تبیان، دستیار زندگی
رئیس جمهوربا تاکید بر اینکه یک خط و یک رهبر و یک دولت بیشتر نداریم یادآور شد که در ایران مدیریت دوگانه وجود ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در ایران مدیریت دوگانه نداریم

رئیس جمهوربا تاکید بر اینکه یک خط و یک رهبر و یک دولت بیشتر نداریم یادآور شد که در ایران مدیریت دوگانه وجود ندارد.

بخش سیاست تبیان

ایران، ملت، دولت، حسن روحانی، رهبر، رئیس جمهور، مدیریت، امام حسین، سفر استانی، فرهنگ

حجت الاسلام والمسلمین  حسن روحانی با تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، گفت: همه ما افتخار داریم در طول تاریخ از فرهنگ و راه امام حسین(ع) برای سعادت خود و جامعه  الهام گرفته ایم و در سال جاری مردم عزیز ایران، نسبت به سال های گذشته پرشورتر در مراسم عزاداری سالار شهیدان و یارانش باوفایش حضور پیدا کردند که این نشانی از عشق و پیوستگی آنان با اهل بیت عصمت و طهارت است. بی تردید ملتی که در مسیر ابا عبدالله الحسین(ع) ،فرهنگ عاشورا و راه سالار شهیدان است در مسیر اعتدال، پیشرفت و سربلندی خواهد بود.

رییس  جمهوری با اشاره به اینکه استان مرکزی به عنوان سرزمین طلوع آفتاب قرون اخیر و زادگاه مرز استثنایی تاریخ بشمار می رود، افزود: این استان بر سر همه مردم ایران و کل مسلمانان منت دارد چرا که فرزندی را در این سرزمین تربیت کرد که توانست پرچم عزت و آزادی ملت ایران را در شرایط تاریک استبداد و استعمار برافرازد و مردم را به اوج عزت، شکوه و آزادگی برساند.

نباید بگذاریم عده ای اخلاق را در جامعه سرکوب کرده و دروغ، استهزاء و اتهام را شایع کنند.

روحانی با اشاره به اینکه اوایل آبان مصادف است با سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی(ره) فرزند برومند امام راحل خاطر نشان کرد: شهادت ایشان در سال 56، موج بزرگی را در صفوف مبارزین بوجود آورد و شرایط را برای پیروزی انقلاب اسلامی، مهیا کرد و بعد از سال ها خاموشی، صدای رسا و بلند مردم در سراسر کشور در مراسم بزرگداشت آن عالم فرهیخته به گوش جهانیان رسید و انقلاب در مسیر پیروزی سرعت گرفت. ملت ایران قدردان امام(ره) و راه او بوده و امیدواریم پاسدار خوبی برای عزت، آزادگی در مسیر امام و اسلام سیاسی و حاکمیتی که امام برای ما به ارمغان آورد، باشیم.

روحانی افزود: استان مرکزی، استان امیر کبیر و آن فرهیخته ای است که در مناجات با خدا گفت «خدایا! امیر تویی، کبیر تویی و من همان فرزند آشپز ساده هستم.» این شخصیتی است که برای ایران در آن مقطع تاریخی، ثابت کرد که اندیشه، سازمان و نهادهای قدیمی، قادر نیست کشوری را در مسیر پیشرفت قرار دهد. امیرکبیر برای ما پیشرفت و عزت آورد و کشور را در مسیر تحرک علوم نوین، صنعت و سربلندی قرار داد و با تأسیس دارالفنون و ارتش نوین شرایط سیاسی جدید را در کشور استقرار بخشید.

روحانی خاطر نشان کرد: مفاخر استان مرکزی آنقدر زیاد هستند که باید ساعت ها از بزرگان، فرهیختگان و علمای استان همچون علامه نراقی،  آیت الله اراکی، دکتر قریب، دکتر حسابی و دلاورمردانی که در دوران دفاع مقدس برای دفاع از سرزمین ایستادگی کرده و توانستند کشور را از تجاوز بیگانگان حفاظت کنند، سخن بگوییم.

رییس  جمهوری با اشاره به اینکه استان مرکزی، به عنوان استانی صنعتی و زیربنایی برای تحرک صنعتی در سراسر کشور به شمار می رود، گفت: این استان از 50 سال پیش به عنوان بزرگترین مرکز، صنعتی کشور بوده و با واحدهای صنعتی فراوانی که در این استان وجود دارد، می توانیم همچنان بر صنعت استان مرکزی به عنوان محرک و چرخ اصلی صنعت کشور ببالیم. امروز تلاش همه دولت یازدهم بر احیاء واحدهای صنعتی استان مرکزی و شهر اراک در کنار واحدهای صنعتی سراسر کشور است.

رییس  جمهوری با بیان اینکه در استان مرکزی، 893 واحد صنعتی وجود دارد که 648 واحد آن فعال، 69 واحد نیمه فعال و 176 واحد غیر فعال هستند که عمدتا، مربوط به قبل از دولت یازدهم است،  اظهار داشت: تلاش ما این است که در سال 95، واحدهای صنعتی کشور را به حرکت در آوریم.

روحانی ادامه داد: امروز معضل اصلی جامعه ما عدم رونق اقتصادی و مشکل خانواده های ما بیکاری نسل جوان و بویژه تحصیلکردگان است، اما ملت ایران و جوانان عزیز کشور باید بدانند که برای اشتغال پایدار نسل جوان، راهی جز ایجاد رونق اقتصادی نداریم.

رییس  جمهوری با بیان اینکه سال 95، سال رونق اقتصادی در کشور است، گفت: از آغاز سال جاری وعده من به مردم این بوده که برنامه دولت، مبتنی بر رسیدن به رشد اقتصادی 5 درصدی است و قول دادم که امسال حداقل ، 7 هزار و 500 واحد صنعتی کوچک و متوسط از طریق تسهیلات بانکی فعال خواهد شد و امروز آمار خوشحال کننده این است که تا تاریخ 25 مهرماه 95، 12 هزار واحد تولیدی با 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات در سالجاری حرکت خود را آغاز کرده اند و این به معنای یک حرکت بزرگ اقتصادی در کشور است که مطمئناً این رقم تا پایان سال افزایش می یابد.

روحانی با تأکید بر اینکه همه باید در کنار هم عظمت ایران عزیز را بیش از گذشته بیافرینیم، افزود: تلاش ما برای باز کردن زنجیر تحریم از دست و پای اقتصاد کشور و ایجاد شرایط مناسب برای رونق اقتصادی بود.

آنها که تصور می کنند که در این کشور دو راه وجود دارد در خطا و اشتباه هستند، چرا که یک خط و یک رهبر و یک دولت بیشتر نداریم؛ در ایران مدیریت دوگانه وجود ندارد.

رییس  جمهوری با اشاره به اینکه برجام به معنای احقاق حقوق ملت ایران بود، گفت: برجام برای صادرکردن آب سنگین اراک، صادر کردن UF6 نطنز به کشورهای صنعتی جهان و برای آن بود که در دنیای امروز بتوانیم به راحتی نفت، گاز، پتروشیمی و میعانات گازی را به جهان صادر کنیم. آیا کسی در ایران سربلند هست که از احقاق حقوق ملت ایران، آزادی تجارت با دنیا، باز شدن راه برای صادرات کشاورزی و صنعت و لغو 6 قطعنامه ظالمانه علیه ملت خوشحال نباشد؟

رییس  جمهوری برجام را پیروزی ملت ایران، سیاست نظام جمهوری اسلامی، تدبیر مقام معظم رهبری و مقاومت 12 ساله ملت ایران در برابر تحریم ها، برشمرد و ادامه داد: امروز باید از فضای پس از برجام به خوبی استفاده کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: همه سفرهای خارجی بعد از برجام در راستای رونق اقتصادی کشور است تا بتوانیم زمینه رونق سرمایه گذاری خارجی در ایران و انتقال فناوری های نوین به کشور را فراهم کنیم.

رییس  جمهوری با طرح این سوال که چرا باید صادرات کشورهای همسایه ما سالیانه 200 میلیارد دلار اما صادرات ما 50 میلیارد دلار باشد، گفت: ایران امن، عظیم و با عظمت و با ملتی با استعداد و سرمایه های طبیعی و انسانی فراوان ، نباید در گندم، ذرت، برنج و شکر به دیگران متکی باشد. باید در مسیر خودکفایی بوده و کشاورزی مان صنعتی با فناوری نوین باشد.

روحانی گفت: تنها در بخش صنعت، معدن و تجارت پس از برجام، یک میلیارد و 600 میلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده و قراردادهای گوناگونی منعقد و طرح های اقتصادی دو برابر شده است.

رییس  جمهوری افزود: 3 میلیارد و 890 میلیون دلار سرمایه خارجی برای 133 طرح جذب شده که از این رقم 58 طرح تکمیل و 75 طرح در حال تکمیل و آماده بهره برداری است و همه این تلاش ها را ملت ایران انجام داد تا فضا برای حرکت کشور فراهم شود.

روحانی با اشاره به اینکه اگر در گذشته می خواستیم راه برویم و حرکت کنیم، زنجیرهای تحریم مانع از حرکت ما بود، گفت: امروز این زنجیرها وجود ندارد، اما باید حرکت کنیم. چرا که مانع اصلی برداشته شده و روابط بانکی ما با دنیا برقرار شده و روز به روز هم گسترده تر خواهد شد.

رییس  جمهوری افزود: ما غاصب را از باغ خود بیرون کردیم و درب باغ به روی مردم باز شده است و امروز عده ای کودک به درب باغ آمده و می گویند، سیب و گلابی کجاست که می خواهیم میل کنیم. امروز این باغ که نهال های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است.

روحانی تأکید کرد: آنهایی که فکر می کنند با حرف های نادرست می توانند ملت ایران را مأیوس کنند در خطا و اشتباه به سر می برند.

رییس  جمهوری با بیان اینکه امروز باید ادبیات ما بر مبنای امید، انسجام، اتحاد و وحدت ملی باشد، خاطر نشان کرد: ادبیات ما ادبیات اتحاد و امید باشد؛ نباید عده ای گفتمان یاس و بدتر از آن فروپاشی قدرت مدیریتی این ملت بزرگ را ترویج کنند.

روحانی تصریح کرد: انسان دروغگو و فحاش و یاس پراکن هرگز یک انقلابی نیست و آنهایی که از یأس سخن می گویند با انقلاب اسلامی ایران رابطه ای ندارند.

رییس  جمهوری گفت: آنها که تصور می کنند که در این کشور دو راه وجود دارد در خطا و اشتباه هستند، چرا که یک خط و یک رهبر و یک دولت بیشتر نداریم؛ در ایران مدیریت دوگانه وجود ندارد.

روحانی افزود: همه پیشرفت های دولت در سایه حمایت، انسجام و کمک ملت ایران بوده و برجام خودکفایی و رونق اقتصادی و رشد اقتصادی 5 درصدی که به آن خواهیم رسید، بی تردید متعلق به مردم بوده و ما خادمان ملت هستیم و همه زندگی ما عشق به ملت، انقلاب اسلامی ، امام راحل و رهبرمان است.

رییس  جمهوری اظهار داشت: ما برای عزت و عظمت کشور، سلامتی رهبر، رونق و سربلندی ایران و اتحاد و انسجام ملت، دستمان به سوی آسمان است و بی تردید دعای ملت در حق دولت اجابت خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه در سال های گذشته در دنیا مسابقه برای تهدید، فشار و اعمال تحریم علیه ایران بود، اما امروز در سراسر دنیا برای ارتباط با ایران و سرمایه گذاری در کشورمان مسابقه برقرار است، گفت: آینده و مسیر ما روشن است، اما نباید بگذاریم عده ای در این کشور اخلاق ضد حسینی و عاشورایی را ترویج کنند، بلکه باید تلاش کنیم در کشور اخلاق محمدی(ص) مستقر شود.

