تبیان، دستیار زندگی
دانشمندان با استفاده از مواد اولیه ی هیدروژلی توانایی تولید فیبر های نوری با قابلیت ایمپلنت در داخل بدن را پیدا کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایمپلنت فیبر های نوری در بدن برای شناسایی زودهنگام بیماری

دانشمندان با استفاده از مواد اولیه ی هیدروژلی توانایی تولید فیبر های نوری با قابلیت ایمپلنت در داخل بدن را پیدا کردند.

بخش دانش و زندگی تبیان

ایمپلنت فیبر‌های نوری

دانشمندان با استفاده از مواد اولیه ی هیدروژلی توانایی تولید فیبر های نوری با قابلیت ایمپلنت در داخل بدن را پیدا کردند.

استفاده از پالس های نوری برای تحریک سلول ها در مغز یکی از حوز ه های جدید نوروساینس است که در مجامع علمی با نام اپتوژنتیک، optogenetics، شناخته می شود. اپتوژنتیک راه های درمانی تازه ای را برای پژوهشگران به ارمغان آورده است. درمان بیماری های چشمی یا کاهش درد ها گوشه ای از کاربرد های این تکنیک به شمار می روند. با این حال استفاده از این تکنیک در مغز به دلیل پیچید گی های موجود نیاز به تحقیقات بیشتر به خصوص در زمینه ی منبع نوری دارد.

محققان دانشگاه MIT با همکاری دانشگاه هاروارد و با بهره گیری از موادی متفاوت موفق به ساخت فیبر نوری سازگار با بافت های زنده، Biocompatible و قابل کشش شدند که با ایمپلنت کردن آن می توان نشانه های اولیه ی بیماری ها را تشخیص داد. این فیبر از هیدروژل ساخته شده و داخل محفظه ای پلیمیری قرار گرفته است. این فیبر هم قابلیت انعطاف بالایی دارد و هم تحمل نیروی کششی بالایی از خود نشان می دهد. در نتیجه دانشمندان معتقدند که می توان از این فیبر داخل بدن در طولانی مدت و برای درمان های مختلف یا برای حمله به سلول های مخرب به ویژه در مغز استفاده کرد.

برای رسیدن به کاربرد های فیبر ساخته شده باید رفتار کششی آن را در حضور نور های مختلف اندازه گیری کرد. برای انجام این کار طول فیبر به قسمت های مختلف تقسیم بندی و نور های قرمز، سبز و آبی در هر قسمت تابانده شد. در مرحله ی بعد با عبور لیزر و کشش قسمت قرمز، تراکم نور قرمز، میزان پخش نور و پراکندگی به قسمت دیگر فیبر محاسبه می شود. با انجام این محاسبات مکان و میزان کشش در فیبر قابل رهگیری است.

لیو محقق دانشگاه ام آی تی می گوید:با تحت فشار قرار گرفتن یک قسمت، ابعاد آن تغییر می کند. در این بین میزان نور جذب شده و پراکنده شده قابل محاسبه است. بنابراین با اعمال فشار تمامی اطلاعات برای ما قابل محاسبه خواهد بود که فیبر نوری را به یک حسگر در آسیب دیدگی ها تبدیل می کند.

آینده ی فیبر های نوری را می توان در استفاده ی مداوم آن ها به عنوان حسگر در جراحت های مختلف دید؛ پیگیری حرکت های ماهیچه ای، شناسایی تورم ها و کنترل تومور های سرطانی می توانند نمونه هایی از کاربردهای واقعی فیبر نوری آزمایش شده باشند.


منبع:زومیت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .