تبیان، دستیار زندگی
کتاب «نشان هیأت» با هدفِ ماندگاری و ثبتِ بخشی از هویت تاریخی هیأت، منتشر می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فراخوان طراحی «نشان هیأت» منتشر شد

با هدفِ ماندگاری و ثبتِ بخشی از هویت تاریخی هیأت های مذهبی

کتاب «نشان هیأت» با هدفِ ماندگاری و ثبتِ بخشی از هویت تاریخی هیأت، منتشر می شود.

بخش هنری تبیان

فراخوان طراحی «نشان هیأت»

هنرمندان مسلمان، هرگز نتوانسته اند نسبت به واقعه عظیم کربلا بی تفاوت باشند و فرهنگ غنی عاشورا در طول تاریخ تأثیرهای بی بدیل و غیر قابل انکاری بر هفت هنر گذاشته است. تأثیرپذیریِ ادبیات، معماری، هنرهای نمایشی و... از عاشورا و عزاداری، مکرراً در پایان نامه ها، مقاله های علمی، کتب و حتی سفرنامه های گردشگرانِ خارجی بررسی و تبیین شده است. هیأت های مذهبی بمثابه نهادهای متشکل و جاافتاده، با طراحی نامواره و نشان نوشته، اثری جدید در هنر دینی خلق کرده اند. «نشان هیأت» یکی از مصادیق نفوذ فرهنگ عاشورا در هنر «گرافیک» است که مغفول مانده و پیش از این مورد توجه واقع نشده است.

این غفلت البته محدود به این حوزه نیست. همیشه حلاوتِ استفاده هایی که از میراث گذشتگان کرده ایم، همراه بوده با حسرت هایی از آن چه مورد غفلت قرار گرفته و به دست ما نرسیده است. کاش در آن چه ما از حال و هوای امروز هیأت، برای آیندگان باقی می گذاریم؛ حلاوت بر حسرت غلبه داشته باشد. گردآوری، ثبت و ماندگار کردنِ هویت تاریخی هیأت، ادای دِینی به نهاد هیأت است؛ و به هویت بخشیِ هیأت ها کمک شایانی می کند.

جامعه ایمانی مشعر در نظر دارد در راستای ماندگاری و ثبتِ بخشی از هویت تاریخی هیأت، کتاب «نشان هیأت» را به عنوان یکی از اسناد هویتی هیأت منتشر نماید. لذا از مدیران هیأت ها، هنرمندان هیأتی و کلیه علاقمندان دعوت می شود تا با مشارکت فعال در فراخوان نشان هیأت، این مجموعه را در پیشبرد بهتر و کامل تر این امر یاری رسانند.

داوران فراخوان نشان هیأت، اساتید محترم آقایان صداقت جباری، مسعود نجابتی و مسعود سپهر خواهند بود.

این فراخوان در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می شود. در بخش اصلی، هیأت یا طراح نشان هیأت نشانِ طراحی شده برای هیأت را در بخش اصلی فراخوان شرکت می دهند. جوایز این بخش به این ترتیب است:
رتبه اول: طراحِ نشان 2 سکه تمام بهار آزادی و هیأتِ صاحبِ نشان 3 میلیون تومان
رتبه دوم: طراحِ نشان 1 سکه تمام بهار آزادی و هیأتِ صاحبِ نشان 2 میلیون تومان
رتبه سوم: طراحِ نشان نیم سکه بهار آزادی و هیأتِ صاحبِ نشان 1 میلیون تومان

در بخش جنبیِ فراخوان نشان هیأت، طراحان و هنرمندانِ هیأتی می توانند برای یک هیأتِ فاقد نشان، نشان طراحی کنند و در این بخش شرکت کنند. در این بخش، سه اثر شایسته تقدیر، هر کدام نیم سکه بهار آزادی دریافت خواهند کرد.

فراخوان طراحی «نشان هیأت»

آثار برگزیده، در کتاب و سایت نشان هیأت ثبت شده و هنرمندانِ صاحب اثر، مجوز حضور در کارگاه تصحیح آثار را دریافت خواهند کرد. محدودیتی در تعداد آثارِ ارسالی وجود ندارد و هیأت ها می توانند نمونه های قبلی نشان هیأتشان را نیز ارسال کنند. علاقمندان می توانند آثار خود را تا 30 مهر 95 به سایت فراخوان به نشانی Neshan.1542.org یا ربات تلگرام @farakhan1542bot ارسال نمایند.


منبع: تسنیم