تبیان، دستیار زندگی
پنیرهای فرانسوی از تنوع زیادی برخوردار بوده و البته طرفداران بی شماری دارند. یکی از این پنیرها کممبر است که امروزه در ایران توسط برخی شرکت ها تولید می شود و همچنین در هایپرمارکت ها به فروش می رسد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواص پنیر فرانسوی کممبر

پنیرهای فرانسوی از تنوع زیادی برخوردار بوده و البته طرفداران بی شماری دارند. یکی از این پنیرها کممبر است که امروزه در ایران توسط برخی شرکت ها تولید می شود و همچنین در هایپرمارکت ها به فروش می رسد. این پنیر علاوه بر طعم خوب خود خواصی نیز دارد که در ادامه اشاره می شود.

فاطمه مهدی پور - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
پنیر کممبر

کممبر و کلسترول

پنیر کممبر تأثیر زیادی روی افزایش کلسترول ندارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که مصرف روزانه 60 گرم از این پنیر یعنی دو سهم غذایی؛ تغییری در چربی خون افرادی که کلسترول نرمالی دارند ندارد. به عقیده محققان اسیدهای چرب لبنی آن در حفظ سلامت قلب موثر است. ترکیبات پربیوتیکی و پروبیوتیکی موجود در کممبر باعث بهبود عملکرد روده ها و به ویژه سوخت و ساز کلسترول می شود.

کممبر زیاد چرب نیست

پنیر فرانسوی کممبر جزو پنیرهای کم چرب محسوب می شود. کممبر 45 درصد از 22 درصد مواد چرب تشکیل شده است که کمتر از چربی موجود در پنیرهای سفت مانند گرویر است. پنیرهایی مانند کممبر که بافت نرمی دارند حاوی آب بیشتری هستند در نتیجه چربی آن ها کمتر است. این پنیر خواص پنیرهای دیگر را بدون تحمیل چربی به بدن می رساند. البته حرفمان به این معنی نیست که در مصرف آن زیاده روی شود. یک هشتم این پنیر یعنی معادل یک سهم 30 گرمی کافی است.

کممبر: کلسیم و ویتامین ها

ترکیبات پربیوتیکی و پروبیوتیکی موجود در کممبر باعث بهبود عملکرد روده ها و به ویژه سوخت و ساز کلسترول می شود

کممبر حاوی ارزش غذایی چشمگیری است. باید گفت که این پنیر منبع کلسیم است. یک سهم غذایی کممبر (30 گرم) 20 درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم را برطرف می کند. این پنیر همچنین حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مانند ویتامین A ،D ،B6 ،B9 ،B12، زینک، سلنیوم و ید است. کممبر پروتئین، چربی و کلسیم به بدنتان می رساند که برای سلامتی آن لازم است.

همه بخش های کممبر خوردنی است

یکی از مزایای این پنیر فرانسوی این است که می توان آن را به صورت کامل حتی لایه رویی آن را نیز خورد. به این ترتیب دورریز ندارد. می توان از فلور موجود در لایه رویی آن استفاده کرد. محققان به این نتیجه رسیده اند که فلور خواص جالب توجهی دارد. این فلور حاوی پروبیوتیک هایی است که به تنظیم عملکرد فلور روده ها کمک می کنند و برای دستگاه گوارش مفید هستند.
اگر در کشورهایی زندگی می کنید که به پنیر اصل دسترسی دارید آن را در برنامه غذایی تان بگنجانید. اگر در ایران هستید که می توانید از کافه پنیرها یا هایپرمارکت ها این پنیر را تهیه کنید و یا از محصولات وطنی آن استفاده کنید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.