تبیان، دستیار زندگی
دختر و پسر چند روز قبل كه دیروز زن و شوهر شده اند، دلشان می خواهد امروز پدرومادر باشند و تجربه این نقش جدید آنقدر شیرین است كه در بسیاری از اوقات مادر و پدرهای تازه تا ماه ها از این اتفاق هیجان زده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افسردگی از نوع پدرانه!

دختر و پسر چند روز قبل كه دیروز زن و شوهر شده اند، دلشان می خواهد امروز پدرومادر باشند و تجربه این نقش جدید آنقدر شیرین است كه در بسیاری از اوقات مادر و پدرهای تازه تا ماه ها از این اتفاق هیجان زده اند.

بخش خانواده ایرانی تبیان

پدرشدن

دختر و پسر چند روز قبل كه دیروز زن و شوهر شده اند، دلشان می خواهد امروز پدرومادر باشند و تجربه این نقش جدید آنقدر شیرین است كه در بسیاری از اوقات مادر و پدرهای تازه تا ماه ها از این اتفاق هیجان زده اند. از برنامه ریزی برای اسم كودك گرفته تا خرید لوازم و آماده شدن برای آمدن نفر سوم، هر كدام زیبایی های خودش را دارد. اما چیزی كه همه همسران باید مراقب آن باشند این است كه حضور هیچ چیز و هیچ كس حتی فرزند مشترك نباید بر كیفیت رابطه آنها تأثیر بگذارد. بعد از آمدن این تازه وارد گاهی پدر خانواده دچار تغییراتی می شود كه در هیاهوی حضور نوزاد گم شده و نتیجه اش دور شدن زن و شوهری است كه تا قبل از این رابطه خوبی با هم داشته اند.

به شوهرتان كمك كنید

آغاز حس پدری از قبل تولد
وقتی جواب آزمایش مثبت است، شادی، ترس و شاید دنیایی از حس های مختلف به سراغ تان می آید، اما پس زمینه همه آنها حس كردن موجودی دیگر در درون تان خواهد بود؛ موجودی از خودتان كه می دانید باید مراقبش باشید تا به سلامت رشد كند و به دنیا بیاید. چند هفته بعد وقتی بدون اینكه حواستان باشد و درست در حال تماشای تلویزیون احساس كردید چیزی در درون تان حركت می كند، مادری شما رسما و با قدرت شروع می شود. بزرگ شدن و رشد كردنش را با تمام وجود لمس می كنید و حتی در بی خوابی های ماه های آخر آنقدر با جنین تان ارتباط برقرار خواهید كرد كه صورتش را هم می توانید تصور كنید اما در تمام این مراحل همسر شما به عنوان یك ناظر و از بیرون شاهد حالات شما و حضور نامحسوس فرزند مشتركتان است. او بزرگ شدن فرزندتان را درون وجود شما می بیند اما به مراتب كمتر از شما با نوزاد امروز ارتباط برقرار می كند.

شما باید همسرتان را در مراحلی كه فرزندتان هنوز به دنیا نیامده است شریك كنید، در این صورت او نیز در تجربه حس شما شریك می شود. برای برخی مردان به دنیا آمدن نخستین فرزندشان به معنی حضور ناگهانی غریبه ای در خانه است. كارهایی كه می توانید در دوران بارداری انجام دهید تا همسرتان هم حس پدری را مزه مزه كند این است كه باهم برای سونوگرافی بروید، صدای قلب فرزندتان را بشنوید، رویاهای مشترك ببافید و گاهی وقتی فرزندتان در وجودتان حركت می كند از همسرتان بخواهید تا با دستانش حركت های او را لمس كند. اگر تغییرات برای نقش جدیدش را قدم به قدم حس نكند ممكن است دچار شوك احساسی شود. دلیل افسردگی برخی مردان بعد از پدر شدن این است كه یكباره خود را وسط معركه ای می بینند كه انگار از آن بی خبر بودند.

