تبیان، دستیار زندگی
چند روز پیش و در خلال آتش بس حلب، جنگنده های ترکیه به مناطق شمالی سوریه حمله کردند و غیرنظامیان کُرد را به خاک و خون کشیدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اردوغان: از تجاوزم چشم پوشی می کنم! 

چند روز پیش و در خلال آتش بس حلب، جنگنده های ترکیه به مناطق شمالی سوریه حمله کردند و غیرنظامیان کُرد را به خاک و خون کشیدند.

بخش سیاست تبیان

اردوغان، تجاوز، موصل، کردها، غیر نظامیان، حلب، جنگ، سوریه، عراق، آتش بس، رئیس جمهور ترکیه

رئیس جمهور ترکیه در سخنانی خطرناک گفت : "موصل برای ماست"، حالا از موضع خود کوتاه آمده و گفته که حتی اگر این کار بر قلبش فشار بیاورد، ولی به حدود جغرافیایی دیگر کشورها احترام می گذارد.

"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه ساعتی پس از اظهارنظر عجیب و جنجالی در خصوص مالکیت موصل، حرف های خود را با لحنی عجیب تر پس گرفت. اردوغان گفته بود که مرزهای شمالی عراق در استان موصل «با نظر مثبت ما» تعیین نشده و این استان نفت خیر متعلق به ترکیه است.

اردوغان که در استان بورسا به سر می برد،ساعتی

پس از آن ارتش سوریه تهدید کرد که در صورت ورود مجدد جنگنده های ترکیه، آنها را ساقط خواهد کرد.

بعد این حرف خود را که رسماً به معنای تمایل به الحاق بخشی از خاک یک کشور مستقل به خاک کشورش بود، حرف خود را پس گرفت. اردوغان گفته: «به مرزهای جغرافیایی همه دولت ها احترام می گذاریم حتی اگر این کار بر قلب ما فشار بیاورد.» موصل زمانی جزئی از امپراتوری عثمانی بوده؛ این امپراطوری پس از شکست در جنگ جهانی اول، از هم پاشید.

اردوغان به عملیات ارتش کشورش در همسایه دیگر یعنی سوریه هم اشاره کرد و گفت که پس از آزادی جرابلس، ارتش به سمت «الباب» روانه خواهد شد؛ رئیس جمهور ترکیه گفت که از هدف از این پیش روی، ایجاد منطقه ای امن در زمین های نزدیک مرز ترکیه خواهد بود.

دولت ترکیه پیش از این به صورت جدی پیگیر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در خاک سوریه و بالای سر تروریست های مورد حمایت خود بود؛ درخواستی که با مخالفت دمشق و عملیات مشترک نیروی هوایی روسیه و سوریه ناکام ماند.

چند روز پیش و در خلال آتش بس حلب، جنگنده های ترکیه به مناطق شمالی سوریه حمله کردند و غیرنظامیان کُرد را به خاک و خون کشیدند. پس از آن ارتش سوریه تهدید کرد که در صورت ورود مجدد جنگنده های ترکیه، آنها را ساقط خواهد کرد.


منبع : عصر ایران