تبیان، دستیار زندگی
بازیگران ویترین فیلم های سینمایی هستند و یكی از عوامل مهم كشاندن قاطبه مخاطب به سالن. پس هر چه بازیگران تواناتر و محبوب تر باشند سالن سینما هم شلوغ تر می شود. وانگهی هنگامی كه تعداد بازیگران خوب بیشتر باشد، رقابت برای ماندن بیشتر است و كیفیت بازی ها احتما
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ستاره های دهه نود

بازیگران ویترین فیلم های سینمایی هستند و یكی از عوامل مهم كشاندن قاطبه مخاطب به سالن. پس هر چه بازیگران تواناتر و محبوب تر باشند سالن سینما هم شلوغ تر می شود. وانگهی هنگامی كه تعداد بازیگران خوب بیشتر باشد، رقابت برای ماندن بیشتر است و كیفیت بازی ها احتمالا بالاتر می رود.

احمد رنجبر - بخش سینما و تلویزیون تبیان

این 9 نفر كسانی اند كه غالبا پیش از این دهه كار بازیگری را شروع كرده اند اما از سال 1390 به بعد نام شان در ذهن مخاطبان پی گیر سینما حك شد.حالا سوال این است كه از جمع كنونی كدامیك قدرت ستاره ماندن را دارند؟ آیا پیشنهادها و انتخاب های آن ها به گونه ای است كه نام و چهره شان را در گوشه ذهن مخاطب نگه دارد؟ یا پس از چند سال عرصه را به دیگران وا می گذارند؟ خطر وقتی جدی است كه می دانیم راه ورود استعدادهای جدید به عالم بازیگری هموارتر شده و حالا كار جوان های معروف سینما به مراتب سخت تر است.  این گزارش به بهانه اکران «سیانور» و درخشش پدرام شریفی تدوین شده است:

پدرام شریفی

پدرام شریفی

اولین بار در «ماهی و گربه» و در میان انبوه جوانانی سرخوش، بازی پدرام شریفی دیده شد. فیلم شهرام مكری مورد توجه ابراهیم حاتمی كیا قرار گرفت و او را مجاب كرد برای نقش داماد حاج حیدر «بادیگارد» انتخابش كند. «ماهی و گربه» به چشم بهروز شعیبی هم آمد و نتیجه اش شد استفاده از شریفی در یكی از نقش های اصلی و حساس «سیانور». فیلم از چهارشنبه هفته پیش اكران عمومی شده و اگر فیلم را ببینید متوجه می شوید شریفی دوست دارد تجربیات مختلف را خیلی زود ضمیمه كارنامه اش كند. او جزو نسل جدیدی از بازیگران سینمای ما است كه اگر با همین شیب و وسواس پیش برود، حالا حالاها حرف برای گفتن دارد. شانس خوبش این كه «متولد 65» هم بزودی اكران می شود و ملاك خوبی است برای پی بردن به تفاوت و ریزه كاری های بازی او.

محمدزاده

نوید محمد زاده

نوید محمد زاده پیش از «عصبانی نیستم» در تئاتر درخشیده بود اما تجربیات سینمایی اش مثل «در میان ابرها» آورده ای برایش نداشت. «عصبانی نیستم» توقیف شد اما در اكران جشنواره سی و دوم فجر استعدادش برای اهالی سینما و پی گیران عیان شد. محمد زاده جزو بازیگرانی است كه مورد توجه كارگردان های مهم قرار دارد. او امسال «لانتوری» و «خشم و هیاهو» را روی اكران سینماها داشته كه فضای این دو با «ابد و یك روز» بكلی متفاوت است و نشان از توانایی نوید محمد زاده دارد. او این روزها با گریم متفاوت جلوی دوربین «بدون تاریخ بدون امضا» است.

طباطبایی

طناز طباطبایی

كمی طول كشید تا طناز طباطبایی جای خود در سینما را پیدا كند. تا پیش از «مرهم» علیرضا داود نژاد فیلم و سریال زیاد بازی كرده بود اما هیچ كدام باعث چهره شدنش نشدند. مهم ترین فیلم «صداها» ی فرزاد متومن است و مهم ترین سریال «میوه ممنوعه» حسن فتحی.: طناز طباطبایی در جشنواره فیلم فجر برای «صداها» ، «رخ دیوانه» و «خشم و هیاهو» نامزد دریافت سیمرغ شده اما هنوز به این جایزه نرسیده. دو جایزه مهم برای «صداها» و «مرهم» از جشن انجمن منتقدان گرفته است. جایگاه او در سینما تثبیت شده اما این هنوز نتوانسته نسل قبلی بازیگران زن سینمای ایران را كنار بزند. علاقمند است نقش های متفاوت بازی كند كه نتیجه اش می شود «هیس دخترها فریاد نمی زنند» ، «مرهم» و «پنجاه قدم آخر». اخیرا فیلم «اروند» را روی اكران داشت اما جزو انتخاب بد خانم طباطبایی بحساب می آید.

جدیدی


امیرجدیدی

امیر جدیدی پیش از «آفریقا» تجربه ویژه ای در بازیگری نداشت. در فیلم هومن سیدی نقش جوانی عاصی را بازی كرد و چشم ها را دزدید.جدیدی برنده دیپلم افتخار بازیگری برای بازی در فیلم های سیزده و پایان خدمت در سی و دومین جشنواره فیلم فجر شده است . سال پیش برای بازی در فیلم من، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. امیر جدیدی از بازیگران با استعدای است كه توانایی اش را در فیلم هایی چون «اژدها وارد می شود» به رخ كشیده و نشان داده موفقیت در «آفریقا» و «سیزده» اتفاقی نبوده است. بازی او در «رخ دیوانه» هم به مذاق سخت پسندها خوش آمد و پایش را در سینما سفت كرد. همزمان با اكران «من» كه در آن نقش ویژه و خاصی دارد ، مورد توجه مسعود كیمیایی قرار گرفت و شد بازیگر اصلی «قاتل اهلی».

ساداتی

مینا ساداتی

پیش از آن كه مینا ساداتی در فیلم «عیار 14» توانایی اش را نشان دهد در «زخم شانه حوا» بازی كرده بود.او که سال پیش برای بازی در فیلم «امكان مینا» نامزد دریافت سیمرغ شد ، جزو بازیگرانی است كه گمان می رفت خیلی زود تبدیل به استار شود اما این اتفاق برغم زمینه فراهم شده رخ نداد. مهم ترین نقشی كه بازی كرد آمنه در فیلم «محمد رسول الله (ص)» است اما خیلی زود پذیرفت سریال «تنهایی لیلا» را بازی كند. سریال ضعیف لطیفی ضربه ای بد به كارنامه اش وارد كرد. او حالا «فروشنده» اصغر فرهادی را روی اكران سینماها دارد اما این نقش را باید جزو انتخاب های بد ساداتی دانست. بله؛ اندازه نقش در همكاری با اصغر فرهادی مهم نیست اما نه برای مینا ساداتی!  او نقشی فرعی دارد و كلا در سایه ایستاده.

سهیلی

ساعد سهیلی

ساعد سهیلی به خاطر سبقه پدرش در كارگردانی سینما، از بچگی با نور و صدا و تصویر آشنایی داشته است. بچه بود كه در «شب برهنه» پدر نقشی كوتاه بازی كرد و بعد از آن در «چارچنگولی» جلوی دوربین رفت اما در «گشت ارشاد» به پختگی رسید. مهم ترین جایزه ساعد سهیلی تندیس زرین جشن خانه سینما برای «چند متر مكعب عشق» است. برای «گشت ارشاد » و «رخ دیوانه» نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و یك جایزه هم از جشنواره بین المللی فیلم رَباط مراکش به خاطر بازی در«چند متر مکعب عشق » بدست آورد.: ساعد سهیلی جایگاه خود را در سینما تثبیت كرده به گونه ای كه برای «متروپل» مسعود كیمیایی انتخاب می شود و اتفاقا خوب بازی می كند. یا در فیلم كمدی «پنجاه كیلو آلبالو» نشان می دهد توانایی خنداندن مخاطب را دارد. همزمان «مالاریا» پرویز شهبازی وجه دیگری از توانایی او را هویدا می كند.

کی مرام

میلاد كی مرام

بعد از پایان دوره آموزش بازیگری، در «كوچه ملی» بازی كرد كه آورده ای برایش به ارمغان نداشت. فیلم «ملكه» محمد علی باشه آهنگر نامش را سر زبان ها انداخت. افت و خیز زیاد داشته اما جایگاهش در سینما تثبیت شده است. او چندی پیش «امكان مینا» را بر اكران سینماها داشت اما تلاش كمال تبریزی برای ساخت یك فیلم موفق به بار ننشست و كی مرام هم سودی از این همكاری نبرد. درتلویزیون سریال «بچه های نسبتا بد» شهرت عمومی او را سبب شد و باعث شد اخیرا برای بازی در سریال «چرخ فلك» ترغیب شود. كی مرام این روزها جلوی دوربین تهمینه میلانی در فیلم «ملی و راه های نرفته اش» است. كی مرام از جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «ملكه» تندیس اصلی گرفت و برای «خط ویژه» تندیس مكمل.درجشنواره فجر هم برای «خط ویژه» سیمرغ مكمل بدست آورده است.

ایزدیار

پریناز ایزدیاز

نام پریناز ایزدیاز در تلویزیون و با سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» سر زبان ها افتاد. پیش از آن در آثاری چون« یک مرد، یک شهر» ، «ماه در سایه»، «ورود آقایان ممنوع» و چند تله فیلم بازی كرد اما هیچ كدام به چشم نیامدند. ایزدیار هنوز به سیمرغ «ابد و یك روز» نرسیده بود كه با بازی در «شهرزاد» شهرت عمومی بدست آورد. سریال حسن فتحی نامش را سر زبان ها انداخته بود و حالا او چهره ای معروف لقب دارد. از این به بعد مسیر ایزدیار سخت است او در جشنواره فجر امسال «یك روز بخصوص» همایون اسعدیان را خواهد داشت و سوال این است كه چه كرده؟ سال پیش بازی پریناز ایزدیار در «ابد و یك روز» لایق سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن شناخته شد. این موفقیت در جشن خانه سینما هم تكرار شد.

کیایی

محسن كیایی

اولین بار در «بعد از ظهر سگی سگی» دیده شد اما آن قدر نبود كه مخاطب را به تحسین وادارد. كیایی جزو بازیگرانی است كه توان شان بر چهره ظاهری شان می چربد.  اوجش را در «بارکد» می توان دید كه بهترین و قدرتمندترین حضور سینمایی محسن کیایی است. او در این فیلم قرار است مکملی باشد برای بهرام رادان اما حتی در لحظاتی روی بازی رادان هم سایه می اندازد و چشم مخاطب را به سمت خود خیره می کند. كیایی فیلم سینمایی «نقطه كور» را در نوبت اكران دارد كه به تنهایی توانسته یك فیلم ضعیف را جان دارد كند و برای لحظاتی قابل دیدن! او در جشنواره امسال هم «یك روز بخصوص» همایون اسعدیان را خواهد داشت .