تبیان، دستیار زندگی
لابد شنیده اید که اغلب کودکان در جواب اینکه دوست دارند در آینده چه کاره شوند، چه جواب هایی می دهند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودک ستاره شناس

در مقابل آسمان، دنیا هیچ است!
ستاره‌شناس


لابد شنیده اید که اغلب کودکان در جواب اینکه دوست دارند در آینده چه کاره شوند، چه جواب هایی می دهند؟ فرزانه حیدری در پاسخ به این سوال می گوید: البته طبیعی است که همه بچه ها در سنین پایین رویای چند شغل محدود را داشته باشند مانند معلم، دکتر، مهندس یا نهایتا خلبان! چون بچه ها همین حرفه ها را می شناسند. بلندترین ارتفاعی که یک کودک پنج ساله تا به حال دیده هواپیمایی است که در آسمان پرواز می کند اما اگر به همین کودک ژسی از فضا نشان بدهید حتما رویای جدید او این می شود که فضانورد شود!

فرزانه حیدری 37 ساله و ستاره شناس است. وقتی از او می پرسیم که رویای کودکی خودش در مورد شغل آینده چه بوده است می گوید: قطعا معلم... البته یک جورهایی به این رویا رسیدم! هر چند که هیچ وقت فکر نمی کردم نجوم تدریس کنم.
حیدری در مورد اینکه چطور می توان ستاره شناس شد، می گوید: تجربه شخصی من این است که وقتی کارشناسی خود را در رشته فیزیک می خواندم به فیزیک فضا و نجوم علاقه مند شده است. در اردوی خورشیدگرفتگی که از طرف دانشگاه و با حضور اساتید برگزار می شدف شرکت کردم و این علاقه را در من تقویت شد. بعد از آن مطالعات آزاد داشتم و بعد به ادامه تحصیل در فیزیک فضا پرداختم.
فرزانه حیدری در مورد فعالیت های خود در نجوم می گوید: در پژوهشگاه خوارزمی و کانون شهید فهمیده در کرج همکاری داشته ام و هم اکنون نیز برای تعدادی از مدارس شاهد و نمونه دولتی در منطقه یک کرج دوره های ستاره شناسی برگزار می کنم.
او در مورد اینکه نگرش بچه ها به علم نجوم و علاقه آنها چگونه است، توضیح می دهد: من با بچه های زیادی در سطح مهدکودک و پیش دبستانی کار کرده ام و بیشتر آنها بعد از شناخت فضا، ستاره ها و عجایت سیاره های مختلف عاشق این می شوند که به فضا سفر کنند. یک پسر کوچکی در یکی از کلاس هایم بود که پا را یک قدم فراتر گذاشته بود و دلش می خواست فضاپیمایی بسازد که بتواند با آن تا سیاره اورانیوم برود. او به من قول داد که وقتی بزرگ شد آن را بسازد و به اورانوس سفر کند و از آنجا برای من الماس هدیه بیاورد. آخر می دانید، در این سیاره به جای بارش برف و باران بارش های الماس اتفاق می افتد!
فرزانه حیدری در مورد اینکه والدین چگونه می توانند استعداد ستاره شناسی را در کودکان خود کشف کنند و پرورش دهند، می گوید: بچه های ما در شهرها، مخصوصا شهرهای بزرگ با ساختمان های بلند آسمان را نمی بینند. انها با آسمان و ستارگان پیوندی ندارند در حالی که مثلا خود من خاطرات زیادی از شب های تابستان و بازی با ستاره ها دارم. ما در تراس خانه می خوابیدیم و من ساعت ها مشغول شمردن ستاره ها و ساختن شکل های مختلف با آنها می شدم در حالی که بچه های آپارتمانی امروز از این نعمت محروم اند. به نظرم بهترین کاری که والدین می توانند انجام دهند این است که به بچه ها شب های کویر را نشان دهند و آنها را با آسمان آشنا کنند. هیچ چیز مانند شناخت آسمان نمی تواند به بچه ها وسعت دید بدهد. وقتی کودکان آسمان و عظمت آن را بهتر می شناسند، همه چیز، آدم ها، شهر، کشور و حتی تمام دنیا در برابر وسعت آسمان هیچ است. آن وقت خدا را بهتر درک می کنند، از انجام بعضی کارها خجالت می کشند و جنگ و دشمنی خنده دار به نظر می رسد.منبع: نی نی سایت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.