تبیان، دستیار زندگی
کتاب «گلستان یازدهم» جدیدترین اثر مهناز ضرابی زاده خالق کتاب دختر شینا و خاطرات همسر شهید علی چیت سازیان است که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوشتن زندگی شهید چیت‌سازیان آرزوی بزرگ زندگی‌ام بود

کتاب «گلستان یازدهم» جدیدترین اثر مهناز ضرابی‌زاده خالق کتاب دختر شینا و خاطرات همسر شهید علی چیت‌سازیان است که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
title

مرتضی سرهنگی، مدیر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری می‌گوید: کتاب خاطرات زنان صدای جنگ را بلندتر و رساتر می‌کند و ادامه می‌دهد: روایت‌های زنانه از جنگ به تدریج افق دیگری پیش روی مخاطبانِ خود می‌گشایند و بی‌شک «گلستان یازدهم» از نمونه‌ها و شاخصه‌های موفق این مسیر است. از مشخصه‌های کتاب می‌توان به نوبودن موضوع، داشتن رمانس ملایم در داستان، جالب بودن سوژه و قلم شیوای نویسنده اشاره کرد که خواننده را با خود همراه می‌کند.

مدیر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری معتقد است: در دفاع مقدس زنان هستند که ساک همسران، پدران، پسران و برادرانشان را می بندند و استقامت زنان در پشت جبهه باعث می‌شود مردان مقاومت بیشتری در برابر دشمن داشته باشند. بیشتر زنان با اینکه به لحاظ جغرافیایی فاصله زیادی از جهه‌های جنگ دارند ولی انگار دوشادوش مردان علیه دشمن می‌جنگند.

سرهنگی در ادامه تاکید کرد: «خاطره» نزدیک‌ترین روایت جنگ و مقدمه شناخت جنگ است. در دنیا به موازات اینکه سربازان پیر می‌شوند خاطرات آنها را جمع‌آوری می‌کنند تا از این طریق همواره آنها را زنده و جوان نگاه دارند. در ادبیات جنگ انرژی پایان‌ناپذیری وجود دارد که جامعه با تکیه بر آن می‌تواند مشکلات را حل کند.

نوشتن زندگی شهید چیت‌سازیان آرزوی بزرگ زندگی‌ام بود

نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» گفت: از سال‌ها قبل مشتاق وعلاقه‌مند به نوشتن خاطرات زندگی شهید چیت سازیان بودم و حتی این اواخر برایم به یک آرزوی بزرگ تبدیل شده بود.

ضرابی‌زاده درباره این کتاب می‌گوید: این اثر دربردارنده خاطرات مشترک خانم پناهی روا و شهید چیت‌سازیان از زمان آشنایی، ازدواج ودوران کوتاه زندگی مشترک و شهادت برادرهمسر ونیز شهادت خود شهید چیت‌سازیان است و البته مروری هم به سال‌های بعد از شهادت ایشان و زندگی خانم پناهی روا دارد.  همچنین باید اذعان بدارم که زندگی مشترک شهید چیت‌سازیان یکی از موضوعات جذاب است، زیرا فرزند ایشان 37 روز پس از شهادت پدرشان به دنیا آمدند.

نویسنده کتاب «دختر شینا» درباره شروع نگارش کتاب نیز اظهار داشت: قبل از آغاز تدوین و نگارش کتاب دختر شینا، تصمیم داشتم خاطرات خانم پناهی روا را بنویسم حتی برای انجام مصاحبه تلفنی با ایشان گفت و گو داشتم که البته در آن زمان ایشان نپذیرفتند.

وی ادامه داد: بعد از کتاب دختر شینا به دنبال سوژه‌های جدید و بکری در حوزه نقش زنان در جنگ بودم و تاکیدم همواره بر استمرار بر همین راهی بود که از کتاب  دختر شینا آغاز کرده بودم؛ در میان این تکاپوها برای انتخاب سوژه به من اعلام شد که خانم فرزانه مردی حدود سیزده ساعت گفت‌و گو با خانم پناهی روا انجام داده‌اند که با توجه به علاقه شخصی ام برای جمع آوری و نگارش خاطرات خانم پناهی،  با اشتیاق پیشنهاد نگارش این اثر را پذیرفتم.زیرا از سال ها قبل مشتاق و علاقه مند به خاطره نگاری خاطرات  زندگی شهید چیت سازیان بودم و حتی این اواخر به یک آرزو بزرگ تبدیل شده بود.البته پس از گوش دادن به فایل‌ها لازم دیدم بار دیگر با راوی خاطرات گفتگو کنم.

ضرابی‌زاده درباره عنوان کتاب «گلستان یازدهم» نیز افزود: برای انتخاب اسم کتاب خیلی فکر کردم و عنوان های مختلفی را پیشنهاد نمودم که برخی از آن ها را خانم پناهی نپسندیدند. زیرا هر دوی ما دوست داشتیم عنوانی باشد که به نوعی شخصیت سردار شهید چیت‌سازیان را معرفی کند ، از طرفی جذاب و با مطالب کتاب نیز هماهنگ و از کلیشه‌های مرسوم نیز به دور باشد. در این کتاب نقل شده که خانم پناهی مدتی برای اینکه در کنار همسرش باشد به دزفول می‌روند و در آنجا در کوچه‌ای به نام گلستان یازدهم زندگی می کنند.آن دوران زیباترین و قشنگ ترین لحظات زندگی مشترک آنها رقم می خورد. به یاد آن دوران خاطره ساز اسم کتاب را گلستان یازدهم گذاشتیم که علاوه بر این می تواند معانی زیاد و متفاوتی را به ذهن متبادر سازد.

این نویسنده درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های دو اثر«دختر شینا» و «گلستان یازدهم» نیز اظهار داشت: در هر دو اثر راویت ساده و صمیمی را انتخاب نمودم، اما در «گلستان یازدهم» به جزئیات بیشتری توجه نموده و همچنین به فرهنگ و عقاید مردم در دهه60 چه در بعد زندگی فردی و چه در بعد زندگی اجتماعی‌ بیشتر پرداخته شده است. از تفاوت‌های دیگر این دو اثر باید گفت که در«گلستان یازدهم» برای نگارش کتاب تلاش کرده‌ام از آن سیر خطی و مرسومی که در اکثر کتاب‌های خاطرات موجود است فاصله گرفته، رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنم.

کتاب «گلستان یازدهم» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌ است.


منبع: خبرگزاری تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .