تبیان، دستیار زندگی
کسی نمی داند اهل کجا هستند. ایستاده در یک عکس گروهی 7 ، 8 نفره. آن یکی در عکس پیدا نیست. هرکدام یک کیف دست شان گرفته اند. نفر دوم از چپ، پسر بچه ای با پیراهن راهدار، کیف دوشی را روی زمین، جلوی پایش گذاشته.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازار گردی در آستانه بازگشایی مدارس

کسی نمی داند اهل کجا هستند. ایستاده در یک عکس گروهی 7 ، 8 نفره. آن یکی در ژس پیدا نیست. هرکدام یک کیف دست شان گرفته اند. نفر دوم از چپ، پسر بچه ای با پیراهن راهدار، کیف دوشی را روی زمین، جلوی پایش گذاشته.

بخش اجتماعی تبیان
کیف مدارس

بچه ها لبخند محوی به لب دارند. دندان های هیچ کدام در عکس پیدا نیست. به همان لبخندهای محو و ناپیدا کفایت کرده اند. شاید از عکاس خجالت کشیده اند. پشت سر بچه ها یک دیوار گلی کهنه پیداست که درِ چوبی آن نیمه باز است. آنجا باید کلاس شان باشد، احتمالاً در روستایی دورافتاده. آنچه در عکس گروهی جلب توجه می کند اما، نه دیوار کهنه کلاس است و نه لبخندهای بی رمق بچه هاست؛ نکته عکس، همان کیف های دستی است که بچه ها دو دستی مقابل شان گرفته  اند.
 
کیف هایی که در اصل گونی های خالی برنج هستند. با دو دسته کوتاه و یک زیپ و آرم شرکت تولید کننده روی شان. عکس، بارها و بارها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود؛ با جمله هایی برانگیزاننده و ابراز تأسف از اینکه بچه های هموطن مان کتاب و دفترشان را داخل گونی خالی برنج می گذارند و به مدرسه می روند.

خیابان منوچهری؛ غروب شهریور

در این راسته تا دلتان بخواهد می توانید انواع کیف های دستی و دوشی را ببینید. کیف های مدرسه با طرح ها و رنگ های مختلف، دخترانه و پسرانه. قیمت ها مختلف است: «قیمت های ما از 60 هزار تومان شروع می شود تا حدود 280 هزار تومان. بستگی به کیفیت و مواد استفاده شده در آنها دارد. همه شان هم ساخت چین هستند.» این را محمد رئوفی، صاحب یکی از فروشگاه های بزرگ خیابان منوچهری می گوید. آن طور که می گوید، خرید سال تحصیلی جدید از نیمه مرداد ماه شروع شده و هرچه می گذرد، رونق بیشتری می گیرد البته رونق اش آنقدرها هم زیاد نیست: «قبل ترها، هر خانواده ای که برای خرید مراجعه می کرد، دو سه تا بچه دانش آموز داشت. حالا خانواده ها فوق اش یک بچه دارند. مسلماً فروش ما هم کمتر شده، البته یک فرقی با قبل کرده و آن هم این است که آن وقت ها پدر و مادرها اول سال برای فرزندشان یک کیف می خریدند و بچه تمام سال از آن استفاده می کرد. گاهی یک کیف را دو سال پشت هم استفاده می کردند یا اینکه بچه بزرگتر کیف قدیمی اش را به خواهر و برادر کوچکترش می داد اما حالا بعضی خانواده ها در یک سال تحصیلی، 2 تا 3 کیف برای بچه شان می خرند. نه اینکه خیال کنید کیف بچه خراب شده، مسأله این است که دل بچه را می زند و کیف جدید می خواهد، این هم به نفع ماست.»
 
 جمله آخر را با خنده می گوید که یعنی شوخی می کند: «حالا از شوخی اش گذشته، حتی توی خرید کیف مدرسه هم بعضی خانواده ها خیلی چشم و همچشمی دارند. ما توی فروشگاه مان کیف برند مطرح نداریم. بعضی ها که برای خرید می آیند اصرار دارند کیف برند بخرند. مثلاً برای یک بچه کلاس اول دوم دبستان حتماً می خواهند گران ترین برند را خریداری کنند تا چیزی از بچه های فامیل و آشنا کم نداشته باشد. ما هم وظیفه خودمان می دانیم به فروشگاه هایی که برند مورد نظر آنها را دارند، راهنمایی شان کنیم، ولی واقعاً لزومی ندارد برای بچه هفت- هشت ساله، کیف 500 - 600 هزار تومانی بخرند. من برای بچه های خودم هم از کیف های فروشگاه خودمان می برم، آن هم از ارزان ترین شان.»
 
خانمی که مشغول تماشای کیف های رنگارنگ فروشگاه است، سری تکان می دهد و می گوید: «من خودم عاشق خرید مدرسه ام. زمان ما که این همه تنوع نبود. دخترم کیف صورتی دوست دارد. مدرسه شان گفته اند باید کیف بچه ها یک شکل باشد؛ همه مثل هم، کیف مشکی دوشی. آمده ام یک کیف صورتی برای بچه ام بخرم که حداقل در خانه آن را داشته باشد. کیف سیاه برای دختربچه آخر چه معنی دارد!؟»

خیابان منوچهری؛ کوچه تعمیراتی ها

تابلوی تعمیراتی ها در خیابان منوچهری توجهم را جلب می کند. تعمیرات انواع کیف و چمدان. کارگاه های کوچک و قدیمی در کوچه های تنگ خیابان: «اینجا کیف مدرسه هم تعمیر می کنید؟» سرش پایین است. مشغول تعمیر دسته یک کیف دستی چرمی. بدون اینکه سرش را بلند کند جواب می دهد: «الان سرم شلوغ است، عصر بیا. اگر عجله داری برو دو تا کوچه بالاتر.» دو تا کوچه بالاتر، چهار تعمیراتی کیف در فواصل کم از هم قرار گرفته اند. یکی شان از همه شلوغ تر به نظر می رسد.
 
از بیرون می شود کوله پشتی های رنگی و کوچک را دید که روی هم تلنبار شده اند. محسن، 10 سال است اینجا کار می کند. شاگرد بوده، دیگر برای خودش استاد شده. یک کیف سرمه ای و قرمز را نشان می دهد و می گوید: «اگر فهمیدید کجایش تعمیر شده؟!» انصافاً هم کارش درست است. این را می شود از نمونه کارهایی که تعمیر کرده، فهمید: «روزی 25 تا 30 مورد مراجعه برای تعمیر کیف داریم، گاهی هم بیشتر. به هرحال فصل مدارس است. مردم کیف بچه هایشان را می آورند برای تعمیر. خب خیلی ها بودجه شان نمی رسد کیف جدید بخرند. همان کیف قدیمی را می آورند و با هزینه ناچیزی تعمیرش می کنند.
 
البته دستمزدی که برای تعمیر کیف دریافت می کنیم بستگی به ایراد آن و کیفیت کیف دارد. معمولاً دستمزد بین 5 تا 60 هزار تومان می شود. همیشه هم این طور نیست که به خاطر شرایط بد مالی کیف های قدیمی بچه ها را برای تعمیر بیاورند.» یک کیف دوشی برزنتی یشمی را از زیر کیف ها بیرون می آورد و نشان می دهد: «این را ببینید، جنس اش عالی است. از آن کیف های خارجی عالی است. صاحبش 60 هزار تومان برای تعمیرش می پردازد. اگر بخواهد نوی همین را بخرد، حداقل 300 هزار تومان باید بدهد. ترجیح می دهد همان کیف را تعمیر و دوباره استفاده کند. خیلی از مشتری های ما از این دسته هستند.»

خیابان فرشته؛ مرکز خرید لوکس

اینجا نمایندگی یک مارک معتبر ایتالیایی است، خیلی وقت نیست در ایران نمایندگی دارد. از مدت ها پیش تبلیغاتش را شروع کرده. روی بیلبوردهایی در شمال شهر تهران. فروشگاه بوی چرم و عود می دهد و موزیک ملایمی به گوش می رسد. کیف ها و کوله پشتی ها در رنگ های مختلف چیده شده اند. طرح ها بیشتر کلاسیک هستند. مناسب دانش آموزان دبیرستان یا دانشجویان. قیمت ها از 2 میلیون و 500 هزار تومان شروع می شود، گارانتی هم دارد. فروشنده ها با حوصله برای مشتریان توضیح می دهند. این طور که می گویند فروش شان با توجه به نزدیک شدن مهرماه بیشتر شده، بیشتر هم برای دانشگاه خرید می کنند البته دانشجویان مرفه. فروشنده جمله آخر را نمی گوید اما حدس زدنش کار سختی نیست.
 
«کارهای ما در خارج از ایران هم که مراجعه کنید همین قیمت است. اصولاً این برند، قیمتش بالاست. خریداران خودش را هم دارد. کسانی که می شناسند، می دانند چه کیفیتی دارد. ممکن است گران به نظر بیاید اما این، کیفی است که سال ها برای شما کار می کند. خیال تان راحت است که رویه اش پوسته پوسته و خراب نمی شود و ظاهرش را کاملاً حفظ می کند.»
 
یاد بچه های توی عکس می افتم. کسی زیر عکس نوشته است: «بچه های مناطق محروم را از یاد نبریم» و آدرس گروهی را داده بود که در آستانه سال تحصیلی جدید، برای بچه های مناطق محروم لوازم التحریر می خرند و به دست شان می رسانند. بچه هایی که با گونی خالی برنج به مدرسه می روند و خجولانه برای عکاس لبخند می زنند.


منبع : روزنامه ایران