکا و ایران به وزارت امور خارجه ی بریتانیا هشدار داد که آمریکا درصدد انتشار اسنادی است که «احتمالاً با عواقب مخربی» برای لندن و شاه همراه خواهد بود. (نکته ی جالب اینجاست که این مکالمات و تلاش های بریتانیا برای متوقف ساختن انتشار این اسناد همگی با جزئیات تمام در اسناد آرشیو ملی بریتانیا موجود هستند؛ اگرچه تاریخ کودتا هنوز پشت پرده پنهان است.)

اما این استدلال نیز قابل پذیرش نیست، زیرا تجربه ی سال های متمادی نشان داده که انتشار این موضوعات با هیچ گونه واکنش مخربی از جانب جمهوری اسلامی همراه نبوده است.

افشای اسناد مربوط به کودتا - چه به صورت رسمی و چه به صورت ناخواسته - تاکنون واکنش های تند و تیزی از جانب تهران داشته ولی همگی این واکنش ها در قالب سخنان نماز جمعه، چندین مقاله در رسانه های مختلف و یا مصوبات مجلس شورای اسلامی بوده و پس از آن این موضوع به سرعت فراموش می شود و سیاست به جریان عادی خود در تهران باز می گردد، جریاناتی همچون انقلاب، سازندگی و یا اصلاحات.

مردم ایران مدت هاست که به خوبی از نقش آمریکا در کودتای نیمه ی قرن بیستم آگاه هستند. در سال 2000 برای شرکت در کنفرانسی با موضوع مصدق و ملی شدن صنعت نفت به تهران رفتم. تنها چند هفته از انتشار اسناد محرمانه ی مربوط به کودتای سیا در نیویورک تایمز می گذشت ولی شرکت کنندگان در این کنفرانس و رسانه های ایرانی چندان تحت تأثیر این ماجرا قرار نگرفته بودند زیرا دخالت آمریکا در امور داخلی کشور خبر جدیدی برایشان به شمار نمی آمد. آن ها بیشتر به مباحث مربوط به نقش ایرانیان در سرنگونی مصدق علاقه نشان می دادند.

واقعیت این است که اگر تندروها بخواهند در راه توافق هسته ای سنگ اندازی کنند - همانطور که پیش تر این کار را انجام داده اند و بی شک باز هم انجام خواهند داد - بهانه های مختلفی به دست می آورند و نیازی ندارند که کسی برایشان زمینه فراهم کند.

افشای شواهد جدید درباره ی کودتای 1953 به ضرر آمریکا نخواهد بود، اما تجربه نشان می دهد که امتناع از انتشار این اسناد نیز هیچ سودی نخواهد داشت. در سال 1978 مقامات آمریکایی و بریتانیایی قصد داشتند تا با ممانعت از انتشار مجموعه های FRUS، «موضوعات شرم آور» افشا نشود و آبروی شاه حفظ شود. اما اکنون می فهمیم که نگرانی آن ها چقدر بی مورد بوده و باید این نگرانی را متوجه امور دیگری می کردند زیرا تنها چند هفته پس از این گفت وگوها انقلاب سر گرفت و تمام حکومت سلطنتی ایران برکنار شد.

اکنون نیز مانند همان دوره در داخل ایران نیروهای بسیار عظیم تری در زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جریانند. اگر در ماه ها و سال های آینده توافق هسته ای شکست بخورد و یا روحانی در انتخابات سال 2017 بار دیگر برنده نشود، دلیل آن عوامل قدرتمند داخلی هستند که منافع شخصی شان در خطر افتاده است و این هیچ گونه ارتباطی با «افشا»ی اسناد قدیمی مربوط به چندین دهه ی پیش ندارد.

اکنون وزارت امور خارجه در عوض نگاه به گذشته فرصت بسیار خوبی برای آینده دارد. تمام متخصصین امور مربوط به ایران که با آن ها گفت وگو کرده ام هم عقیده اند که چرا یک  بار برای همیشه به تلاش تندروها برای بهره برداری از این پروپاگاندایی که به آن ها هدیه کرده ایم، خاتمه نبخشیم؟

تمامی اسناد، حتی آن هایی که حاوی بدترین اطلاعات هستند را به احترام مردم ایران منتشر کنیم و از تهران بخواهیم که این موضوع را بپذیرد که هر دو طرف دلایلی تاریخی برای خشم نسبت به یکدیگر دارند.

اگر به فراتر از ایران هم بنگریم متوجه می شویم که انتشار مجلد FRUS می تواند تاثیرات فراوانی داشته باشد. در سال های اخیر طرفداران رئیس جمهور اوباما همواره به خاطر عدم تعهد نسبت به وعده هایش در زمینه ی شفاف سازی او را مورد نقد قرار داده اند و این اقدام می تواند از این انتقادات بکاهد. مهم تر اینکه دسترسی به تاریخ کشور حق مردم آمریکاست.

با چنین کاری می توانیم به این اصل فراموش شده بازگردیم که گذشته ی خود را مورد قضاوت قرار دهیم، قضاوتی که بر پایه ی حقایق و اسناد انجام می گیرد نه بر اساس منافع شخصی و حزبی سیاستمداران.

* مدیر پژوهشگاه آرشیو امنیت ملی ایالات متحده


منبع: سایت تاریخ ایرانی(پولیتیکو : مالکوم برن*/ ترجمه: شیدا قماشچی)