تبیان، دستیار زندگی
نوعا در داوری ها و قضاوت های ما شائبه ای از احتمال خوابیده است. مثلا ما از كسی مطلبی را می پرسیم و او جواب غلطی به ما می دهد. اینجا نباید تا جواب غلطی از او شنیدیم، بگوییم او دروغگو است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیت خوانی ممنوع

نوعا در داوری ها و قضاوت های ما شائبه ای از احتمال خوابیده است. مثلا ما از كسی مطلبی را می پرسیم و او جواب غلطی به ما می دهد. اینجا نباید تا جواب غلطی از او شنیدیم، بگوییم او دروغگو است.

بخش خانواده ایرانی تبیان

نیت‌خوانی

نوعا در داوری ها و قضاوت های ما شائبه ای از احتمال خوابیده است. مثلا ما از كسی مطلبی را می پرسیم و او جواب غلطی به ما می دهد. اینجا نباید تا جواب غلطی از او شنیدیم، بگوییم او دروغگو است. دروغ وقتی است كه شخصی با علم به اینكه آن حرف غلط است و با حواس جمع آن جمله را بگوید. اینجا ما نمی توانیم نسبت دروغ به او بدهیم. واقعا داوری كردن روی افعال دیگران سخت است. كلا بدانید كه اعمال بد و خوب، تابع نیات است و ما بر نیات افراد اشراف نداریم. ما فقط به ظاهر اعمالشان توجه داریم. «الاعمال بالنیات»؛ اعمال هویتشان به واسطه نیات است. نیت است كه یك عمل را گناه یا از گناه خارج می كند.

شما عمل را می بینید اما روی نیت قضاوت می كنید و این خیلی قضاوت عجولانه ای است. لذا به عنوان یك اصل اساسی، ما باید سعی كنیم همیشه رفتار دیگران را به نحو احسن توجیه كنیم. اما اگر رفتار چندان شایسته ای از طرف مقابل ملاحظه نكردیم، باید به فكر درمان آن باشیم. البته باید دانست كه اگرچه بیماری های جسمی عمدتا موقتی هستند اما بیماری های روح و روان عمدتا بیماری های مزمن و طولانی مدتند. مشكلات روح و روان، حادثه ای نیست كه لحظه ای ایجاد شده باشد و لحظه ای هم درمان شود. طی روندی یك اشكال اخلاقی در فرد ایجاد می شود و طی روندی هم باید این درمان صورت بگیرد. لذا یك حكیم حاذق اولا حوصله برخورد با بیمار را در خود تقویت می كند. مثلاً شما نسبت به همسرتان باید با این نگاه، نگاه كنید كه رفتار غلط او را من اگر بخواهم درمان كنم باید درطولانی مدت این اتفاق بیفتد. ممكن است شما بگویید كه در این مدت درمان، ممكن است ضربه های زیادی به من یا خانواده ام وارد شود.

می گوییم كه درمانش طولانی است ولی راه های تعدیل این رفتاربد، موقتی است؛ یعنی من می توانم رفتار بد او را تعدیل كنم و جلوی طول كشیدن این مسئله را بگیرم. وقتی می بینم همسرم یك فرد عصبی است و زود جوش می آورد درمانش چند سال طول می كشد اما درمان موقت و تعدیلش به این است كه من كاری بكنم كه كمتر سوژه هایی پیش بیاید و او عصبانی بشود. این می شود دوره تعدیلی تا اینكه بتوانم درمان را كامل كنم.منبع:همشهری انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.