تبیان، دستیار زندگی
دانش آشتیانی به عنوان وزیر علوم به مجلس نهم معرفی شد اما رأی اعتماد نیاورد جون تنها 70 نماینده رأی موافق دادند و حال باید دید چند نفر رأی موافق می دهند تا وزیر شود؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصمیم مجلس درباره آشتیانی

دانش آشتیانی به عنوان وزیر علوم به مجلس نهم معرفی شد اما رأی اعتماد نیاورد جون تنها 70 نماینده رأی موافق دادند و حال باید دید چند نفر رأی موافق می دهند تا وزیر شود؟

بخش سیاست تبیان

آشتیانی، وزیر، وزیر علوم، وزیر فرهنگ و ارشاد، اسلامی، مجلس، مجلس شورای اسلامی، نماینده

معرفی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حالی است که احتمال معرفی محمد علی نجفی پس از اظهارات دو روز پیش خود او بیشتر به نظر می رسید.
 
دو سال پیش و در 20 آبان 1393 و پس از استیضاح و کنار گذاشتن رضا فرجی دانا از وزارت علوم و رأی اعتماد ندادن به دو وزیر پیشنهادی بعدی جعفر میلی منفرد و محمود نیلی احمدی دانش آشتیانی در 27 آبان ماه 1393 به مجلس رفت تا رأی اعتماد بگیرد اما تنها 70 نماینده به وزارت او رأی دادند و 171 نفر رای مخالفت کردند و 16 نماینده رأی ممتنع دادند.

بدین ترتیب مجلس اصول گرایان این پیام را برای دولت روحانی فرستاد که حاضر نیست به وزیر علوم با گرایش اصلاح طلبانه رأی بدهد و وزیر بعدی و کنونی اگر چه سابقه وزارت در دولت های پیشین را داشت اما صبغه سیاسی کم رنگ تری داشته و دارد و سرانجام او وزیر شد و فعلا همچنان وزیر است.

نکته جالب دیگر درباره پیشینه این استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی این است  که در سال 1378 گزینه اول شورای شهر اول برای شهرداری تهران بود اما عبدالله نوری رییس شورا و عضو پرنفوذ آن مخالفت کرد.

نوع مواجهه نمایندگان با وزارت دانش آشتیانی می تواند تفاوت دو مجلس نهم و دهم را نشان دهد و اکثریت رای دهنده به فهرست اصلاحات - اعتدال هم می توانند نتیجه حضور خود در انتخابات هفتم اسفند 94 را در آیینه فاصله 70 رای مجلس قبلی با آرای موافق این مجلس مشاهده کنند که پیش بینی می شود دانش آشتیانی را به وزارت برساند.

نکته جالب دیگر درباره پیشینه  این استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی این است  که در سال 1378 گزینه اول شورای شهر اول برای شهرداری تهران بود اما عبدالله نوری رییس شورا و عضو پرنفوذ آن مخالفت کرد و حتی روزنامه سلام خبر از قهر نوری داد تا این که معرفی دانش منتفی شد.

عبدالله نوری دانش را یک چهره صرفا دانشگاهی می دانست و معتقد بود شهردار باید شخصیت اجرایی با صبغه سیاسی باشد و مایل بود روند شهرداری تهران در دوره غلامحسین کرباسچی ادامه یابد و همین مخالفت ها سبب شد مرتضی الویری شهردار تهران شود.

پس از آن دیگر از او خبری نبود و 15 سال به امور آموزشی اشتغال داشت تا سال 93 که دوباره مطرح شد و اکنون پس از دو سال همراه دو نفر دیگر در حالی معرفی می شود که وجه مشترک هر سه این است که پشت سد مجلس قبلی ماندند و اکنون در پی بازماندن اکثر اصول گرایان رادیکال روحانی امید دارد ردای وزارت را بر بالای آنان ببیند.


منبع : عصر ایران