تبیان، دستیار زندگی
عید بزرگ غدیر بر همه ی شما همراهان گرامی مبارک باد. این کیک خوشمزه را امروز بپزید و ساعاتی سرشار از شادی را در کنار خانواده ی محترمتان سپری کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این هم یه کیک خوشمزه به مناسبت عید

عید بزرگ غدیر بر همه ی شما همراهان گرامی مبارک باد. این کیک خوشمزه را امروز بپزید و ساعاتی سرشار از شادی را در کنار خانواده ی محترمتان سپری کنید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان
کیک تولد

مواد لازم

تخم مرغ: هشت عدد
پودر کاکائو: چهار قاشق غذاخوری معادل 30 گرم
آرد گندم: 240 گرم معادل 12 قاشق غذاخوری
وانیل: سه چهارم قاشق چای خوری
بیکینگ پودر: دو قاشق مرباخوری
پودر شکر: 400 گرم معادل 20 قاشق غذاخوری
گردو: 50 گرم
پودر ژله آلوئه ورا: یک بسته
شکلات تخته ای: 100 گرم
خامه: 500 گرم
کره: 40 گرم
پرتقال: 2 عدد
موز: 6 عدد
همزن برقی و گاز فردار. یک قالب مستطیل به طول 26 سانت و به عرض و ارتفاع 6 سانت

با این مقدار مواد لازم به اندازه یک سینی بزرگ (20 در 30 سانت) از "کیک تولد" خواهیم داشت. این کیک حدوداً برای سی نفر کافی می باشد

طرز تهیه:

برای تهیه یک لایه از کیک کاکائویی:
چهار عدد تخم مرغ را با یک چهارم قاشق مرباخوری وانیل و 7 قاشق غذاخوری پودر شکر (150 گرم) مخلوط کرده، با همزن برقی می زنیم تا غلیظ شده، حجم آن دو برابر شود.

کیک تولد

شش قاشق غذاخوری آرد گندم (120 گرم)، دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو و یک قاشق مرباخوری بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده، آن را با یک الک کم کم به تخم مرغ های زده شده اضافه می کنیم و با لیسک یا یک قاشق هم می زنیم.

کیک تولد

دو قاشق غذاخوری آب جوش یا شیر گرم را به مواد اضافه کرده، هم می زنیم تا مایه کیک کاکائویی آماده شود.

کیک تولد

فر را از نیم ساعت قبل با شعله متوسط 180 درجه سانتی گراد روشن کرده، یک کاغذ روغنی ته سینی به ابعاد حدود (30×40 سانت) قرار داده، کاغذ را به روغن آغشته کرده و مایه کیک را روی آن می ریزیم و در طبقه وسط فر برای مدت 20 الی 25 دقیقه قرار می دهیم (تا زمانی که کیک به چنگال نچسبد). سپس آن را از فر درآورده تا سرد شود. به همین ترتیب لایه دیگر کیک کاکائویی را می پزیم تا دو عدد کیک مستطیلی به دست آوریم.

کیک تولد

برای تهیه خامه شیرین شده وسط کیک، به خامه پاستوریزه سفت با چربی بالا نیاز داریم، برای این منظور، دو بسته خامه 250 گرمی پاستوریزه را دو روز بدون حرکت در یخچال می گذاریم تا مقداری شیر از خامه جدا شود. شیر را دور می ریزیم تا خامه سفت به دست آوریم. سپس خامه پاستوریزه سفت را دو ساعت در فریزر می گذاریم و بعد آن را از فریزر درآورده و با 6 قاشق غذاخوری پودر شکر و یک چهارم قاشق مرباخوری وانیل مخلوط می کنیم.
سپس آن را با همزن برقی حدود 5 دقیقه هم می زنیم تا خامه فرم بگیرد.

کیک تولد

یک سوم از خامه فرم گرفته را روی یک ورقه کیک می مالیم و آن را در ظرف پذیرایی قرار می دهیم. روی خامه را با برش هایی از موز پر می کنیم و دوباره روی موزها را یک لایه خامه می ریزیم و صاف می کنیم. بعد لایه دوم کیک را روی آن قرار داده و بقیه خامه را ریخته، روی آن را با لیسک صاف می کنیم.

کیک تولد

پنجاه گرم شکلات تخته ای را همراه 20 گرم کره در یک ظرفی ریخته، روی کتری در حال جوش قرار می دهیم تا ذوب شود. سپس آن را مطابق شکل کناره های کیک ریخته، در یخچال می گذاریم تا سرد شود.

کیک تولد

دوباره پنجاه گرم شکلات تخته ای را همراه 20 گرم کره در یک ظرفی ریخته، روی کتری در حال جوش قرار می دهیم تا ذوب شود. سپس 50 گرم گردو خرد شده را با آن مخلوط می کنیم و آن را وسط کیک ریخته در یخچال می گذاریم. بعد با تکه هایی از پرتقال و موز مطابق شکل، روی کیک را تزئین می کنیم.

کیک تولد

یک بسته پودر ژله آلوئه ورا را در دو لیوان آب حل کرده، در یخچال می گذاریم تا کمی بسته شود. سپس آن را روی تمام قسمت های کیک ریخته، در یخچال می گذاریم.
برای اینکه میوه ها تازگی خود را از دست ندهند، روی آن ها ژله بی رنگ (ژله آلوئه ورا) می ریزیم.

کیک تولد

شمع های تولد مبارک را روی کیک گذاشته تا آماده پذیرایی شود. نوش جان

کالری موجود در کیک تولد

مقدار کالری موجود در کل کیک حدود 7000 کیلوکالری می باشد.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.