تبیان، دستیار زندگی
نشست بررسی آثار «علی اکبر صادقی» جمعه ۲۶ شهریور در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقاشی که مدادرنگی را کنار نگذاشت

بزرگداشت علی اکبر صادقی

نشست بررسی آثار «علی اکبر صادقی» جمعه 26 شهریور در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

فراوری: سمیه رمضان ماهی- بخش هنری تبیان

علی اکبر صادقی

علی اکبر صادقی متولد 1316 تهران است. در دوران دبیرستان زیر نظر آواک هایراپتیان نقاشی آبرنگ را آموخت.

در سال 1337 در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل خود را ادامه داد. سپس در سال 1338 سبک ویژه ای را در هنر ویتره ای یا شیشه بند منقوش با حال و هوای سبک ایرانی ابداع کرد.

او سالها به شیوه های گوناگون در زمینه های مختلف نقاشی همچون ساختن آفیشن فیلم، گرافیک تبلیغاتی و جعبه سازی، جلد کتاب کار کرد.

صادقی پس از پایان تحصیل از دانشکده هنرهای زیبا به پیشنهاد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دست به ساخت چند فیلم نقاشی متحرک زد. وی فعالیت هنری را سال 1350 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با فیلم نقاشی متحرک به نام "هفت شهر" آغاز کرد و برای چند کتاب تصویر کشید او در این هنگام در زمینه نقاشی متحرک، تصویرگری کتاب، نقاشی آبرنگ و رنگ و روغن چیره دست بود.

صادقی علاوه بر کارهای تصویری، چند کتاب هم برای کانون منتشر کرد.

او همچنین در تهیه چند فیلم برای کانون شرکت داشت که در آنها از شیوه خاص نقاشی خود بهره گرفت. این فیلم ها در جشنواره های جهانی مورد استقبال فراوان قرار گرفت و 15 جایزه را از آن خود نمود. او همچنین 4 جایزه بین المللی برای تصویر گری کتاب نیز دریافت کرد.

علی اکبر صادقی

در سال 1356 صادقی فیلمسازی را بکلی کنار گذاشت و به نقاشی به سبک سورئالیسم روی آورد و در سال 1367 پس از سالها دور بودن از نقاشی آبرنگ آن را از سر گرفت.

صادقی کارهای اولیه نقاشی اش را با آب رنگ انجام داد ولی از زمانی که وارد دانشکده هنرهای زیبا شد، استفاده از رنگ روغن را در کارهای تصویری خود آغاز کرد.

جایزه اول تصویرگران کتاب آسیا در سال 1978 برای کتاب "عبادتی چون تفکر نیست"، جایزه اول جشنواره لایپزیک در سال 1980 به عنوان زیباترین کتاب پیروزی و جایزه اول گرافیک برای بهترین تصویر گری کتاب سال تهران در سال 1368 از جمله جوایزی است که صادقی دریافت کرده است.

تا کنون نمایشگاه های متعددی از آثار این هنرمند در داخل و خارج از کشور برپا شده اند.

با توجه به تاثیر گذاری زیاد استاد صادقی خانه هنرمندان برای ایشان نشستی هنری برپا کرد تا به بررسی دوران کاری وی بپردازد.

این نشست جمعه 26 شهریور در خانه هنرمندان ایران با حضور هنرمندان و علاقمندان به آثار این هنرمند برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به اهمیت قدردانی از هنرمندان گفت: وظیفه هر جامعه ای است که قدر بزرگان هنر و فرهنگ سرزمین خود را بداند؛ چراکه بزرگان فرهنگ و هنر می توانند ارزش های تاریخی و آیینی ما را به زیبایی به تصویر بکشند و آن را برای نسل های پس از خود ماندگار کنند. گذشتگان ما نیز تا به امروز آثار فرهنگی و هنری ارزشمندی برای ما به ارث گذاشته اند که ما امروز به واسطه آنها در دنیا شناخته می شویم  و اعتبار کسب کرده ایم.

مهم ترین دوره فعالیت صادقی به دوران فعالیت او در کانون پرورش فکری کودکان بر می گردد، دورانی که در کانون آثار ارزشمند بسیاری آفریده شد؛ به طوری که با وجود ممیز، کیارستمی، شیوا، صادقی و چندی از هنرمندان بزرگ دیگر در کانون، مقطع افتخارآمیزی برای هنر این سرزمین خلق شد که در دنیا شناخته شده است.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به علی اکبر صادقی گفت: استاد علی اکبر صادقی یکی از هنرمندان بزرگی است که با خلق آثار ارزشمند خود، افتخارات بسیاری را برای جامعه ما به ارمغان آورده است. نام استاد صادقی امروز نه فقط در داخل مرزهای این سرزمین بلکه نام و آوازه این استاد بزرگ امروز بیرون از مرزهای این سرزمین نیز به خوبی در میان جهانیان می درخشد.

در ادامه این مراسم محمود اسعدی دبیر همایش چهره های ماندگار با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار ماندگار هنرهای تجسمی گفت: نمایشگاه آثار ماندگار هنرهای تجسمی که آثار 18 هنرمند فرزانه این سرزمین است به زودی در ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی برپا می شود تا جهانیان به درک بهتر و دقیق تری نسبت به هنرهای تجسمی این کشور دست پیدا کنند.

وی درباره برگزاری نشست های تخصصی چهره های ماندگار هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان ایران نیز گفت: در واقع برگزاری نشست های تخصصی چهره های ماندگار هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان ایران پیش درآمدی برای برگزاری یک همایش بزرگ برای هنرمندان تجسمی است که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

در بخش دیگری از این مراسم قباد شیوا با اشاره به «انسان هنرمند» گفت: انسان هنرمند یعنی ابتدا باید انسان بود و به شرط انسان بودن می توان هنرمند بود. صادقی قبل از هر چیز انسان خوبی است. انسانی ساده و باشعور و باسواد، بی شک هنری که از این انسان آفریده می شود، هنری والا و ارزشمند است که قابل تقدیر و ستایش است.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: آشنایی من با علی اکبر صادقی به دهه 40 برمی گردد. صفا و انسانیتی که من در ایشان دیدم تا به امروز در کمتر کس دیگری دیده ام. انسانی خاکی که جز خوبی رفتاری از او سر نزده است، ویژگی های اخلاقی استاد صادقی بیشمار است که نمی توان همه ی آنها در این مدت زمان کوتاه به زبان آورد.

قباد شیوا با اشاره به سبک هنری و فعالیت علی اکبر صادقی گفت: صادقی در شرایط هنری کشور ما یک هنرمند مستقل است. بر خلاف بسیاری از هنرمندان دیگر که به تقلید از جریان های هنری غرب می کوشند به پیروی از آنها در هنر و خلق اثر گام بردارند، صادقی اما هیچ وقت در مسیر انتزاعی و مکتبی گام بر نداشت و تنها براساس میل و سلیقه خود به هنر پرداخت.

وی در پایان گفت: صادقی فرهنگ بصری ما را به عنوان یک هنرمند ایرانی توسعه داده است، روح آثار صادقی روح همان آثار گذشته ما اما به سبک و سیاق جدید و زبان امروز است.

علی اکبر صادقی

در ادامه این مراسم نصرالله افجه ای با اشاره به آغاز کار صادقی در وادی هنر گفت: اکبر صادقی کمتر از پنج سال سن داشت که با مداد رنگی خود دائم نقاشی می کرد و بعد از گذشت حدود پنجاه سال و بیشتر هنوز نیز مداد رنگی های خود را کنار نگذاشته است.

وی با اشاره به مهم ترین دوره فعالیت علی اکبر صادقی گفت: مهم ترین دوره فعالیت صادقی به دوران فعالیت او در کانون پرورش فکری کودکان بر می گردد، دورانی که در کانون آثار ارزشمند بسیاری آفریده شد؛ به طوری که با وجود ممیز، کیارستمی، شیوا، صادقی و چندی از هنرمندان بزرگ دیگر در کانون، مقطع افتخارآمیزی برای هنر این سرزمین خلق شد که در دنیا شناخته شده است.

نصرالله افجه ای با اشاره به تاثیرپذیر خود از علی اکبر صادقی گفت: صادقی دوره های مختلفی در کارنامه خود دارد و در سبک های هنری بسیاری آثاری خلق کرده است. در این میان من شیفته سبک واقعی و رئال کارهای صادقی بودم، نقاشی های رئال صادقی چیزهای بسیار زیادی به من یاد داد و تاثیر بسیار زیادی روی من گذاشت و تا به امروز نیز این تاثیر در من زنده است.

در این مراسم علی اکبر صادقی نیز در سخنانی کوتاه با تشکر از حضور همه دوستداران هنر در این مراسم گفت: هنرمندان نیز به نوعی رسولانی از طرف خداوند هستند تا زیبایی های بی کران این دنیا را برای بشر به تصویر بکشند.

وی گفت: من عاشق ایران، خلیج فارس و انسان هستم، انسان به معنی تمامی انسان ها. انسان ها فرزندان خداوند هستند و خداوند انسان ها را دوست دارد.

علی اکبر صادقی در پایان افزود: من فقط کمی نقاش هستم اما بیشتر به ایرانی بودنم افتخار می کنم، می توانم بگویم اگر ما از بیرون جو به کره زمین نگاه کنیم، تنها جایی که نور از آن می بارد ایران است از پهلوانان و بزرگان، از سعدی، مولانا و عباس کیارستمی ها. باید با تمام وجود قدر این سرزمین بزرگ را بدانیم.


منابع: مهر/ همشهری آنلاین