تبیان، دستیار زندگی
این روزها کشاورزان زحمتکش افین سخت مشغول برداشت یاقوت سرخ از باغات این روستا هستند و فرصت مناسبی برای سفر به این روستا برای گردشگران فراهم شده است. رسیدن دانه های سرخ رنگ زرشک،چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیری در پایتخت زرشک ایران

این روزها کشاورزان زحمتکش افین سخت مشغول برداشت یاقوت سرخ از باغات این روستا هستند و فرصت مناسبی برای سفر به این روستا برای گردشگران فراهم شده است. رسیدن دانه های سرخ رنگ زرشک،چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

فرآوری: علیرضا عابدینی- بخش گردشگری تبیان
زرشک

روستای گردشگری افین یکی از 5 روستای هدف گردشگری استان خراسان جنوبی و یکی از 36 روستای هدف گردشگری کشور است. روستایی که در 40 کیلومتری شهر حاجی آباد شهرستان زیرکوه استان خراسان جنوبی قرار دارد. فاصله روستا با شهرستان قائن 80 کیلومتر و با بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی 115 کیلومتر است و با برخورداری از طبیعت جذاب و باغات بزرگ زرشک و دارا بودن جاذبه های تاریخی به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده است.
یکی از جاذبه های دیدنی روستا باغستان روستا به طول تقریبی 15 کیلومتر است. نمای درختان بسیار زیاد زرشک این باغستان که در هر فصل سال به رنگی دیده می شود ، بسیار زیبا و دلنشین است.

آب و هوا

آب و هوای این روستا خشک و سرد است که برای پرورش زرشک مناسب است و بر خلاف اقلیم واقع در منطقه که خشک و نیمه خشک است ، به علت وجود کوههای بلند در اطراف روستا و عبور دو رودخانه از آن روستای سر سبز و باطراوتی است.

سابقه کشت زرشک در روستا

اقتصاد روستای افین از سالیان دور بر مبنای محصول شاخص زرشک بوده است. با نگاهی به منابع تاریخی این طور برداشت می شود که اولین کشت و تولید زرشک بی دانه در روستای افین بخش زیرکوه قائن بنیان گذاشته شده و قدمت تاریخی دارد.

بیشترین زرشک تولیدی ایران

بیشترین زرشک تولیدی کشور در روستای افین به ثمر می رسد و برخورداری از این  نعمت های الهی ویژگی خاص این روستا به حساب می آید. درختچه زرشک دارای 2 تا 7 متر ارتفاع است و میوه آن قهوه ای ، قرمز یا زرد است. درختان زرشک در اوایل بهار به رنگ سبز ، در هنگام گل دهی به رنگ زرد و در پاییز و هنگام رسیدن میوه به رنگ قرمز در می آیند ، که جلوه های بی بدیلی از زیبایی را پیش چشم بینندگانشان قرار می دهد. این روزها کشاورزان زحمتکش افین سخت مشغول برداشت یاقوت سرخ از باغات این روستا هستند و فرصت مناسبی برای سفر به این روستا برای گردشگران فراهم شده است.

زرشک

تاریخچه روستا

آلفوس گابریل که در سال 1933 از این محل گذشته و در خصوص این روستا می‌گوید:« افین در گذشته شهری بزرگ بوده که ویرانه‌های شهر قدیم که در برابر دروازه‌های دهکده‌ی فعلی قرار دارد و بر اساس نقل قولهای محلی قرماسین نام داشته است». حمدالله مستوفی نیز حدود 700 سال پیش از افین دیدن کرده و زیبایی مسجد جامع این شهر را در کتاب نهضت القلوب ستایش کرده است. این روستا با وجود آثار تاریخی از جمله مسجد جامع، بافت تاریخی، آسیاب های آبی، قلعه و کاروانسرا و مزار چهار گنبد مجموعه ای از جاذبه های تاریخی را در خود گنجانده که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه ارتفاعات و همجواری با درختان زرشک مجموعه بی نظیری را پدید آورده است.

صنایع دستی

از صنایع دستی این روستا می توان به انواع قالی و قالیچه ، توربافی ، پارچه بافی و نیز انواع پارچه های كرباسی كه از آن لباس و پوشیدنی تهیه می كنند ، اشاره كرد.منابع : زیرکوه نیوز، تیشینه ، مهر، سیری در ایران