در این  سفر تصمیم گرفته شد با اعتبار 12 میلیارد تومان و با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی، 5 هزار هکتار از اراضی  این تالاب، بیابان زدایی گردد.

رییس  جمهوری با اشاره به عدم رعایت نزاکت و اخلاق در مناظره های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا که مدعی است بیش از 200 سال دمکراسی داشته و بیش از 50 دوره انتخابات گوناگون برگزار کرده، گفت: افتخار ما اسلام ماست و آن همان دینی است که پیامبرش فرمود برای تکمیل مکارم اخلاقی مبعوث شده است.

روحانی خاطر نشان کرد: نباید بگذاریم عده ای اخلاق را در جامعه سرکوب کرده و دروغ، استهزاء و اتهام را شایع کنند.

روحانی با اشاره به نامه ها، پیام ها و دغدغه های مردمی استان مرکزی، گفت: یکی از مسایل اصلی این استان به جز رونق اقتصادی و اشتغال، مسأله آلودگی هوا و محیط زیست است و من به شما مردم اراک و این استان حق می دهم چرا که بار سنگین احیاء صنعت کشور بر دوش شماست.

رییس  جمهوری سپس انواع آلودگی صنعتی، وسایل حمل و نقل، با منشأ طبیعت را خاطر نشان ساخت و اظهار داشت: در آلودگی ناشی از صنعت و  وسایل حمل و نقل، دولت قدم های مهمی برداشته و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

روحانی تصریح کرد: با بهره گیری از بنزین یورو4 در شهر اراک، گازی کردن کوره پزخانه ها و نیروگاه های اراک، تلاش کردیم تا آلودگی هوای این شهر، کاهش یابد.

رییس  جمهوری افزود: در مقطعی نیز نیروگاه شازند، از سوخت مایع استفاده می کرد و در این سفر به وزیر نفت دستور دادم که سوخت مایع شازند برای همیشه قطع و از سوخت گاز استفاده شود.

روحانی با اشاره به مشکلات آلودگی واحدهای صنعتی این شهرستان در بخش آلومینیوم و آندسازی، اظهار  داشت: ظرف ماه های آینده بخش آندسازی به بخش های دیگر منتقل خواهد شد.

رییس  جمهوری در خصوص مشکلات زیست محیطی این استان، از جمله گرد و غبار و تالاب میقان، نیز گفت: در این  سفر تصمیم گرفته شد با اعتبار 12 میلیارد تومان و با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی، 5 هزار هکتار از اراضی  این تالاب، بیابان زدایی گردد.

روحانی ادامه داد: مقرر شد برای بهبود وضع آب و هوای استان، 700 هزار هکتار از اراضی از طرف وزارت  جهاد کشاورزی به استانداری و شهرداری اراک به منظور کاشت درختان و پوشش گیاهی اختصاص یابد.

رییس  جمهوری افزود: طبق آمار محیط زیست، روزهای پاک در شهر اراک در سال 92، 250 روز، در سال 93 ،   315 روز، در سال 94، 329 روز و در 6 ماهه نخست سال 95 با وجود اینکه وضع گرد و غبار نسبت به گذشته  بدتر بود 111 روز اعلام شد.

روحانی افتتاح 11 طرح صنعتی و آغاز بکار و افتتاح 40 واحد دیگر را از برنامه های دولت تدبیر و امید برای پیشرفت و آبادانی استان مرکزی برشمرد و اظهار داشت: 309 میلیارد تومان برای بخش عمرانی، حمل و نقل و شهرسازی 205 میلیارد تومان ، بخش آب 127 میلیارد تومان ، کشاورزی 76 میلیارد تومان، عمرانی و شهری 68 میلیارد تومان گردشگری و فرهنگی و همچنین 125 میلیارد تومان در بخش سلامت، اختصاص خواهد یافت تا شاهد عمران و آبادی برای مردم عزیز، بزرگوار و غیور استان مرکزی باشیم.


منبع : خبرگزاری ایسنا