تو نخستین اولویت منی
این كاملا طبیعی است كه در روزهای اول بعد از تولد فرزندتان به دلیل درد و شرایط جسمانی، چندان حوصله نداشته باشید و نتوانید به شوهرتان مثل گذشته توجه كنید. بازهم طبیعی است كه تا چند ماه اول بعد از تولد به دلیل اینكه نگهداری از نوزاد كار سختی است و وقت زیادی می گیرد، همان همسر قبل از مادر شدن، نباشید و در برخی كارها كم بگذارید اما باید روال این تغییر رفتارتان به گونه ای باشد كه همسر شما فكر نكند او دیگر به چشم شما دیده نمی شود و همه توجه شما معطوف به فرزندتان است. درست است كه كم خوابی و شرایط جدید سخت است اما وقتی همسرتان به خانه می آید حتی اگر خسته هستید كمی كنارش بنشینید. با او حرف بزنید و از كارهایش بپرسید. كاری كنید كه بداند هنوز برای شما اهمیت دارد. به جای اینكه مدام از اضافه وزن ناراحت باشید و ناله كنید و فكر كنید جذاب نیستید، بازهم به ظاهر خود برسید و درحدی كه می توانید در موقع برگشت همسرتان، شرایط خانه و وضعیت ظاهری خودتان را مرتب و آراسته كنید. به همسرتان بگویید كه این روزها موقتی است و از او بخواهید كنارتان باشد و كمكتان كند.

مردانه تا رسیدن به آرامش تلاش كنید

شاید كمی سخت اما بی نهایت زیبا
وقتی پدر می شوید در حقیقت وارد دنیای جدیدی شده اید كه ممكن است برایتان در ابتدا كمی گنگ و استرس آور باشد اما اگر زیاد عجله نكنید و به خودتان و مهمان تازه وارد فرصت دهید، همین مسئولیت دلهره آور تبدیل به بهترین فرصت زندگی تان می شود. شما از روزی كه همسرتان باردار شد، در حقیقت وارد نقش پدری شده اید اما شاید چون در آن روزها درگیر رشد، تغییرات، مشكلات و زیبایی های تبدیل شدن یك جنین كوچك به یك نوزاد زیبا نبوده اید، چندان نقش جدیدتان را حس نكرده باشید. اما این روزها با به دنیا آمدنش باورتان شده كه دیگر علاوه بر مرد خانواده، پدر هم هستید. به پدر خودتان فكر كنید؛ به حس خوبی كه حضور مهربان و مقتدر او در شما ایجاد می كند؛ به دست هایش كه بی سر و صدا و بی منت، خیلی از كارهای زندگی تان را سر و سامان داده است، حال دستان شما هم چنین وظیفه ای دارد. شما دیگر تنها متعلق به خودتان نیستید و این به معنی حذف زندگی شخص به طور كامل نیست. باید قوی تر باشید و در مورد آینده جدی تر فكر كنید اما همه اینها به معنی انجام دادن یك كار سخت نیست. پدری آنقدر لذت های شیرینی دارد كه سختی هایش را تحت تأثیر قرار می دهد. می توانید در این مورد با مردان دیگر صحبت كنید و از تجربه های آنها هم استفاده كنید.

دست به كار شوید
برای ورود به دنیای پدرانه بهترین كار این است كه با فرزندتان ارتباط بیشتری بگیرید. او را راه ببرید، بخوابانید و گرمای بدن او را در آغوش تان حس كنید. با این كار شما، هم همسرتان كمی استراحت می كند و برای با شما بودن و رتق و فتق امور روزانه خود انرژی می گیرد و هم شما و فرزندتان این فرصت را خواهید داشت كه به هم عادت كنید و به زودی وقتی از سر كار به خانه برگردید و ببینید او چهاردست و پا از دور به سمت تان می آید و دست هایش را بالا می گیرد تا در آغوش اش بگیرید، به این روزها و ترس و ناراحتی تان می خندید. وقتی مسئولیت تان را بپذیرید و با تمام وجود برایش تلاش كنید، حس آرامش بیشتری هم خواهید داشت.

بچه ها رونق عشق هستند

به دنیا آمدن فرزند، زیباترین فرصت برای نزدیك ترشدن زن و شوهر است؛ داشتن یك بهانه مشترك برای شادی و تلاش و امید. از این فرصت نهایت استفاده را بكنید و كنار هم باشید و هر كدام حال دیگری و تغییراتی كه این تازه وارد در زندگی او ایجاد كرده را درك كنید تا بتوانید از این مرحله زیبا و كمی سخت به خوبی عبور كرده و به هم نزدیك تر شوید.منبع:همشهری انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.