تبیان، دستیار زندگی
افسانه بایگان گفت: در مقطعی تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می رفت که نتیجه اش نقش هایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر می خواستم در این مسیر حرکت کنم به طور قطع برای همیشه از یاد می رفتم؛من نرفتم که خودم را برا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افسانه بایگان : رفتم که تازه شوم

افسانه بایگان گفت: در مقطعی تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می‌رفت که نتیجه‌اش نقش‌هایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر می‌خواستم در این مسیر حرکت کنم به طور قطع برای همیشه از یاد می‌رفتم؛من نرفتم که خودم را برای همیشه کنار بگذارم ،رفتم که تازه شوم.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
title

بازیگر «سربداران» با بیان اینکه در 23 شهریور 1360 با سینما آشنا شده است،یادآور شد: اولین کارم در حوزه بازیگری در سن 11 سالگی اتفاق افتاد که در واقع فیلم کوتاهی بود به کارگردانی  «علی علی نژاد» که از ایتالیا به ایران آمده بود  و این فیلم در یکی از فستیوال‌های فیلم کوتاه ایتالیا هم جایزه‌ای بُرد و در نهایت نیز به طور حرفه‌ای اولین کارم مجموعه تلویزیونی «سربداران» رقم خورد.

وی افزود: هدف من فقط بازیگری نبود یعنی کمال در همه ابعاد انسان برایم مهم است،سینما به واقع  هنر حسودی به حساب می‌آید، چرا که در زندگی‌ام خیلی کارهای دیگری را دوست داشتم و تا یک جایی هم  تجربه پیدا کردم مثل نواختن «سه تار»، ولی متاسفانه بعد از یک مدت طولانی به خاطر بازیگری  از علاقه‌های دیگر دور می‌شوی و به ناچار وارد مسیری می‌شوی که نمی‌توانی به علاقه‌های دلی‌ات برسی.

افسانه بایگان تصریح کرد:من معنای رقابت را نمی‌فهمم و چیزی به نام رقابت برایم مفهومی ندارد،حتی اگر در دهه‌ای از فعالیت بازیگری‌ام سر زبان‌ها بودم، آن را به حساب اتفاق می‌گذارم به دلیل آنکه رقابت کردن از نظر من  یعنی اینکه بخواهی دیگران را کوتاه‌تر از خودت ببینی و در این راه ممکن است مجبور شوی از خیلی از ملاک‌ها و معیارهای انسانی بگذری و این درست نیست.

بازیگر فیلم «دو فیلم با یک بلیت» درباره دور شدن از فضای ستاره بودنش در دهه 70 گفت:در این دهه از بازیگری با تصمیم خودم از فضای پرکار بودن فاصله گرفتم، چون احساس کردم دچار یکنواختی شده‌ام،با خودم دیگر احساس خوبی نداشتم و زیباترین لحظه  برایم نه قبل از این است که جلوی دوربین بروم و نه پیامد بعد از آن،بلکه برای من لحظه «خلق» خیلی زیبا و  تاثیرگذار است.

وی ادامه داد:تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می‌رفت که نتیجه‌اش نقش‌هایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر می‌خواستم در این مسیر حرکت کنم، به طور قطع برای همیشه از یاد می‌رفتم؛من نرفتم که خودم را برای همیشه کنار بگذارم ،رفتم که تازه شوم و همین کار را کردم و دیدید که با «کافه ستاره» به سینما برگشتم و در حقیقت احیا شدم و این حاصل خلوت کردنم بود.

افسانه بایگان که در برنامه «اکسیر» با اجرای فرزاد حسنی سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه برایش نقش یک و دو اهمیتی ندارد، افزود: آدم باید به این فکر کند که حقیقتا کجای این جهان ایستاده و در واقع با توجه به وقت محدودی که در اختیار داریم،چیستی و کیستی انسان در این سیاره  موضوع بسیار مهمی است؛زیباترین و بهترین  لحظه‌های زندگی‌ام خلوتم بوده،حتی سر فیلمبرداری موزیک گوش می‌کنم چون می‌خواهم تمرکز بگیرم و به هیچ عنوان مثل برخی از بازیگران که با تلفن همراه حرف می‌زنند، نمی‌توانم این کار را انجام بدهم.

وی در پاسخ به اینکه دوست صمیمی، سفت و سخت چندتا دارید؟ گفت: من در زندگی‌ام  دوست صمیمی یا قدیمی  ندارم ،برای اینکه تک فرزند بودم و از ابتدا عادت داشتم با خودم تنهایی بازی کنم، به طوریکه در دوران نوجوانی توپ  را به دیوار می‌زدم و با خودم وسطی بازی می‌کردم و بعد آروم آروم  به دلیل اینکه در خانواده ما کتاب مسری بود با این یار مهربان دوست شدم.حتی مادرم یکی از نگرانی‌هایش این بود چرا من مانند دختر های دیگر با عروسک بازی نمی‌کنم؛البته برای عروسک‌هایم به  شعرگفتن بسنده می‌کردم.

بازیگر «خواهران غریب» درباره اهمیت آفرینش انسان افزود:من در زندگی سعی کردم همواره کمال‌گرا باشم،زیباترین موجودی که خداوند آفریده انسان است و تنها به خاطر انسان بوده که خداوند به خودشان تبریک گفته و این موجود قدر و ارزش و اندازه خودش را در کره زمین به فراموشی سپرده،در این باره قصه‌های مختلفی وجود دارد که البته سهروردی یکی از زیباترین قصه‌هایش را  به نام «غربت غربی» در این باره گفته است.

بایگان ادامه داد: من از تمام لحظات زندگی‌ام  خوشحال هستم، احساس می‌کنم به کمال زندگی کردم و به هیچ عنوان دوست ندارم به گذشته برگردم و  ازاین جایگاه اجتماعی‌ام چه خوب و  چه بد راضی هستم.

این بازیگر با بیان اینکه "حاضراست به کمپین بانک سلولهای بنیادین برنامه اکسیر  بپیوندد" گفت: من آخرین‌بار برای مردم «غزه» خون دادم و باید تا زمانی که زنده هستیم 10 سی سی خون بدهیم تا زندگی آدم‌هایی را که چشم امیدشان به کمک ماست را نجات دهیم.

جدیدترین قسمت برنامه «اکسیر» که برای اولین بار در صدا و سیما به موضوع «طرحواره درمانی»و بحث «تله‌های زندگی» می‌پرداخت میزبان «افسانه بایگان» شد.

این برنامه که تهیه کنندگی آن بر عهده «مصطفی شریفی» است، در قسمت‌های گذشته خود نحوه مواجهه با بیماری‌هایی چون «ام اس»، «سرطان»، «سکته مغزی و قلبی» و... را مطرح و بررسی کرده و با اجرای فرزاد حسنی و نیز همراهی «دکتر مسعود صابری» از شبکه سوم سیما پخش می‌شود.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .