تبیان، دستیار زندگی
وضعیت حال حاضر می¬ گوید ازدواج¬ های غیر رسمی در شهرهای بزرگ رو به گسترش است اما آمار دقیقی از این نوع ازدواج ها در دست نیست تنها آماری که وجود دارد آمار 30 درصدی خانه های مجردی در شهر تهران و یا تجرد نزدیک به 11 میلیون دختر و پسر ایرانی است که هر روز سن ش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج سفید، شوک فرهنگی جامعه امروز

وضعیت حال حاضر می گوید ازدواج های غیر رسمی در شهرهای بزرگ رو به گسترش است اما آمار دقیقی از این نوع ازدواج ها در دست نیست تنها آماری که وجود دارد آمار 30 درصدی خانه های مجردی در شهر تهران و یا تجرد نزدیک به 11 میلیون دختر و پسر ایرانی است که هر روز سن شان بالا می رود.

بخش اجتماعی تبیان
ازدواج سفید

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار اجتماعی فارس، حدود 5سال پیش بود که از سوی برخی از مسئولان فرهنگی و اجتماعی افزایش زندگی مجردی دانشجویی آن هم در محلات شمال شهر تهران مطرح شد، اخباری که نگرانی از تبعات زندگی دختر و پسر دانشجو آن هم بدون ازدواج رسمی زیر یک سقف را افزایش داد.
موضوعی که حتی سال گذشته از سوی علی جنتی وزیر سابق ارشاد به آن پرداخته شد که معتقد بود امروز با ناهنجاری های بسیار زیادی روبه رو هستیم و یکی از موضوعات بحث فروپاشی خانواده هاست که برای همه ما نگران کننده شده است و ازدواج سفید که ارمغان غرب و ازدواجی نامشروع است باید با جدیت بررسی و اصلاح شود.
وضعیت حال حاضر می¬ گوید ازدواج¬ های غیر رسمی در شهرهای بزرگ رو به گسترش است اما آمار دقیقی از این نوع ازدواج ها در دست نیست تنها آماری که وجود دارد آمار 30 درصدی خانه های مجردی در شهر تهران و یا تجرد نزدیک به 11 میلیون دختر و پسر ایرانی است که هر روز سن شان بالا می رود.
این«هم باشی» یا زندگی مشترک بدون ازدواج که به «ازدواج سفید» معروف شده در کشورهای غربی پدیده¬ جدیدی نیست اما در کشور ما به دلیل اعتقادات و مسائل شرعی و عرفی که در خانواده ها وجود دارد شوک فرهنگی محسوب می شود.
این نوع ازدواج ها که در هیچ کجا ثبت نمی شوند عمدتا به دلیل مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر و عدم اعتقاد به ازدواج ایجاد می شوند.همچنین سست شدن اعتقادات مذهبی، دور شدن خانواده ها از یکدیگر و تنوع طلبی و الگوبرداری از ماهواره و رسانه های بیگانه از دیگر دلایل رواج این نوع ازدواج هاست.

آسیب پذیری دختران در ازدواج سفید بیش از پسران

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره وضعیت ازدواج سفید در کشور می گوید: نمی توان موضوع ازدواج سفید یا هم باشی سیاه را به عنوان یک رفتار به رسمیت برشمرد. در کشور ما باید اصول رفتاری بر اساس دین مبین اسلام باشد و به این ترتیب باید قوانین و مقررات هم بر این اساس نوشته، اجرا و نظارت شود. در دین مبین اسلام و فرهنگ این مرز و بوم مقوله ای تحت این عنوان که زن و مرد نامحرم بتوانند با یکدیگر زیر یک سقف زندگی کنند وجود ندارد.

این«هم باشی» یا زندگی مشترک بدون ازدواج که به «ازدواج سفید» معروف شده در کشورهای غربی پدیده¬ جدیدی نیست اما در کشور ما به دلیل اعتقادات و مسائل شرعی و عرفی که در خانواده ها وجود دارد شوک فرهنگی محسوب می شود


وی می افزاید: ازدواج سفید با مبانی فرهنگی و دینی کشور ما مغایر است. این در حالی است که ازدواج سفید با مصداق هایی شبیه آن در کشور مغایراست. به دلیل عدم هماهنگی فرهنگ و مذهب با ازدواج سفید به هیچ عنوان نمی توان آن را به ثبت رساند و یا به رسمیت شمرد. نمی توان موضوعات، قوانین و فرهنگ های متضاد با باورهای جامعه را به رسمیت شناخت.
به گفته او به هیچ عنوان ازدواج سفید در کشور ما مورد پذیرش قرار نمی گیرد و هر گونه اقدام در این زمینه با واکنش شدید جامعه همراه است. برای مثال، جامعه ما درباره ازدواج موقت به عنوان یک فعل شرعی حساسیت شدید دارد، دیگر چه برسد به ازدواج سفید تحت عنوان یک فعل حرام و مغایرت آن با فرهنگ !
رئیس انجمن مددکاران ایران با بیان اینکه در کشور ما ازدواج سفید به یک مساله و موضوع جدی تبدیل می شود، می گوید: با اطمینان می توان گفت که هیچ سازمانی آماری از این موضوع در ایران ندارد و هیچ سازمانی آماری دقیق از آسیب های اجتماعی ندارد، تا چه رسد به این نوع موضوعات. بعضی از افراد این موضوع را در ایران خیلی بزرگ نشان می دهند. در حالی که اگر منصفانه نگاه کنیم و اغراض شخصی را مبنای تحلیل قرار ندهیم باید اعتراف کرد که مشکلاتی از قبیل طلاق، اعتیاد، خشونت های خانگی و... به مراتب مهم تر و قابل توجه هستند.
به گفته او این نوع ازدواج ها حتی در غرب هم سرنوشت خوبی ندارند و نه تنها کمک به تشکیل نهاد خانواده نمی کنند بلکه مانع آن نیز است. دراین نوع ازدواج ها معمولا دخترها بیشتر از پسر ها آسیب می بینند. برای مثال فرار از مسئولیت تشکیل خانواده یکی از پیامدهای این نوع ازدواج هاست.
آمارها نشانگر این است که این نوع ازدواج ها بیشتر در شهرهای بزرگ وجود دارد. زیاد بودن این نوع ازدواج در شهرهای بزرگ ناشی از این مسئله است که فرهنگ مدرن غربی در حال گسترش در شهرهای ایران است و لذا ازدواج سفید و تحلیل آن نیاز به یک بحث جامعه شناسانه دارد.

سایه ازدواج سفید روی دفاتر مشاوره

رئیس انجمن مددکاران ایران با بیان اینکه در کشور ما ازدواج سفید به یک مساله و موضوع جدی تبدیل می شود، می گوید: با اطمینان می توان گفت که هیچ سازمانی آماری از این موضوع در ایران ندارد و هیچ سازمانی آماری دقیق از آسیب های اجتماعی ندارد، تا چه رسد به این نوع موضوعات

مجید رضازاده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در این رابطه به فارس،می گوید: از نظر اینکه ازدواج سفید باعث افزایش آسیب ها و آسیب رسانی به خانواده ها شده شکی نیست اما آماری از میزان این آسیب ها به دست نیامده است. آسیب های ناشی از ازدواج سفید در بین جوانان، به شرع و وضعیت کشور ما ربطی ندارد هر جند که در کشور ما آسیب رسانی اش بیشتر می شود چرا که چنین سنتی نبوده اما در هر کجا که ازدواجی صورت بگیرد و ثبت نشود آسیب رسان خواهد بود.
رضازاده با بیان اینکه انجام تحقیقات گسترده در زمینه آسیب های ناشی از ازدواج سفید ساز و کار و بودجه زیادی می طلبد، می گوید: در دفاتر مشاوره ما وضعیت آسیب های ناشی از این موضوع کاملاً مشهود است چرا که بعد از اینکه ارتباطات فراخانوادگی و فرافردی (ازدواج سفید) رخ می دهد آمار مراجعان به دفاتر مشاوره ما بالاتر رفته است.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت: ئاین امر شاید مربوط به 10 سال پیش باشد که نشانه های آن را در مشاوره های خط تلفنی 1480 دیدیم که بیشتر شکایات نگرانی ها و مشکلات به این دست از روابط و مشکلات جنسی برمی گشت.
وی گفت: بنابر این پیش بینی کرده بودیم که چنین اتفاقات و آسیب هایی بیشتر شود اکنون هم اگر رصد و برنامه ریزی های ما انجام شود بهتر می توانیم آسیب های اجتماعی را برای آینده ارزیابی کنیم.

تبعات روانی «ازدواج سفید»

روان شناسان معتقدند رابطه ای که از طریق ازدواج سفید بوجود می آید موجب کاهش فرزندآوری می شود، بعلاوه سطح زندگی افراد تغییر می کند و خلاء روانی برای دختر را در پی داردو همچنین ممکن است شانس مادر شدن او را کاهش دهد و حتی به آسیب هایی مانند اعتیاد سوق پیدا کنند.
این در حالی است که مردان در صورت ترک چنین رابطه ای کمتر آسیب می بینند. در چنین ازدواج هایی امکان دارد که یکی از طرفین هر لحظه نسبت به ادامه این رابطه اظهار بی میلی کند و این امر موجب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به طرف مقابل به ویژه زنان می شود چرا که آنان بر حسب طبیعت خود دوست دارند روی فردی سرمایه گذاری عاطفی کنند که از ارزش لازم برخوردار باشد.
همچنین به اعتقاد برخی از روانشناسان، پسرها برای ارضای جنسی تن به این نوع زندگی می دهند، در حالی که هدف دختران و زنان متفاوت است و آن ها به ازدواج فکر می کنند.
استقلال جوانان از خانواده، بالارفتن سن ازدواج و پذیرش راحت تر روابء گریز از مراسم سنتی ازدواج و ترس از طلاق از دیگر دلایل رواج ازدواج سفید عنوان شده است.
بنابراین به نظر می رسد با آسان کردن ازدواج، ایجاد شغل، ایجاد فضای آشنایی سالم میان جوانان، امکان تهیه مسکن و... می توان جلوی «ازدواج سفید» و بسیاری آسیب های اجتماعی دیگر را گرفت و لازم است تا اعتماد در جامعه افزایش یابد چراکه بی اعتمادی منجر به فرار جوانان از ازدواج، خیانت و طلاق می شود.


منبع: فارس نیوز