تبیان، دستیار زندگی
دانستن کمک های اولیه به منظور کمک به آسیب دیدگان ناشی از حوادثی نظیر زلزله، سقوط از کوه و تصادفات ضروروی است. زمان وقوع تصادف، بروز زلزله و سقوط از کوه و حوادثی نظیر نزاع شدید،....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صادقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کیوسک حیات دستاورد تقدیری دبستان نور علوی

کیوسک حیات دستاورد برتر دبستان نور علوی

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 185 گروه به عنوان گروه های تقدیری در بخش های سمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های تقدیری برگزیده و معرفی شدند.
 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های تقدیری علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  
مقطع: دوره دبستان
موضوع: کیوسک حیات
نام مدرسه: نور علوی
نام استاد: خانم ریحانه صانعی
دانش آموزان: کوروش آقازاده، آرتین آقایی نهری، کیان علی خادمی،علی سینا فهیم، محمد امین محبوبی

فراگیری کمک های اولیه
دانستن کمک های اولیه به منظور کمک به آسیب دیدگان ناشی از حوادثی نظیر زلزله، سقوط از کوه و تصادفات ضروروی است. 
زمان وقوع تصادف، بروز زلزله و سقوط از کوه و حوادثی نظیر نزاع شدید، تنها افرادی می توانند بلافاصله به امداد فرد مصدوم بپردازند که در نزدیکی وی قرار دارند. در بسیاری از موارد حادثه آن قدر سریع اتفاق می افتد و میزان صدمه و جراحت به حدی است که باید بلافاصله به فرد مصدوم کمک کرد یا لااقل تلاش کرد از خونریزی های ناشی از مصدومیت فرد آسیب دیده تا حد زیدی کاسته شود. 

در بسیاری از موارد حتی ما در مقام افراد عادی نمی دانیم چطور باید یک بیماری را که دچار سکته شده یا ستون فقرات وی در یک تصادف شدید آسیب دیده به کنار خیابان منتقل کنیم تا آمبولانس سر برسد، بعضاً نیز پیش می آید که با یک نفس مصنوعی ساده فرد مصدوم از مرگ رهایی می یابد.

کیوسک حیات دستاورد برتر دبستان نور علوی

شخص کمک دهنده نیازی به داشتن اطلاعات پزشکی یا پرستاری ندارد. همه افراد می توانند با آموختن اصول کمک های اولیه و انجام کمک صحیح و به موقع، چه بسا باعث جلوگیری از مرگ حتمی مصدومین یا شدت یافتن عوارض مختلف شوند. 
عدم آگاهی ما در مواقعی که نیاز به کمک های اولیه است ممکن است به دلیل مرگ فرد مصدوم در محل حادثه پشیمانی به بار بیاورد. علاوه بر این حس نوع دوستی می تواند و باید ما را ترغیب به یادگیری مبانی کمک های اولیه کند. اما کمک های اولیه چیست و چرا آموزشکمک های اولیه به افراد جامعه ضروری و حیاتی است؟
 
کمک های اولیه، مجموعه اقدامات و مراقبت هایی است که هنگام وقوع حادثه صورت می گیرد. هدف اصلی از این اقدامات جلوگیری از مرگ، پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت ضایعات، صدمات و عوارض بعدی یا کاهش درد و رنج مصدوم پیش از ارجاع به پزشک و پیش از انتقال به مراکز درمانی است، این اقدامات می توانند شامل اقدامات جسمی یا روحی باشند. 
هدف امدادگر، نجات یا زنده نگاه داشتن شخص یا اشخاص آسیب دیده است. در راستای این هدف اصلی، یک امدادگر باشد. 

جعبه کمک های اولیه از جمله ملزوماتی است که یک امدادگر بیاد همراه خود داشته باشد و افراد عادی نیز باید برای خانه خود آن را تهیه کنند. به طور کلی یک جعبه کمک های اولیه بر حسب نوع نیاز، دارای لوازم و وسیایل گوناگونی است. 
برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید.
  
بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی