وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درست چند هفته مانده به برگزاری اجلاس اوپک برای برقراری فریز نفتی و کاستن از میزان تولید، ایران و عربستان که رقبای سرسختی در این حوزه هستند، هر دو به افزایش میزان صادرات روی آورده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش میزان صادرات نفت ایران و عربستان

درست چند هفته مانده به برگزاری اجلاس اوپک برای برقراری فریز نفتی و کاستن از میزان تولید، ایران و عربستان که رقبای سرسختی در این حوزه هستند، هر دو به افزایش میزان صادرات روی آورده اند.

بخش اقتصاد تبیان
صادرات نفت

به گزارش «سی ان ان»، بر اساس گزارشی که اوپک از صادرکنندگان نفت ارائه داده، ایران و عربستان بیشتر از تمام کشورهای دیگر در گروه اوپک، میزان صادرات نفت خود را افزایش داده اند. کشورهای عضو اوپک روزانه در حدود 33.2 میلیون بشکه نفت صادر می کنند که بالاترین میزان تولید و صادرات نفت در طول تاریخ شکل گیری این گروه است. این مسئله باعث افزایش صادرات و کاهش قیمت نفت شده به طوری که از ابتدای سال 2014 تاکنون کاهش 60 درصدی قیمت به ثبت رسیده است. این مسئله باعث کسری بودجه در بسیاری از کشورهای عضو اوپک شده است.

کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای صادرکننده نفت در هفته آخرماه سپتامبر _ابتدای ماه مهر - جلسه ای غیررسمی را در الجزایر آغاز می کنند که طی آن مذاکرات پیرامون طرح فریز نفتی انجام می شود. اوپک همراه با روسیه سرگرم تدارک راه هایی هستند تا میزان تولیدات نفت این کشورها را کنترل کرده و میزان صادرات را با هدف افزایش قیمت، کنترل کند

کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای صادرکننده نفت در هفته آخرماه سپتامبر _ابتدای ماه مهر - جلسه ای غیررسمی را در الجزایر آغاز می کنند که طی آن مذاکرات پیرامون طرح فریز نفتی انجام می شود. اوپک همراه با روسیه سرگرم تدارک راه هایی هستند تا میزان تولیدات نفت این کشورها را کنترل کرده و میزان صادرات را با هدف افزایش قیمت، کنترل کند.

عربستان سعودی رییس فعلی اوپک تلاش زیادی دارد تا اعضای اوپک را متقاعد سازد برای بالا بردن میزان قیمت نفت، میزان صادرات خود را کاهش دهند. بااین حال این میزان از کاهش تولیدات نفتی به اندازه ای نخواهد بود که تولیدکنندگان رقیب ازجمله شرکت های تولیدکننده نفت شیل در آمریکا را وادار سازد تا به صورت انبوه دست به صادرات زده و قیمت را همچنان پایین نگه دارند.

منتقدان بر این باورند که فریز نفتی بیشتر از اینکه اجرایی باشد، اقدامی سمبلیک است چراکه نمی توان با ثابت نگه داشتن میزان تولیدات، تلاش کرد که قیمت نفت که هم اینک نیز با بازار اشباع شده ای روبه رو است، بالا رود. بااین حال به نظر می رسد حتی تلاش ظاهری برای افزایش هماهنگی ها در این زمینه نیز می تواند تا حدودی قیمت را ثابت نگه دارد.

تلاش های قبلی در این خصوص با شکست مواجه شده بود و این نشان دهنده وجود شکافی عمیق دربین کشورهای بزرگ تولید کننده نفت ازجمله ایران و عربستان و همچنین عراق است. عراق نیز که با طرح فریز نفتی مخالف بود تحت شرایطی حاضرشده است که به جمع کشورهای اجرا کننده این توافق بپیوندد اما ایران اعلام کرده است تنها در صورتی به این طرح می پیوندد که به میزان صادرات قبلی خود در دوران قبل از تحریم ها - یعنی 4 میلیون بشکه در روز -برسد.


منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین