تبیان، دستیار زندگی
امروز طی نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی، برنامه های سراسری کشور در امر بزرگداشت هفته دفاع مقدس، توسط سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر رئیس محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس ستاد مرکزی این بزرگداشت بازخوانی و اعلام شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دفاع مقدس مظهر عقلانیت است

امروز در نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی، برنامه های سراسری کشور برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس، توسط سردار سرتیپ بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و رئیس ستاد مرکزی این بزرگداشت بازخوانی و اعلام شد.

صادق جعفری - بخش فرهنگ پایداری تبیان
کارگر


تبیین سرفصل برنامه های ویژه و عمومی پیش بینی شده وزارت خانه ها، سازمان ها و نهادهای لشکری و کشوری، سازمان های مردم نهاد و کلیه استان ها در پاسداشت سی و ششمین سالروز هفته دفاع مقدس از جمله موضوعات این نشست خبری بود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفتمان، تجلیل و تکریم، تبلیغ و اطلاع رسانی را سه رویکرد اصلی هفته دفاع مقدس دانست.

یکی از ابعاد مغفول مانده در روایت دفاع مقدس تدبیر، حکمت و عقلانیت سال های دفاع مقدس بوده است چراکه ما بیشتر در این سال ها به مسائل احساسی پرداخته و از عقلانیت جاری در عملیات های دفاع مقدس غافل بوده ایم. امروز باید بیشتر به ابعاد بپردازیم و بپرسیم چقدر توانسته ایم از ظرفیت این فرهنگ که امروز دیگر کشورهای جهان را نجات داده است، استفاده کنیم

گفتمان، تجلیل و تبلیغ سه رویکرد اصلی هفته دفاع مقدس است

31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.
سردار بهمن کارگر رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس ضمن تشریح 800 ویژه برنامه این ستاد شعار امسال هفته دفاع مقدس را «ما آماده ایم» اعلام کرد.
وی در ابتدای این نشست ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و تأکید بر نقش ویژه رسانه ها در انجام مأموریت های بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس، به دو مأموریت اصلی این بنیاد از نگاه رهبر انقلاب پرداخت و تأکید کرد: ما علاوه بر جلوگیری از نابودی خون ایثارگران و دستاوردهای دفاع مقدس باید جلوی انحراف در انتقال این مفاهیم را هم بگیریم.


دفاع مقدس مظهر عقلانیت است


 یکی از ابعاد مغفول مانده در روایت دفاع مقدس تدبیر، حکمت و عقلانیت سال های دفاع مقدس بوده است چراکه ما بیشتر در این سال ها به مسائل احساسی پرداخته و از عقلانیت جاری در عملیات های دفاع مقدس غافل بوده ایم. امروز باید بیشتر به ابعاد بپردازیم و بپرسیم چقدر توانسته ایم از ظرفیت این فرهنگ که امروز دیگر کشورهای جهان را نجات داده است، استفاده کنیم.
همنین امسال تلاش شده در حوزه فضای مجازی به نسبت سال های قبل ورود بیشتری شود به خصوص در زمینه استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی فعالیت هایی از طریق NGO ها سامان دهی شود.

سردار کارگر در ادامه  برنامه های دیگری همچون «نشست های تخصصی و هم اندیشی در سراسر کشور»، «برنامه های تحلیلی در دانشگاه ها و صداوسیما»، «کارگاه های تخصصی خانواده و آسیب های اجتماعی با استفاده از الگوی رفتاری دفاع مقدس» و «سخنرانی فرماندهان و پیشکسوتان در مساجد، مدارس و نمازهای جمعه» را از دیگر برنامه های این ستاد برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس برشمرد.

غبارروبی گلزار شهدا و تجلیل از خانواده شهدا و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس هم از برنامه های ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر در ادامه با ارائه آماری درباره جزئیات 800 برنامه این ستاد در هفته دفاع مقدس به رونمایی 32 فیلم کوتاه و مستند، نمایش 11 تابلو نقاشی نفیس، برگزاری 40 مراسم تجلیل از ایثارگران، 40 همایش بزرگ دفاع مقدس، 32 نشست تخصصی و برگزاری 40 شب خاطره در طول هفته دفاع مقدس هم اشاره کرد.

آبروی کوچه ها


تولید 797 برنامه ویژه هم سهم صداوسیما در بزرگداشت هفته دفاع مقدس خواهد بود که یکی از آن ها طرح «آبروی کوچه ها» به عنوان مجموعه مستندی با محوریت شهدای محلات تهران برای پخش در شبکه های مختلف تلویزیون است.
برنامه آبروی کوچه ها افتحار محله ها به اهمیت برگزاری یادواره های شهدا اشاره دارد.

سردار کارگر همچنین درباره حفظ و نگهداری از میراث و یادگارهای شهدای مدافع حرم هم تأکید کرد که این وظیفه برعهده بنیاد حفظ آثار است و گفت: در این زمینه اقداماتی هم صورت گرفته است که در آینده درباره  آن اطلاع رسانی خواهد شد.

رییس ستاد گرامی داشت هفته دفاع مقدس با اشاره به الگوی دفاع مقدس توضیح داد: این الگو توانست کشورهایی مانند عراق، لبنان، سوریه، یمن و دیگر کشورهای اسلامی را نجات دهد، ما نیز باید با توجه به آنچه که داریم از تجربه های دفاع مقدس به خوبی بهره مند شویم و نپنداریم که دفاع مقدس برای گذشته است؛ چرا که در این صورت آن را باید در موزه ها گذاشت. یکی از ویژگی های دفاع مقدس این است که هر حرکت بزرگی که ایجاد شده  ریشه در آن دوران دارد.

کارگر


وی در رابطه با راهبردهای برنامه های گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: تبیین نقش، هدایت و فرماندهی ولی فقیه در حیات معنوی کشور و خلق حماسه ها و پیروزی ها،  تبیین قدرت دفاعی و وحدت نیروهای مسلح و بسیج مردمی برای ایجاد بازدارندگی در مقابله با تهدیدات، تبیین نقش بصیرت، مقاومت، وحدت و همگرایی اقوام، ادیان، مذاهب و اقشار مختلف جامعه در مقابله با استکبار جهانی، صهیونیسم بین الملل و ایادی منطقه ای آنها (وهابیت، تفکیری ها و ...)، نهادینه سازی روحیه ولایتمداری، ایثار، مقاومت، شهادات طلبی و تبیین الگوی رفتاری رزمندگان با بهره گیری از فرهنگ عاشورایی، جهادی و انقلابی، درس ها و عبرت های جنگ تحمیلی و تاثیر آنها در بیداری اسلامی و نهضت های مقاومت در سراسر جهان و تبیین نقش اقتصاد مقاومتی در دوران دفاع مقدس و تداوم آن با عنوان الگوی راهبردی در زمان حال و آینده کشور از جمله راهبردهای ما خواهند بود.

روز هفتم مهر ماه از امسال روز «فرماندهان، مسئولان، حماسه آفرینان، ولایت مداران» نام گذاری شده است چراکه سالروز شهادت، شهیدان  فلاحی، فکوری، نامجوی، کلاهدوز، جهان آرا  است. در این روز مراسم نکوداشت فرماندهان و مسئولان شهید برگزار خواهد شد.
همچنین رونمایی از نرم افزار «زیارت مجازی گلزار شهدا»/ طرح «آبروی کوچه ها» اجرایی می شود.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تاکید کرد: الگوی «اقتصاد مقاومتی» در دفاع مقدس ریشه دارد؛ زیرا در زمان جنگ تحمیلی با توجه به کمبود تجهیزات، نیروی متخصص و خالی بودن خزانه کشور توانستیم پیروز میدان باشیم.

گفتنی است برگزاری مراسم مختلف در استان تهران بر عهده ستاد مرکزی، و در استان ها با مسئولیت استانداری ها خواهد بود.