تبیان، دستیار زندگی
مطالعات نشان داده است، شیوع سرطان روده بزرگ جمعیت هایی كه میزان زیادی كلسیم در رژیم روزانه مصرف می كنند( مثل سوئدی ها) كمتر است. كلسیم در روده ها از سرطانی شدن سلول ها جلوگیری می كند و جذب دوباره اسیدهای صفراوی را كاهش می د...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش آنتی اکسیدان ها در پیش گیری از سرطان

مطالعات نشان داده است، شیوع سرطان روده بزرگ جمعیت هایی كه میزان زیادی كلسیم در رژیم روزانه مصرف می كنند( مثل سوئدی ها) كمتر است. كلسیم در روده ها از سرطانی شدن سلول ها جلوگیری می كند و جذب دوباره اسیدهای صفراوی را كاهش می دهد.

مصرف غذاهای حاوی آنتی اكسیدان ، از بروز سرطان ممانعت می كند. بتا كاروتن(كه رنگ زرد هویج ناشی از آن است)، ویتامینC(در سبزی ها و میوه های تازه فراوان است) و ویتامینE (در روغن های گیاهی و برگ های سبز و دانه ها موجود است) . مانع بروز سرطان ، خصوصاً سرطان روده می شوند. كسانی كه رژیم آنها مملو ازسبزیجات، سالادهای تازه و روغن زیتون است ، مطمئن باشند كه خیلی كمتر احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند.

آنتی اكسیدان ها چگونه عمل می كنند؟

1- از سلول های روده محافظت می كنند.

2- مواد سرطانزای تولید شده در بدن را از بین می برند.

3-  تكثیر سلول های سرطانی را كاهش می دهند.

بتاكاروتن

یك ضد سرطان قوی است كه توصیه می شود 15 تا 25 میلی گرم از آن در روز مصرف شود. مواد غذایی حاوی بتاكاروتن؛ سیب زمینی شیرین، هویج، طالبی، گرمك، كدو تنبل، انواع كدو، اسفناج، كلم، انبه، فندق و گریپ فروت قرمز می باشد. سعی كنید روزی یك  یا دو عدد هویج و یك عدد كدو در سالادتان ریز كنید و گاهی به جای كاهو، سالاد اسفناج تهیه كنید.

ویتامینC

برای مقابله با بروز سرطان عالی است. ویتامینC ، تولید نیتروزآمین را كه یك ماده سرطانزا است، كاهش می دهد. این ماده در اثر مصرف زیاد محصولات گوشتی مثل سوسیس و كالباس به مقدار زیاد وارد بدن می شود. كیوی، پرتقال تازه، نارنگی ، خربزه، گریپ فروت، لیمو ،  توت فرنگی و طالبی از میوه های دارای ویتامینC زیاد هستند و از سبزیجات؛ كلم بروكلی، فلفل سبز، كلم پیچ و گوجه فرنگی ، ویتامینC زیادی دارند.

ویتامینE  

نیز مانندC، ضد سرطان است و مصرف كم آن به همراه كمبود سلنیم ،  بروز سرطان را در زنان 10 برابر می كند. و این آمار تكان دهنده است و الزام مصرف آنرا مطرح می كند. روزانه 200 تا 400 واحد از این ماده باید مصرف شود. بهترین منبع غذایی آن روغن جوانه گندم، روغن ذرت، روغن سویا، روغن زیتون، لوبیا سبز، نخود تازه و آرد گندم كامل و كره طبیعی و جگر است. برای دریافت ویتامینE  ، كره برای كودكان، و سبزیجات و جگر برای بزرگسالان توصیه می شود.

اگر از قرص ویتامینEاستفاده می كنید ،حتماً دقت كنید كه نام آنd آلفاتوكوفرول باشد كه منشاء گیاهی دارد.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.