تبیان، دستیار زندگی
دومین نشست تخصصی «آیین آواز» با معرفی و هنرنمایی شاگردان برتر علی جهاندار برگزار می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دومین نشست آیین آواز برگزار می شود

دومین نشست تخصصی «آیین آواز» با معرفی و هنرنمایی شاگردان برتر علی جهاندار برگزار می شود.

بخش هنری تبیان

آیین آواز ب

این نشست از ساعت 17 سه شنبه - 23 شهریور - در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌ شود. عیسی فرزان راد، علی انصاری، عزیز قاسم زاده و عرفان نجف چهار هنرجوی برگزیده استاد جهاندار -مدرس آواز و خواننده قدیمی- هستند که به اجرای گوشه‌ هایی از چشمه جوشان هنر آواز ایرانی خواهند پرداخت.

برنامه آوازی فرزان راد در دستگاه چهارگاه اجرا می‌ شود و صابر نایبی -نوازنده تار- او را همراهی می‌ کند. اجرای آواز و تصنیف در مایه افشاری به خوانندگی علی انصاری همراه با تار صائب کاکاوند و تمبک پژمان پرنیا بخش دیگری از برنامه ‌های این نشست را شامل می شود.

صحبت توأم با اجرای قطعه آوازهای کوتاهی به فراخور و در تکمیل بحث با موضوع «بررسی اجمالی گستردگی موتیف های شعری و اداوات تحریری در شیوه آواز خوانی استاد علی جهاندار» نیز نام بخشی است که عزیز قاسم زاده آن را اجرا می‌ کند.

آواز عرفان نجف در دستگاه نوا با غزل سعدی را امیر متولی، نوازنده سه تار همراهی می‌ کند و تصنیف «بگو چه  کنم» اثر زنده یاد علی تجویدی پایان بخش برنامه این خواننده جوان خواهد بود.

در این برنامه همچنین علی جهاندار به همراه علی شیرازی، کارشناس آواز به بحث و بررسی «ادوات تحریر در آواز ایرانی» خواهند پرداخت و در پایان نشست، جهاندار به همراه تار امین دماغ گل به بداهه خوانی و بداهه نوازی خواهد پرداخت.

«آیین آواز» با هدف معرفی چهره‌ های جوان و میانسال گمنام یا کمتر شناخته شده در آواز ایرانی پایه گذاری شده است. همچنین تجلیل از پیشکسوتان این هنر و طرح مباحث تئوریک و تخصصی در هنر آواز از دیگر اهداف این برنامه است.

فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا واقع شده و ورود به این نشست ماهانه، برای همگان آزاد است.


منبع: ایسنا