تبیان، دستیار زندگی
امروز پنجشنبه است و از همین الان عزم خود را جزم کرده اید که فردا حسابی تا لنگ ظهر بخوابید. اما غافلید از این امر که می توان با سحر خیزی چه در تعطیلات و چه در طول هفته برنده زندگی شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سحر خیزی سخت ترین کار دنیا نیست

امروز پنجشنبه است و از همین الان عزم خود را جزم کرده اید که فردا حسابی تا لنگ ظهر بخوابید. اما غافلید از این امر که می توان با سحر خیزی چه در تعطیلات و چه در طول هفته برنده زندگی شوید.

فرآوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان
سحر خیزی

چند روش آسان برای داشتن یک صبح راحت و پرثمر وجود دارد. چه کسی می داند؟ شاید رابطه عشق و نفرت از صبح شما تبدیل به یک عشق واقعی صددرصدی شود؛ به طوری که روزی شما به خودتان بگویید: «بالاخره یک روال صحیح و سازنده را برای صبح خودم پیدا کردم!»

فرآیند بیدار شدن خود را تغییر دهید

افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شود بازدهی بالاتری دارند و درنتیجه فعالیت بیشتری داشته و از موفقیت بیشتری برخوردار خواهند شد

اگر شما معمولا در ساعت 7 صبح از خواب بیدار می شوید، این فرآیند به شما کمک می کند تا از فردا ساعت 6:45 از خواب بیدار شوید. هنگامی که به بلند شدن از خواب در وقت جدید عادت کردید، ساعت برخاستن خود را به 6:30 تغییر دهید. با هر بار 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شدن، تقریبا بدون هیچ گونه تلاشی شما کم کم به یک فرد سحرخیز  تبدیل می شوید.
به طور کلی اولین کاری که باید انجام دهید این است که فرآیند بیدار شدن صبحگاهی  خود را تغییر دهید. به بیان دیگر تلاش کنید تا در صبح خود یک تحول بنیادی ایجاد کنید، برای مثال با بیدار شدن در ساعت 4 صبح. معمولا اگر عادت دارید تا ظهر بخوابید، این کار می تواند یک فرآیند دشوار باشد. 
شما با ایجاد تغییراتی کوچک می توانید به تغییراتی بزرگ برسید. آگاه تر شوید و به سطح بالاتری از شور و شوق برسید. پایبندی به چنین فرآیندهایی دقت شما را در زندگی بالا برده، به شما آرامش داده و کمک می کند تا بتوانید روش صحیح را در ایجاد تغییرات پایدار انتخاب کنید.

کارهایی که برای تان لذتبخش است، صبح انجام دهید

برخاستن از خواب در صبح زود به خودی خود دشوار است؛ حال تصور کنید برای انجام کاری که اصلا علاقه ای به انجام آن ندارید از خواب بلند شده اید... به نظر نمی رسد این کار کمتر از شکنجه باشد. به همین دلیل شما باید فرآیندی را برای بیدار شدن در صبح انتخاب کنید که پر از فعالیت های مورد علاقه شما باشد. چیزهایی که حال شما را بهتر می کنند و باعث پیشرفت شما در زندگی می شوند.

با خود فکر کنید چرا باید سحر خیز باشید؟

اگر انسان به اهمیت تغییر واقف نباشد، ایجاد هر نوع تغییر در زندگی اش مشکل خواهد بود پس باید از خودتان بپرسید: چرا زود بیدار شدن برای شما مهم است؟ چرا می خواهید از صبح خود بیشتر استفاده کنید؟ آیا به این مسئله اعتقاد دارید که ایجاد یک برنامه کامل صبحگاهی می تواند به شما کمک می کند؟

از شب برنامه ریزی کنید

برخاستن از خواب در صبح زود به خودی خود دشوار است؛ حال تصور کنید برای انجام کاری که اصلا علاقه ای به انجام آن ندارید از خواب بلند شده اید... به نظر نمی رسد این کار کمتر از شکنجه باشد

یکی از روش هایی که می توان بر این مشکل غالب شد آن است که انسان برای زمان قبل از خوابیدن خود برنامه ریزی کند. عاملی که باعث می شود کیفیت خواب و استراحت شما بهبود پیدا کند. در ادامه این مطلب شما با استراتژی هایی آشنا می شوید که کارآفرینان موفق برای به خواب رفتن و داشتن یک خواب خوب از آن استفاده می کنند.

*دلیل موفقیت افراد سحرخیز

- شانس بیشتری برای خوردن یک صبحانه عالی 

طبق نتایج تحقیقی از مرکز بهداشت دانشگاه هاروارد، افرادی که صبحانه نمی خورد بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار دارند. اگر صبح زود از خواب بیدار شوید زمان کافی برای خوردن یک صبحانه کامل را خواهید داشت.

- از سلامت جسمی و روحی مال شما

در مقاله ای از انجمن روانشناسی آمریکا بیان شده است افرادی که صبح زودتر از خواب بیدار می شوند از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردارند.

- بازدهی بالاتر خواهید داشت

افراد سحرخیز هم مانند بقیه بعداز ظهر انرژی خود را از دست می دهند، اما صبح خود را با بازدهی بالاتری آغاز می کنند. بنابر نتایج تحقیقات دانشگاه هاروارد، افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شود بازدهی بالاتری دارند و درنتیجه فعالیت بیشتری داشته و از موفقیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

- زمان بیشتری را در طول روز دارید

اگر هر روز صبح یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید، در طول سال 15 روز زمان بیشتر در اختیار خواهید داشت که می توانید این زمان اضافی را به ورزش، و خوردن صبحانه ، مطالعه اخبار یا هر کاری که دوست دارید اختصاص دهید.


منابع: وب‌سایت پنجره خلاقیت، سایت نیکو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.